Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Cała przestrzeń poddasza stała się luksusową strefą relaksacyjno-sypialnianą

REKLAMA

Łazienka przy sypialni to funkcjonalny układ będący obiektem zazdrości. Łazienka połączona z sypialnią, stanowiąca z nią jedną przestrzeń to układ prawie idealny, niewolny jednak od niedogodności. Ideałem jest dobrze zaprojektowana sypialnia z łazienką.

- Cała przestrzeń poddasza została wykorzystana na stworzenie luksusowej strefy relaksacyjno-sypialnianej. Czy strych powstawał z takim przeznaczeniem, czy takie rozplanowanie funkcji pojawiło się w twórczych głowach projektantów wnętrz?
arch. Jacek Łudzik: Przede wszystkim stworzenie takiej przestrzeni było potrzebą właścicieli, ale ważne też jest, że w tym domu była taka możliwość. To dość duży dom, dlatego duża sypialnia z własnym aneksem łazienkowym była od początku założeniem całego projektu. Jednak sam sposób wykorzystania poddasza był efektem długiej pracy projektowej, wszystkie występujące tam podziały, funkcje były efektem wspólnych przemyśleń. Mogliśmy sobie pozwolić na komfort swobodnego wykorzystania przestrzeni. Chyba każdy projektant lubi inwestorów potrzebujących dużej przestrzeni i przestrzenie oferujące takie możliwości. Lepiej się je projektuje, powstają tam wnętrza o wyższym standardzie. My stworzyliśmy jedną wizualnie przestrzeń. Oddzielenie łazienki służy tylko eliminacji niedogodności akustycznych wynikających z sąsiedztwa z sypialnią. 
- Na całej powierzchni występuje jednorodna, drewniana podłoga.
To parkiet teakowy, wybrany ze względu na odporność na wilgoć. Jednorodna podłoga stwarza wrażenie otwarcia, jedności całej przestrzeni. Granicę stanowi tylko szyba będąca, jak wspomniałem, przede wszystkim izolacją akustyczną. Szyba została wyposażona w drewniane żaluzje ze względów estetycznych. Samo szkło byłoby w tym wnętrzu elementem obcym, sztuczną barierą. Drewniane żaluzje ociepliły je. Oczywiście zostały one zaprojektowane w ten sposób, by dzięki swemu nachyleniu, pewne rzeczy ukrywać, np. sama toaleta jest całkowicie wyizolowana. Żaluzjowa ścianka jest elementem łączącym w sobie kilka rzeczy. Jej wizualnym przedłużeniem są żaluzje w oknie. To okno było kiedyś mniejsze, zostało specjalnie przedłużone aż do podłogi by zapewnić swobodny widok z wanny na krajobraz - w takich wypadkach żaluzje są bardzo przydatne, pozwalają na regulowanie stopnia i kąta widoczności. Całe to wnętrze wizualnie zbudowane jest z kolejnych planów.
- Jakie drewno zostało użyte przy obudowie wanny i w blacie podumywalkowym?
To również teak. Różni się od tego na podłodze odcieniem, ale to wynika ze sposobu wykończenia. Inaczej wygląda drewno impregnowane fabrycznie, ciśnieniowo, a inaczej - po prostu kilkukrotnie malowane. Zresztą różnice w barwie to urok drewna. 
- Pod oknem zastosowany jest grzejnik kanałowy. Czy ma on jakieś szczególne zalety w porównaniu z tradycyjnymi, wiszącymi?
Niewątpliwie kluczem do zastosowania w tym wypadku grzejnika kanałowego była estetyka pomieszczenia. Jednak zastosowanie takiego grzejnika jest korzystne również ze względów użytkowych, szczególnie przy sięgających podłogi przeszkleniach. Zapewnia on bardzo dobrą cyrkulację powietrza i właściwości grzewcze zbierając ciepłe powietrze w kanale i tworząc rodzaj kurtyny powietrznej.

ROZMAWIAŁ: SŁAWOMIR MOJSIUSZKO
PROJEKT: AGAMA PROJEKT ANNA ŁUDZIK, WWW.AGAMAPROJEKT.PL
ZDJĘCIA: MONIKA FILIPIUK

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA