Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Klasyczne wanny wolno stojące nie są zbyt popularne w Polsce. Decyduje o tym nie tylko ich stosunkowo wysoka cena, ale przede wszystkim wciąż niewielka powierzchnia polskich łazienek, która wyklucza możliwość zamontowania wanny w centrum pomieszczenia.

REKLAMA

Klasyczne wanny wolno stojące nie są zbyt popularne w Polsce. Decyduje o tym nie tylko ich stosunkowo wysoka cena, ale przede wszystkim wciąż niewielka powierzchnia polskich łazienek, która wyklucza możliwość zamontowania wanny w centrum pomieszczenia.

Także trudności przy podłączeniu wolno stojących wanien do sieci wodno-kanalizacyjnej nie wpływają pozytywnie na ich popularność. O ile doprowadzenie wody nie nastręcza większych problemów (ułatwiają to m.in. specjalne baterie montowane na podłodze), o tyle przeprowadzenie poprawnie funkcjonującego systemu odpływowego może być już kłopotliwe (konieczność głębokiego wkuwania się w podłogę).

SYNONIM LUKSUSU. Pomimo tego opisywany segment rynku jest szczególnie ciekawy właśnie z uwagi na charakter należących do niego modeli. Są to najczęściej duże wanny, zwykle odznaczające się eleganckim, ponadczasowym wzornictwem. Z uwagi na swój szczególny charakter wanny wolno stojące zawsze należały do wzorniczej awangardy całego wyposażenia łazienkowego. Można to zauważyć również na przykładzie zaprezentowanych w przeglądzie modeli, stanowiących szczególną pozycję w ofercie producentów. Nie mniej ważna jest duża użyteczność wanien wolno stojących, dająca im pewną przewagę nad modelami montowanymi przy ścianie. Niemal każda z nich może być zaopatrzona przez producenta w rozbudowany system hydromasażu podnoszący komfort korzystania z urządzenia.

Nie wszystkie zaprezentowane wanny są modelami wolno stojącymi sensu stricto. Te zwykle posiadają kształt owalny (bądź też zbliżony do owalnego), okrągły itp. i są przy tym oferowane z kompletnymi obudowami, które tworzą z wanną jednolitą całość. Część zaprezentowanych w przeglądzie modeli (m.in. \"Hestia\" firmy Cersanit, \"Clarissa\" marki Koło czy też \"Rodos\" firmy Aquaform) to \"konwencjonalne\" modele, które częściej bywają montowane przy ścianach. Z drugiej strony ich charakterystyczne cechy sprawiają, że bardzo dobrze wypadają one w roli modeli wolno stojących. Przemawiają za tym ich znaczne wymiary, klasyczne, geometryczne kształty oraz niezwykle wytrzymała konstrukcja.

RÓŻNE WYMIARY ORYGINALNOŚCI. Do \"wolno stojących\" zastosowań wanien zaliczyć można również ich wpuszczanie w podłoże. Jest to najbardziej ekskluzywny sposób zaaranżowania przestrzeni łazienki z wykorzystaniem wanny, choć przy tym również najbardziej kosztowny, pracochłonny i wymagający technicznie. O walorach prezentowanych wanien przekonują wybrane zdjęcia aranżacji łazienkowych, gdzie kilka modeli zostało zamontowanych w podłodze łazienki.

Uwagę zwraca obecność dwóch modeli wanien nieakrylowych. Wannę żeliwną zaprezentowała Roca, zaś wannę wykonaną ze stali Kaldewei, który oprócz firmy Bette jest najważniejszym dostawcą wanien stalowych na starym kontynencie. Oba modele stanowią szczytowe osiągnięcie w zakresie konstruowania wanien. Zastosowanie metalu do ich konstrukcji zadecydowało przy tym o ich znacznej trwałości znajdującej odzwierciedlenie w długim okresie udzielanej gwarancji (w przypadku firmy Kaldewei nawet 30 lat).

Dziewięć wanien zaprezentowanych w przeglądzie to tylko drobny wycinek całej oferty dostępnej na rynku. Niemniej jednak nawet ta stosunkowo skromna reprezentacja daje pojęcie o klasie oferty w zakresie modeli wolno stojących, oferowanych przez czołowych producentów.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA