Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

\"Esplanade\" nowa kolekcja Duravitu

REKLAMA

Duravit Design Days to cykliczna impreza, na której ten niemiecki producent prezentuje nie tylko swoje najnowsze projekty, ale zaprasza także do rozmów z designerami. W tym roku mieliśmy okazję spotkać się z Sergeiem Tchobanem, autorem nowej serii „Esplanade”. Rozmawialiśmy z nim o jego inspiracjach i spojrzeniu na współczesną łazienkę – jak się okazało, bardzo tradycyjnym spojrzeniu...

– Można odnieść wrażenie, że swoim projektem dla Duravitu powraca Pan do korzeni wzornictwa łazienkowego.

Tak, wróciłem do romantycznego wzoru łazienki, znanego chociażby z królewskich pałaców, gdzie łazienka była jednym z pokoi zapełniających całą jego przestrzeń, integralną częścią całości. Dlatego też w moim projekcie wszystkie elementy łazienkowe przypominają meble – kompakt w.c. wygląda trochę jak krzesło, wanna jak wygodna kanapa. Moim zamiarem było właśnie połączenie wzornictwa elementów łazienkowych z meblami. Zależało mi na stworzeniu czegoś ponadczasowego. Dziś za mało myślimy o dobrych, tradycyjnych wzorach, a za dużo o trendach. 

– Czy przed „Esplanade” miał Pan doświadczenia związane z designem łazienkowym?

Tak, ale były to przede wszystkim bardzo indywidualne zlecenia. Nigdy nie była to seria. Moje doświadczenia można więc określić jako antropologiczne – zaprojektowałam sporo wanien i mebli łazienkowych.

– Jak się Pan zatem czuł pracując na projektem tak wyjątkowej i dziś coraz trudniejszej do zdefiniowania przestrzeni jaką jest łazienka?

Rozwiązaniem tego problemu stało się projektowanie tego, co mi osobiście podoba się najbardziej. Zacząłem od siebie. Łazienka była przez wiele lat czymś wycięty z przestrzeni domu, bardzo ograniczonym i zamkniętym – jakby z innego świata. Projektem „Esplanade” integruję ją z resztą domu, wręcz udomowiam. I myślę, że ten trend wskazują coraz częściej też inni projektanci i producenci. Często łazienka łączona jest z sypialnią, więc siłą rzeczy musi być integralnym elementem tej otwartej przestrzeni, nie może się z niej jakoś zasadniczo wyróżniać. Dlatego właśnie poszczególne elementy „Esplanade” wyglądają jak meble, dlatego właśnie tam szukałem inspiracji. W moim projekcie ściany nie są już wyłożone płytkami ceramicznymi, tak samo podłoga – mogłaby się znaleźć równie dobrze w sypialni czy pokoju jadalnym. Łazienka jest kontynuacją całej przestrzeni domu, ale przy okazji wciąż pozostaje przestrzenią intymną.

– Charakterystycznym dla kolekcji „Esplanade” jest łączenie różnych powierzchni – to jest coś, co wyróżnia wszystkie Pana projekty?

Tak. Dominacja jednego materiału sprawia, że przedmioty stają się jakby nagie. Używam różnych materiałów, by wprowadzić dialog pomiędzy różnymi powierzchniami. To mogą być różne materiały, ale na przykład w jednym kolorze – powiedzmy bieli. Ale ta biel już nie będzie w każdym przypadku taka sama. Zmieni ją choćby padające na nią światło. Dlatego w każdym z projektowanych elementów zawsze łączę różne materiały – w krzesłach będą to np. drewno, jego różne rodzaje i tkaniny. Łączenie różnych materiałów, także na przykładzie łazienki „Esplanade”, pozwala wprowadzić do wnętrza więcej życia – choćby tego znanego z innych przestrzeni domu – i wrażenia przebywania w przestrzeni luksusowej.

– To świetnie wpisuje się w główną ideę marki Duravit: „living bathrooms”.

Tak. Myślę, że aktualnie jedynym sposobem na „ożywienie” łazienki jest właśnie wpisanie jej w layout innych części domu. Jeśli chcesz, aby łazienka była częścią twojego stylu życia, aby była – nie tylko formalnie, ale także mentalnie – bardziej przestrzenią otwartą, powinno się ją połączyć z innymi częściami domu, wpisać ją w nie.


SERGEI TCHOBAN
Urodzony w 1962 r. w Petersburgu. Ukończył studia na Wydziale Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu. Współwłaściciel studia architektonicznego nps tchoban voss GmbH & Co. KG. Wśród ostatnich jego ważnych projektów znajdują się mi.in. centrum biznesowe Moa-Bogen, Stephankiez w Berlinie, Meininger Hotel we Frankfurcie nad Menem, Musik- und Lifestyle-Hotel „nhow” przy Osthafen w Berlinie-Friedrichshain, czy  Masterplan Nabrzeża Europy w Petersburgu.
 Sergei Tchoban nową kolekcją dla Duravitu przypomina czasy XVIII i XIX wieku, kiedy to wyposażenie łazienki i samych toalet uważane było za meble. Szczególnie rzuca się to w oczy w przypadku stojącej miski toaletowej, która przypomina antyczne krzesło.

Meble posiadają np. oryginalne uchwyty: skórzane, ciemnobrązowe, ręcznie szyte, oprawione w szlachetny chrom.


„Esplanade” interpretuje przepych w nowy sposób – jako złoty podział między puryzmem a tzw. „free forms”, przejmując obie tendencje z nowoczesnej architektury. Nowoczesny przepych nie jest już „wystawny” czy „przesadny”, lecz „szczodry” i „rozkoszny”.
Seria obejmuje ceramikę, meble, jak również kompletny program wanien. Jej nazwa – „Esplanade” – odwołuje się do francuskich, luksusowych ulic. Dlatego każdy element serii wyróżnia się dużymi wymiarami i łagodnymi formami – wanna przypomina kanapę.


REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA