Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Ten salonik kąpielowy tworzy jedną całość z sypialną. Połączony jest z nią otwartym, pozbawionym drzwi korytarzem, którego ścianę dekoruje kamień - łupek. Zastosowane tu naturalne materiały i przejrzyste kolory, a także światło słoneczne wpadające przez okno i rozświetlające wnętrze łazienki sprawiają, że wydaje się ona przestronna i ciepła. 
 
- Prezentowana łazienka sprawia wrażenie przestronnej i rozświetlonej. Jaka jest rola światła w tym wnętrzu? Jak zostało zaaranżowane oświetlenie? 
Arch. Natalia Teixeira:
Klientom bardzo zależało żeby ich główna łazienka była z dostępem do światła naturalnego. Chcieli mieć słoneczną łazienkę gdzie słońce świeci cały rok. Dlatego ważne było, żeby łazienka miała okno. Oprócz naturalnego otworu okiennego który się w niej znajduje wpadliśmy na pomysł oświetlenia przy toalecie, które sprawia wrażenie, że za toaletą jest okno z drewnianą żaluzją.

- Jak ten efekt został uzyskany?
 
Ściana za toaletą jest wykonana z drewna teakowego oraz mlecznej pleksy.
Za całą konstrukcją znajduje się kilkanaście świetlówek. Szczególnie interesująco ścianka prezentuje się po zmroku, wtedy efekt świetlny jest najlepiej wydobyty.
 
- Drugim czynnikiem organizującym tę przestrzeń wydaje się być właśnie drewno. 
 
Tak, drewno pojawia się wszędzie w całym domu. W łazience z tego materiału wykonana jest wspomniana ścianka za miską w.c., a także szafki podymywalkowe oraz okienna żaluzja. Zależało nam aby w ten sposób – stosując naturalne materiały -  ocieplić klimat tego wnętrza.  
 
- Charakterystyczne są również zastosowane tu umywalki – w komplecie z drewnianymi szafkami podumywalkowymi, w oryginalnym kształcie ściętego stożka.
 
Chcieliśmy użyć wolno stojących umywalek, uznaliśmy że takie najlepiej będą pasować do wanny. Wolno stojące sprzęty nie zabierają zbyt wiele przestrzeni, a jedynie ją podkreślają. Dzięki czemu pomieszczenie wygląda na większe.
 
- W tym wnętrzu – poza szafkami ukrytymi w umywalkach nie ma żadnych mebli. To zabieg celowy? Przestrzeń do przechowywania jest wystarczająca? 
 
Tak, ponieważ łazienka jest dla dwóch dorosłych osób – w projekcie przewidziane zostały dwie osobne umywalki, szafki oraz dwa lustra -  które zaraz obok mają wielką garderobę. Miejsca na przechowywanie wystarczyło więc niewiele. Pani domu dodatkowo w sypialni ma toaletkę, więc łazienka nie musiała mieć wygospodarowanego miejsca na kosmetyki do makijażu.
 
- Wanna umieszczona pod oknem została wykonana z quarylu? Jaki to materiał, jakie są jego zalety, czy były one decydujące przy wyborze wanny? 
 
Quaryl to materiał powstały w wyniku połączenia akrylu i kwarcu, łączący zalety obu tych materiałów. Jest bardzo mocny i odporny na zarysowania i uderzenia. To materiał opatentowany przez producenta wanny. Jednak elementem decydującym przy wyborze wanny była jej forma i nawiązujący do natury kształt zachęcający do relaksu. Wannie towarzyszy stojąca bateria wannowa z serii „Axor Starck X” Hansgrohe.

- Łazienka - dzięki zastosowanemu wyposażeniu - robi dość spektakularne wrażenie. Ważną rolę odgrywają – choć nieliczne – dodatki. Jakie to są dodatki i dlaczego wybrane zostały właśnie takie? 
 
Dodatki to armatura Axor Starck- swoim kształtem nawiązująca do umywalek. Klimat temu wnętrzu nadają również dekoracyjne ramy  luster, które zostały wybrane przez właścicielkę mieszkania. Są one w  kolorze  starego złota i przypominają tarcze zegara słonecznego z cyferblatem z rzymskimi liczbami. Elementem podkreślającym jednolity charakter aranżacji łazienki i sypialni są zastosowane tu kinkiety  Targetti Mle „Tiffany” – identyczne w obu pomieszczeniach.
 
Rozmawiała: ANNA RADUCHA-ROMANOWICZ
Projekt: arch. Natalia Teixeira, Beata Czechowicz
Ejsmont Pracownia Architektoniczna
www.ejsmont.pl
Zdjęcia: Bartosz Jarosz
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA