Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Urszula Gacek, Katarzyna Pszeniczna i Jakub Pszeniczny wygrali konkurs na „Projekt Łazienki 2012”, organizowany wspólnie przez Miasto Kraków - Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz Sanitec Koło, producenta i dystrybutora wyrobów wyposażenia łazienek. Tegorocznym tematem był projekt koncepcyjny toalety publicznej przy Rondzie Mogilskim – ważnym punkcie przesiadkowym komunikacji miejskiej w stolicy Małopolski.

Konkurs Sanitec Koło to marka sama w sobie, która już od lat przyciąga wielu utalentowanych młodych architektów i projektantów. Świadczy o liczba prac nadsyłanych co roku na konkurs – tym razem było ich 326. Wśród nich znalazły się koncepcje reprezentujące wiele nurtów architektonicznych – od formy „mebli miejskich”, poprzez nowoczesne ze szkła i stali, czy tradycyjne, wykonane z czerwonej cegły, nawiązujące swą architekturą do pobliskich fundamentów zabytkowej kaponiery fortu mogilskiego. W wieli propozycjach projektanci – zgodnie z wymaganiami organizatorów – przewidzieli również pomieszczenie na usługi tzw. komplementarne, jak salonik prasowy czy informacja turystyczna. Każda z projektowanych toalet musiała być także przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz posiadać strefę przeznaczoną dla osób z niemowlętami.  Niewątpliwym atutem konkursu Sanitec Koło jest społeczne zaangażowanie tej inicjatywy. Tematami przewodnimi konkursu są bowiem projekty sanitariatów w miejscach często odwiedzanych przez turystów i gości na terenie naszego kraju. Obiekty wpisują się w realne warunki miast i regionów, a wybór lokalizacji jest niezmiernie ważny z perspektywy szerokiej grupy społecznej. W ostatnich latach tematy konkursu związane były z miejscami o szczególnym potencjale turystycznym lub krajobrazowym m.in.: Kazimierz Dolny, Tatrzański Park Narodowy, teren nad Wisłą w Warszawie oraz ulica Piotrkowska w Łodzi. Na dziś zakończono remont dwóch toalet konkursowych na Dworcu Centralnym w Warszawie, trwa także  realizacja sanitariatu w Kazimierzu Dolnym, a inwestycja obok Stadionu Narodowego nad Wisłą jest w trakcie przygotowania.
W tegorocznej, XIV edycji konkursu „Projekt Łazienki” projekty oceniało ośmioosobowe jury w składzie: dr arch. Krzysztof Ingarden (Ingarden & Ewy Architekci), Magdalena Kozub (Wydział Architektury i Urbanistyki UM Krakowa), prof. Ewa Kuryłowicz (Wydz. Arch. PW, APA Kuryłowicz & Associates) - Przewodnicząca Jury, dr arch. Romuald Loegler  (Atelier Loegler), Piotr Pakaszewski (Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie), Jacek Maria Stokłosa (Główny Plastyk Miasta Krakowa), Jerzy Zbiegień (Miejski Konserwator Zabytków) oraz Przemysław Powalacz (prezes zarządu Sanitec Koło). Najwyższą ocenę jury i Grand Prix konkursu zdobyła praca zespołu młodych architektów z Rzeszowa: Urszuli Gacek, Katarzyny Pszenicznej i Jakuba Pszenicznego. Zaproponowali oni pokryty aluminiowymi płytami elewacyjnymi obiekt, którego forma i kształt zapewnia również przestrzeń dla oczekujących na przystanku tramwajowym. Pozwala to m.in. na uporządkowanie tego fragmentu węzła komunikacyjnego i eliminację wiaty. Jak uzasadnili swój wybór jurorzy: Architektura budynku jest elegancka, utrzymana w dobrych proporcjach, wyrastając niejako z chodnika, pozostaje w dialogu z otoczeniem. W projekcie zastosowano ekologiczne rozwiązanie wykorzystujące zasoby przyrody (woda „szara”) oraz energooszczędne oświetlenie LED. Zaprojektowany z taką starannością obiekt ma szansę na realizację w tym miejscu.
Oprócz nagrody głównej (w wysokości 20 tys. zł), ośmioosobowe jury przyznało pięć wyróżnień w wysokości od 2 do 8 tysięcy złotych. Zdobycie Grand Prix Koło jest dla nas ważnym osiągnięciem, gdyż prace oceniane są przez wielu wybitnych architektów, co świadczy o jakości konkursu. Zwycięstwo daje szanse na zaprezentowanie naszego projektu szerokiej publiczności – podsumował Jakub Pszeniczny, reprezentujący zwycięski zespół projektantów.
Więcej o konkursie: www.kolo.com.pl
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA