Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

W listopadzie rozstrzygnięto szóstą już edycję konkursu Spa-Art organizowanego przez firmę Poolspa. Podobnie jak w zeszłym roku, tematyka konkursowych projektów była zwężona do jednego produktu - tym razem chodziło o wieloosobowe wanny spa.

W naszym kraju organizowanych jest coraz więcej konkursów na projekt łazienki - to dobry znak. Producenci wyposażenia łazienkowego, czy płytek chcą zwrócić uwagę designerów także na ten \"wycinek\" mieszkalnej przestrzeni, który - co by nie mówić - przez długi czas traktowany był przez projektantów trochę \"po macoszemu\". Jeszcze bardziej widoczne jest to w przypadku wzornictwa konkretnych produktów łazienkowych. O ile wielu polskich projektantów zajmuje się np. meblami i odnosi na tym polu liczne sukcesy nawet na arenie międzynarodowej, o tyle w kwestii wyposażenia łazienki sprawy nie mają się już tak dobrze. Tym bardziej na uznanie zasługuje cykliczna impreza firmy Poolspa - konkurs Spa-Art przeznaczony dla młodych projektantów. To doskonały sposób na to, by angażować młodych designerów do współpracy z konkretnym producentem.
W tym roku odbyła się już szósta edycja Spa-Artu. Tym razem tematem zmagań projektowych były wieloosobowe wanny spa. I tu niestety konkursowe jury spotkało lekkie rozczarowanie... Temat konkursu wydawać się mógł bowiem dość przystępny i inspirujący. Spośród 61 nadesłanych projektów żaden nie ujął jury na tyle, by w tej edycji przyznać pierwszą nagrodę. Spadek poziomu nadesłanych na konkurs prac widać było szczególnie w kontekście zeszłorocznego Spa-Artu, którego tematem był design pulpitu sterującego systemem hydromasażu - wtedy \"rozdanie\" nagród sprawiło jury nie lada problem. Problemem wielu tegorocznych pomysłów było natomiast nieprzystosowanie go do terapeutycznych walorów hydromasażu, co prawdopodobnie wynikało z nieznajomości prawideł dobrego projektu wieloosobowej wanny spa. Warto jednak zwrócić uwagę na pomysł, nad którym w tym roku pracowało przynajmniej kilku projektantów. Polegał on na stworzeniu spa dla kilku osób, w którym każda miałaby możliwość kąpieli w osobno napełnianej, \"własnej\" wannie. To chyba dobry pomysł zważywszy na fakt, że wiele osób ceni sobie intymność kąpieli - nawet jeżeli chodzi o wieloosobowe spa.
Jury konkursu Spa-Art 2007 w składzie: Paweł Jędra - przewodniczący jury, Poolspa, Hans Georg Piorek - Grupa Inspira, Edyta Szałek - Poolspa i Marta Matracka - miesięcznik \"Łazienka\", zdecydowało o nieprzyznawaniu pierwszej nagrody w tegorocznej edycji konkursu i przyznaniu dwóch równorzędnych nagród drugich. Przyznano także nagrodę za zajęcie miejsca trzeciego i jedno wyróżnienie. Prezentowane prace to pomysły nie tylko ciekawe, ale przede wszystkim przemyślane, godzące projektową fantazję z wymogami technologicznymi.
MARTA MATRACKA
RYSUNKI: POOLSPA

DRUGIE MIEJSCE EX AEQUO
\"Four-Two\", projekt: Ewa Słabosz i Bartłomiej Drabik
Ta wanna to bardzo ciekawy pomysł nie tylko na oszczędność wody, ale również na zwiększenie intymności kąpieli w wannie spa. Dwie części wanny można bowiem przedzielić silikonową przegrodą i tym samym napełnić tylko jedną z nich, bądź obie zachowując odrębność każdego modułu. Atrakcyjną cechą tego projektu jest również to, że wanna swym kształtem w zasadzie nie przypomina klasycznej spy, a raczej niewielki basen.DRUGIE MIEJSCE EX AEQUO
\"Exotic\", projekt: Adam Kściuczyk
Zabawna, nowa inspiracja, dzięki której wieloosobowa wanna spa nie traci nic ze swojej funkcji, ani oswojonej już formy. \"Cytrusowe\" wnętrze wydaje się być świetną propozycją dla wanny ustawionej na zewnątrz, szczególnie jeżeli korzysta się z niej podczas upalnego lata.
TRZECIE MIEJSCE
\"LEDwanna\", projekt: Olaf Morelewski
Konkursowe jury wyróżniło ten pomysł przede wszystkim za bardzo ciekawe rozwiązanie wizualne. Sączące się przez wzór obudowy delikatne światło świetnie podkreśla niezbędną w kąpieli atmosferę relaksu. Wprawdzie samo wnętrze wanny nie do końca spełnia wymogi wieloosobowego spa, ale jury postanowiło docenić przede wszystkim bardzo udany pomysł.


WYRÓŻNIENIE
\"Vis-a-vis\", projekt: Inez Kochanowicz
Forma tej wanny opiera się na geometrycznej, prostej ramie, która \"spina\" miękko przenikającą się część siedzisk. Wanna przystosowana została do jednoczesnej kąpieli maksimum 6 osób. Jury ujęła czysta, dobrze przemyślana forma całości.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA