Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Brodzik lub wannę można zabudować na wiele sposobów. Podstawowym, przewidzianym jako docelowy przez większość producentów sposobem posadowienia wanien bądź brodzików na podłogach łazienek są nogi montażowe bądź stelaże, dostarczane w komplecie przez wytwórców. Coraz częściej jednak do tego celu wykorzystywane są różnego typu nośniki styropianowe.

MONTAŻ oparty o wykorzystanie fabrycznych nóg bądź stelaży jest stosunkowo szybki i nieskomplikowany; szczególnie szybko, za pośrednictwem gwintowanych regulatorów umiejscowionych w stopach można dokonać poziomowania wanny lub brodzika. Niestety technologia ta niesie ze sobą także szereg niedogodności. Po pierwsze, zmusza do wykonania obudowy wanny, co może być pracochłonne, szczególnie jeśli od samego początku świadomie rezygnuje się z gotowych obudów dedykowanych przez wytwórcom konkretnym modelom wanien. Własnoręczne wykonanie takich obudów bywa szczególnie trudne i złożone w przypadku wanien innych niż prostokątne. Drugą niedogodnością montażu przy wykorzystaniu fabrycznych nóg bądź stelaży może być przyspieszone stygnięcie wody w wannach wykonanych ze stali.
Dlatego też instalatorzy i użytkownicy coraz powszechniej zwracają się w stronę nośników ze styropianu, które są stosowane w budownictwie już od blisko 30 lat. Szacuje się, że w Europie zachodniej montowana jest w ten sposób co druga wanna. Sprzyja temu fakt, że w ostatnich latach dostępność nośników styropianowych w Polsce do najróżniejszych modeli brodzików i wanien stalowych oraz akrylowych bardzo wzrosła.
Materiał nośników nie chłonie wilgoci oraz nie starzeje się i nie zanika, zapewniając jednocześnie wysoką trwałość i stabilność zabudowy. Ponadto właściwości izolacyjne spienionego polistyrenu decydują o tym, że woda w wannie zamontowanej na styropianowym nośniku stygnie dalece wolniej, niż gdyby była ona posadowiona wyłącznie na nogach. Dotyczy to w szczególności wanien stalowych, ponieważ materiał ten jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła.
Nieliczni producenci wyspecjalizowani w wytwarzaniu nośników ze spienionych tworzyw sztucznych wzbogaca swe produkty o dodatkowe funkcje podnoszące ich walory użytkowe. Przykładem jest firma Correcta GmbH, która opracowała nośniki, na których można montować elektryczne maty grzejne. Maty te, umieszczone pomiędzy nośnikiem a przykrywającymi go płytkami, podgrzewają te ostatnie, czyniąc z nośnika wanny bardzo funkcjonalny grzejnik radiacyjny. Bardzo podnosi to komfort użytkowników łazienek, którzy mają dzięki temu dodatkowo podgrzewane nogi.
Nośniki styropianowe pod konkretne modele brodzików oraz wanien można otrzymać albo „od ręki” albo na specjalne zamówienie, nawet jeśli zakupiony model brodzika czy wanny posiada nietypowy lub rzadko spotykany rozmiar i kształt. Oznacza to, że większość instalatorów możne już bez przeszkód skorzystać z tej prostej i wygodnej metody montażu.
Wybrane firmy, takie jak Kaldewei czy Ravak, oferują wraz z wybranymi modelami wanien i brodzików fabryczne nośniki styropianowe idealnie pasujące do poszczególnych modeli produkowanych przez nie przyborów. Równolegle wyspecjalizowani producenci, tacy jak np. firma Sched-pol, oferują nośniki pasujące do wielu modeli wanien i brodzików najważniejszych producentów na rynku. Od kilku lat na polskim rynku sporym i stale rosnącym zainteresowaniem cieszą się także nośniki już zintegrowane z brodzikiem, zaś od 2007 roku dostępne są też nośniki zintegrowane na stałe z wannami akrylowymi. Produkty te stanowią konstrukcję samonośną i gotową do łatwego, szybkiego zamontowania.

IDEALNE DOPASOWANIE. Styropianowe nośniki stosowane do montażu wanien i brodzików dzielą się na modele monolityczne (produkowane w postaci jednego elementu, ściśle dopasowanego do określonych modeli wanien lub brodzików) oraz składane modele uniwersalne o szerokich możliwościach zastosowania (zawierające moduł główny oraz przedłużki umożliwiające dobranie długości nośnika do wymiaru wanny). Obok nich oferowane są również nośniki modułowe (segmentowe), przeznaczone do konkretnych modeli wanien oraz uniwersalne systemy zabudowy (elastyczne lub łańcuchowe), które pozwalają na zabudowanie większości dostępnych na rynku modeli wanien i brodzików. Segmentowe nośniki modułowe wykonywane są w postaci styropianowych klocków o różnych długościach, w razie potrzeb przycinane. Zewnętrzne strony modułów po złączeniu oklejane są klejem i siatką z włókna szklanego. Na tak przygotowane ściany nośnika modułowego można przyklejać bezpośrednio płytki. Z kolei uniwersalne systemy zabudowy są to rozwiązania dla użytkowników, którzy posiadają już podpory do swego brodzika lub wanny (nogi lub stelaż) i rezygnują z montażu tego produktu na nośniku styropianowym.

WYTYCZNE DLA MONTAŻU. Nośniki stanowią znaczne ułatwienie w montażu (bezproblemowe klejenie płytek ceramicznych bezpośrednio do nośnika, mniejsze obciążenie stropu ze względu na lżejszą konstrukcję, materiał lekki i wygodny do wnoszenia również na najwyższe piętra budynków mieszkalnych, czysty i szybki montaż), jak i w użytkowaniu (izolacja termiczna i akustyczna, odporność na zawilgocenie i zagrzybienie, łatwy demontaż całości bez uszkodzenia płytek ceramicznych). Nośniki gwarantują też pełną stabilność brodzika i wanny zarówno na rantach jak i na dnie. Do szeregu zalet i korzyści jakie wynikają ze stosowania nośników dochodzi nam fakt, iż ich zastosowanie wpływa na obniżenie końcowego kosztu wykonania zabudowy w porównaniu do zabudowy tradycyjnej. Płytki w tym rozwiązaniu przyklejane są bowiem bezpośrednio do ściany nośnika styropianowego, tak więc nie ma potrzeby budowania ścianek, szczególnie w formie łukowej (np. brodziki i wanny półokrągłe) oraz dbania o zachowanie ich prawidłowej płaszczyzny. Nośniki produkowane są w taki sposób, aby przyklejone do ich ścianek płytki swą grubością i wysokością zrównały się z rantem brodzika lub wanny, po wcześniejszym zmatowieniu styropianu papierem ściernym i nałożeniu kleju do płytek. Przy osadzaniu przyborów na nośnikach nie ma konieczności stosowania dodatkowych podpór (nóg bądź też stelaży). Monter musi zwykle wyciąć w nośniku jedynie miejsce na przeprowadzenie rury odpływowej i ewentualnie otwór rewizyjny ułatwiający późniejszy dostęp do układu odpływowego.
Wszystkie wymienione wcześniej rozwiązania z swej istoty gwarantują łatwy, czysty i szybki montaż. W każdym rozwiązaniu do prawidłowego montażu potrzebna będzie poziomnica (podłoże pod wanną lub brodzikiem musi być odpowiednio wypoziomowane), pianka montażowa oraz klej do płytek.
Na dno podstawy i krawędzie górne nośnika, w miejscach, w których stwierdzono ewentualne nieprawidłowe przyleganie należy nałożyć poliuretanową piankę montażową. Na tak przygotowaną powierzchnię wewnętrzną nośnika należy nałożyć cienką folię, aby zapobiec przyklejeniu wanny do nośnika. Następnie należy wstawić wannę do obudowy, zamontować górną część systemu odpływowego oraz kontrolnie napełnić wannę wodą. Po sprawdzeniu szczelności systemu należy zamknąć otwór rewizyjny.
Jeśli nośnik składa się z większej liczby elementów dobrze jest wcześniej wzmocnić jego powierzchnię siatką z włókna szklanego. Płytki ceramiczne należy przyklejać do nośnika zachowując odstęp 5 mm od krawędzi wanny. Należy też uszczelnić silikonem sanitarnym narożniki wanny i płytkę otworu rewizyjnego.  Szczegółowy montaż i kolejne jego czynności obrazują instrukcje montażu dołączone do każdego produktu.
ANDRZEJ TOPCZEWSKI

NOŚNIKI - JAK UNIKNĄĆ BŁĘDÓW?
Piotr Fuhrmann, kierownik działu handlowego w firmie Sched-pol

Wanna lub brodzik po zamontowaniu opiera się na rantach nośnika styropianowego. Jeżeli pod brodzikiem lub wanną znajdują się klocki, należy dokonać stosownych podcięć na rantach nośnika aby klocki te mogły spokojnie schować się w tych wgłębieniach – nie obniża to wartości użytkowej nośnika – natomiast jeśli ktoś będzie chciał zdemontować klocki może doprowadzić do uszkodzenia brodzika lub wanny.
Problem może również powstać, kiedy klient nie do końca przemyślał przebieg układu kanalizacyjnego – rury odpływowej i zaczyna dopasowywać nośnik do dostępnego odpływu. W każdym nośniku przygotowane są już kanały przebiegu rury. Jeśli nawet należy dokonać podcięć, są one przeważnie niewielkie. W nośniku można dokonać podcięć (wyciąć kanalik na szerokość rury odpływowej) i nie obniża to jego wartości użytkowej, jednak problem powstaje wówczas, kiedy tych wycięć jest zbyt dużo. Mogą wystąpić niepotrzebne naprężenia lub pęknięcia. Należy dodać jednak, iż taki problem wśród instalatorów pojawia się bardzo rzadko. W nośnikach zintegrowanych z brodzikami – należy przed ich zakupem zwrócić uwagę z której strony brodzika usytuowany jest odpływ i porównać to z odpływem jaki przygotowujemy w łazience. Często w danym brodziku dostępny jest odpływ tylko z jednej strony (dotyczy brodzików półokrągłych).
Pomiędzy nośnikiem a produktem – występuje wolna przestrzeń – nawet do 5 cm. Należy wypełnić ją pianką montażową, dzięki której produkt będzie również stabilnie oparty na dnie. Na piankę montażową można położyć cienką folię co pozwoli w przyszłości zdemontować brodzik lub wannę bez uszkodzenia glazury. Nie dotyczy to nośników będących w sprzedaży już na trwale zintegrowanych z brodzikami i wannami.
Jeśli montujemy produkt na nośniku – to nie będziemy stosowali nóżek, stelaży ani innych podpórek. Nośnik jest wystarczającą konstrukcją do trwałego i stabilnego osadzenia brodzika i wanny. Płytki można kleić bezpośrednio do ściany nośnika styropianowego. Dopuszcza się oklejenie ściany siatką z włókna szklanego co dodatkowo wzmacnia całą konstrukcję.
Przed montażem nośnika należy sprawdzić jego kompletność oraz brak uszkodzeń. Jeśli zamontuje się produkt uszkodzony zostaje utracona gwarancja. Zdemontowanie nośnika prowadzi zaś do jego trwałego uszkodzenia, dlatego też  lepiej go wymienić na wolny od wad jeszcze przed montażem jeśli wystąpi taka konieczność.

 

MONTAŻ WANNY NA NOŚNIKU – ETAPY

1. Na wstępie należy osadzić wannę na nośniku, sprawdzić prawidłowe jej przyleganie i zaznaczyć ewentualne miejsca nie przylegania.

2. Następnym krokiem jest wycięcie stożkowego otworu rewizyjnego; w razie potrzeby powinien być on dopasowany do wymiaru płytek.

3. Styropianowy nośnik należy przytwierdzić do posadzki w oznaczonym miejscu za pomocą zaprawy cementowej, klejowej, lub poliuretanowej pianki montażowej.

4. Następnie należy zainstalować system przelewowy i odpływowy.

5. Styropianowa konstrukcja nośnika wanny pozwala na jego bezpośrednie wykończenie płytkami ceramicznymi po uprzednim oczyszczeniu powierzchni bocznych (zeszlifowaniu papierem ściernym, czyli tzw. „zmatowieniu”).

6. Krawędzie łączące wannę ze ścianą należy uszczelnić silikonem sanitarnym.


MONTAŻ BRODZIKA NA NOŚNIKU

1. Posadzkę przewidywaną do ustawienia i zamocowania nośnika należy wypoziomować zaprawą wyrównującą lub masą samopoziomującą.

2. Brodzik kąpielowy należy umieścić na nośniku styropianowym, sprawdzić jego ułożenie na nośniku, zaznaczyć miejsce, w którym brodzik nie przylega do nośnika. Tak przygotowany komplet należy umieścić w żądanym miejscu. Na tym etapie należy zaznaczyć na posadzce obrys nośnika (krawędzie „B”).

3. Zdjąć brodzik z nośnika. W fabrycznie przygotowanym otworze zamontować dolną część syfonu łącząc ją z rurką odpływową do kanalizacji.

4. Wyciąć stożkowy otwór rewizyjny w celu bocznego dojścia do syfonu (otwór rewizyjny w razie potrzeby dopasować do wymiaru płytek).

5. Styropianowy nośnik przytwierdzić do posadzki w oznaczonym miejscu za pomocą zaprawy cementowej lub klejowej.

6. Na dno podstawy i krawędzie (w miejscach, w których stwierdzono brak przylegania patrz pkt 2) nałożyć poliuretanową piankę montażową. Na tak przygotowany nośnik nałożyć cienką folię poliuretanową (zapobiega to sklejeniu brodzika z obudową).

7. Po ustawieniu całej konstrukcji względem ściany, należy wyregulować poziom brodzika dociskając go lekko do nośnika.

8. Zamontować górną część syfonu odpływowego. Napełnić brodzik wodą. Po sprawdzeniu szczelności zamknąć otwór rewizyjny.

9. Krawędzie łączące brodzik ze ścianą należy uszczelnić silikonem sanitarnym. W przypadku montażu brodzików akrylowych, przed uszczelnieniem powinno się zerwać nieco folię ochronną.

10. Przykleić płytki glazury do nośnika zachowując odstęp 5 mm od krawędzi brodzika. Uszczelnić silikonem sanitarnym narożniki brodzika i płytkę zasłaniającą otwór rewizyjny. Po zakończeniu prac zerwać folie, ochronną z powierzchni użytkowej brodzika (brodzik akrylowy).

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA