Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Jak uniknąć błędów przy montażu nośników styropianowych?

REKLAMA
Piotr Fuhrmann, kierownik działu handlowego w firmie Sched-pol

Wanna lub brodzik po zamontowaniu opiera się na rantach nośnika styropianowego. Jeżeli pod brodzikiem lub wanną znajdują się klocki, należy dokonać stosownych podcięć na rantach nośnika aby klocki te mogły spokojnie schować się w tych wgłębieniach – nie obniża to wartości użytkowej nośnika – natomiast jeśli ktoś będzie chciał zdemontować klocki może doprowadzić do uszkodzenia brodzika lub wanny.
Problem może również powstać, kiedy klient nie do końca przemyślał przebieg układu kanalizacyjnego – rury odpływowej i zaczyna dopasowywać nośnik do dostępnego odpływu. W każdym nośniku przygotowane są już kanały przebiegu rury. Jeśli nawet należy dokonać podcięć, są one przeważnie niewielkie. W nośniku można dokonać podcięć (wyciąć kanalik na szerokość rury odpływowej) i nie obniża to jego wartości użytkowej, jednak problem powstaje wówczas, kiedy tych wycięć jest zbyt dużo. Mogą wystąpić niepotrzebne naprężenia lub pęknięcia. Należy dodać jednak, iż taki problem wśród instalatorów pojawia się bardzo rzadko. W nośnikach zintegrowanych z brodzikami – należy przed ich zakupem zwrócić uwagę z której strony brodzika usytuowany jest odpływ i porównać to z odpływem jaki przygotowujemy w łazience. Często w danym brodziku dostępny jest odpływ tylko z jednej strony (dotyczy brodzików półokrągłych).
Pomiędzy nośnikiem a produktem – występuje wolna przestrzeń – nawet do 5 cm. Należy wypełnić ją pianką montażową, dzięki której produkt będzie również stabilnie oparty na dnie. Na piankę montażową można położyć cienką folię co pozwoli w przyszłości zdemontować brodzik lub wannę bez uszkodzenia glazury. Nie dotyczy to nośników będących w sprzedaży już na trwale zintegrowanych z brodzikami i wannami.
Jeśli montujemy produkt na nośniku – to nie będziemy stosowali nóżek, stelaży ani innych podpórek. Nośnik jest wystarczającą konstrukcją do trwałego i stabilnego osadzenia brodzika i wanny. Płytki można kleić bezpośrednio do ściany nośnika styropianowego. Dopuszcza się oklejenie ściany siatką z włókna szklanego co dodatkowo wzmacnia całą konstrukcję.
Przed montażem nośnika należy sprawdzić jego kompletność oraz brak uszkodzeń. Jeśli zamontuje się produkt uszkodzony zostaje utracona gwarancja. Zdemontowanie nośnika prowadzi zaś do jego trwałego uszkodzenia, dlatego też  lepiej go wymienić na wolny od wad jeszcze przed montażem jeśli wystąpi taka konieczność.
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA