Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Prezentowane toalety to jedne z dwóch ogólnodostępnych pomieszczeń sanitarnych w warszawskiej siedzibie firmy Kinnarps. To, co charakteryzuje rozmieszczone na parterze sanitariaty, to \"towarzystwo\" toalety przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych (jedynej w całym budynku). Razem wszystkie trzy łazienki tworzą spójną stylistycznie i funkcjonalnie całość - nie tylko jako swoisty ciąg higieniczno-sanitarny, ale również jako zasadnicza część całego biurowca.

Zwykle do wykończenia powierzchni ścian i podłóg w toaletach publicznych stosuje się płytki ceramiczne - łatwe w utrzymaniu czystości, odporne na niszczące działanie wody, estetyczne i dostępne w bardzo zróżnicowanych cenach. W przypadku prezentowanych toalet podstawowym elementem wykończenia stał się kamień, a dokładnie strzegomski granit. Wybór padł na materiał łatwo czyszczący się i dobrze znoszący kontakt z wodą. Dlatego zastosowano go we wszystkich miejscach, które na ów kontakt w sposób szczególny są narażone - w okolicach umywalek, sedesów, pisuaru oraz na całej powierzchni podłogi we wszystkich trzech toaletach. Nie bez znaczenia przy wyborze kamiennej okładziny był jej kolor - delikatne szarości odpowiadają stylistycznie kolorystyce, w której utrzymano całe wnętrze biura.

Drugim, stosunkowo rzadko spotykanym w łazienkach publicznych materiałem, a zastosowanym właśnie tutaj, jest drewno. To \"ukłon\" w stronę specyfiki działalności firmy Kinnarps zajmującej się produkcją mebli. Z płyty stolarskiej fornirowanej jesionem wykonano poprzeczne przegrody toalet oraz drzwi. Dzięki wprowadzeniu drewna, łazienka nabrała przyjaznego, mało \"publicznego\" charakteru. Widać to szczególnie wyraźnie, jeśli porównamy ją do wnętrz zdominowanych przez popularną obecnie, sterylną stal. Wykonane z matowego szkła drzwi do kabin zostały oświetlone tak, by w pełni \"zasłonić\" znajdującą się wewnątrz osobę.

We wszystkich trzech toaletach zastosowano baterie umywalkowe firmy Vola. Charakteryzują się one natychmiastowym podawaniem i odcinaniem wypływu wody, co ogranicza możliwe jej straty. Dodatkowo w toalecie dla niepełnosprawnych zainstalowano baterię z przedłużonym uchwytem ułatwiającym sterowanie.

W przypadku prezentowanych toalet - damskiej i męskiej - nie zapomniano także o elementach dekoracyjnych. W obu przypadkach rolę tę pełni

lustro. To zdecydowanie najbardziej charakterystyczny punkt łazienki przeznaczonej dla pań - forma koła oddaje skojarzenia z \"miękkimi\", kobiecymi kształtami. Wąskie, prostokątne lustro w męskiej toalecie to, jak mówi \"z przymrużeniem oka\" sam projektant wnętrza, synonim szorstkiego, twardego charakteru mężczyzny.

PROJEKT: DECORUM ARCHITEKCI -

ARCH. ZBIGNIEW TOMASZCZYK,

ARCH. IRENA LIPIEC, ARCH. PAWEŁ GOZDYRA, MARCIN OJRZYŃSKI, HUBERT WASILEWSKI

 

 

O KULISACH PROJEKTU

 

Zbigniew Tomaszczyk, architekt

Toalety zaprojektowaliśmy w duchu zgodnym z całością obiektu. Do wykończenia ścian i drzwi użyliśmy jasnego drewna - jesionu, który tworzy dominujący, ciepły charakter łazienki. Zastosowaliśmy go w miejscach nie narażonych na bezpośrednie działanie wody. Te \"drewniane\" ściany - poprzeczne kurtyny - stoją na kamiennej podłodze wykonanej z szarego, błyszczącego strzegomskiego granitu, takiego samego, jak w strefie wejściowej budynku. Natomiast podłużne ściany zostały pomalowane wodoodporną farbą, której kolor jest identyczny jak w innych częściach budynku. Sufit potraktowaliśmy \"przemysłowo\" - to znaczy plątaninę przewodów przykryliśmy ażurowym ekranem wykonanym z kraty aluminiowej.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA