Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Wanna wolno stojąca to jeden z atrakcyjniejszych pomysłów na aranżację łazienki o dużej powierzchni. Instalacja takiej wanny wymaga jednak od wykonawcy zachowania kilku zasadniczych reguł. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze możliwości aranżacji wanny wolno stojącej. Zwracamy także uwagę na najistotniejsze niunse jej prawidłowej instalacji.

ZASADY INSTALACJI WANIEN WOLNO STOJĄCYCH 
- Zachowanie odpowiednich spadków rur odpływowych, różnica poziomów rury odpływowej na długości jednego metra powinna wynosić 1 cm.
- Połączenia rur odpływowych muszą być szczelne i dobrze zaizolowane. Standardowym i najpopularniejszym łączeniem rur kanalizacyjnych jest kielich plus uszczelka. 
- Przyłącza wody muszą być wykonane rurami sztywnymi. Nie należy wykonywać tego przewodami elastycznymi typu ăwężykÓ, gdyż mają on tendencję do pękania. 
- Wanna przed umocowaniem powinna być dobrze wypoziomowana.

UKRYĆ ODPŁYW
Co zrobić kiedy podczas modernizacji łazienki wannę należy przenieść w miejsce oddalone od pierwotnego odpływu, a nie ma możlwości schowania odpływu w stropie? Powstaje więc problem zachowania odpowiedniego spadku rur odpływowych. Wykonawcy polecają tu dwojakie rozwiązania. Po pierwsze - budowa podestu dla wanny. Tu, aby zapewnić odpowiedni odpływ wody można podnieść wannę o stopień (w podeście ukryte zostają wszelkie rury). Rozwiązanie to sprawdza się jedynie w większych łazienkach. Ze względów funkcjonalnych (bezpieczeństwa kąpieli), a także esetycznych nie zaleca się stosowania tego rozwiązania w mniejszych pomieszczeniach. Istnieje jeszcze możliwość ukrycia rur odpływowych w podeście wybudowanym obok wanny (patrz zdjęcie obok).
W sytuacji kiedy nie ma możliwości zachowania spadku odpływu można zastosować mechaniczne odprowadzanie wody odpływowej poprzez zastosowanie pompy. Jest to jednak rozwiązanie obarczone pewnymi niedogodnościami. Przede wszytkim należy pamiętać o sytematycznych przeglądach pompy, ponieważ potrafi się ona zapychać, poza tym koszt instalacji takiej pompy jest znaczny. Ze względu na specyfikę tego rozwiązania poleca się je raczej do domków letniskowych.
Projekt: arch. Agnieszka Kozłowska, zdjęcia: Tomasz Markowski

WANNA WOLNO STOJĄCA ZABUDOWANA
Prezentowana wanna znajduje się na piętrze drewnianego domu jednorodzinnego. Została ona zainstalowana na etapie budowy domu, co pozwoliło na zamontowanie wyszystkich przyłączy pod posadzką (rur odpływowych i wodociągowych). Rury odpływowe znajdują się w stropie między legarami i \"schodzą\" w jeden z rogów łazienki do głównego odpływu. Warto pamiętać, że przy prowadzeniu rur odpływowych należy zachować odpowiedni spadek. Różnica poziomów rury odpływowej na długości jednego metra powinna wynosić 1 cm. Tę wartość przyjmuje się za standard, który zapewnia, że woda będzie dobrze odbierana. Zalecana średnica rur odpływowych do wanny to minimum 50 mm. Po przyłączeniu rur odpływowych jak i instalacji wodociągowej na konstrukcję stropową została położona płyta i wylana posadzka cementowa.
Montaż wanny należy rozpocząć od jej wypoziomowania, tak aby lustro wody było równoległe z powierzchnią podłoża. W tym przypadku wanna, mimo iż posiada własny stelaż, została dodatkowo osadzona na cegłach wklejonych do posadzki, czyli na tzw. podmurówce. Między dnem wanny a cegłami podkładanymi zostawiono szczelinę ok. 1 cm, którą następnie wypełniono pianką montażową. Jednak przed wykonaniem wypełnienia należy koniecznie napełnić wannę wodą, co zabezpiecza przed podniesieniem dna wanny przez piankę montażową. Wanna zamontowana w taki sposób prócz stabilności (m.in. brak ruchu i rozszczelniania się instalacji odpływowej) jest też wyciszona. Przy napełnianiu jej wodą nie ma charakterystycznego efektu dudnienia. Dlatego też niejednokrotnie wykonawcy polecją takie rozwiązanie, nawet w przypadku wanien posiadających własne stelaże (konstrukcje) montażowe.
Projekt: arch. Agnieszka Kubasik, zdjęcie: Bartosz Jarosz

WANNA WPUSZCZONA W PODŁOGĘ
W Polsce jest to jeszcze wciąż rozwiązanie rzadko spotykane, natomiast często stosowane we Włoszech. Przy takim rozwiązaniu znad podłogi wystaje jedynie rant wanny. Cała reszta jest schowana w stropie, w sąsiedniej kondygnacji, Wszystkie rury i odprowadzenia także są zainstalowane w niższej kondygnacji. Całość jest najczęściej zabudowywana, wykorzystuje się także podpory wzmacjaniące wannę. Instalację wanny wpuszczanej w podłogę należy zaplanować już na etapie budowy domu, inaczej mówiąc - instalajca takiej wanny powinna być uwzględniona już w projekcie buydynku. Ale efekt ostateczny wart jest takiego wysiłku. (zdjęcie: Hoesch)

WANNA NIEZABUDOWANA TYPU RETRO

To czy wanna ma być montowana do podłoża, czy też jest po prostu stawiana na połodze zależy od typu wanny, a konkretnie od materiału z jakiego została wykonana. Jeżeli jest to wanna żeliwna lub odpowiednio dociążona może stać bez mocowania do podłoża. Będzie wystarczająco stabilna ze względu na swoją wagę. W przypadku wannien wykonanych z akrylu (materiału lżejszego), aby zapobiec przesuwaniu się wanny i naruszeniu systemu odpływowego należy jej nóżki przymocować do podłoża. Przy obu typach wannien należy pamiętać o jednym - posadzka pod wanną musi być dobrze wypoziomowana.
Projekt: arch. Beata Kozieradzka, arch. Andrzej Bogucki, zdjęcia: Monika Filipiuk

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA