Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Ostatnie łazienkowe trendy trzymają się jakby trochę z boku kabin prysznicowych. Nie oznacza to jednak, że w przypadku tego typu produktów nie dzieje się nic ciekawego. Jak udowadniają producenci i designerzy, pomysłów na wykorzystanie potencjału kabin jest jeszcze sporo.

NAJWIĘCEJ o designie kabin prysznicowych mówiło się kilka lat temu, kiedy to małe, wyznaczone płaszczyzną drzwi i wysokiego brodzika przestrzenie, zaczęły zmieniać się i osiągać coraz to większe rozmiary. Nieodmiennie trend ten szedł w parze z wizualną przemianą kabiny. Producenci pozbyli się profili na rzecz najczęściej ogromnych, czystych tafli szkła. Brodzik zaś ograniczono do niezbędnego minimum - tak pod względem jego wysokości, jak również obecności, bo na rynku pojawiać zaczęły się kabiny, które już go nie wymagały. Kabina przestała być jedynie alternatywą dla wanny jeżeli chodzi o małe łazienki. Stała się sprzętem równie dobrze funkcjonującym w salonach kąpielowych, gdzie dzięki swoim rozmiarom mogła zajmować równie ważne miejsce co wanna. Niech za przykład posłuży tu kabina z serii \"2nd floor\" Duravitu o wymiarach 180x90 cm - trudno byłoby ją \"ukryć\" w narożniku łazienki.
Dziś już wiadomo, że gdy mówi się o ciekawej wzorniczo kabinie, mówi się przede wszystkim o dużej kabinie. Jej wielkość to już punkt stały jej designerskiego programu. Nic nie zmienia się także w kwestii dominacji w estetycznej stylistyce kabin czystych szklanych tafli. I dobrze. Choć w tym miejscu warto zwrócić uwagę na prezentowaną kabinę \"Alta\" włoskiej marki Abis. Pomiędzy dwiema szklanymi ściankami rozciągnięto lnianą zasłonę. Wbrew ogólnie przyjętej zasadzie niskiego brodzika, kabinę wyposażono w brodzik wysoki. Oczywiście jest to zabieg celowy i przemyślany. Raz, że forma kabiny zbudowana została właśnie na idei kontrastu masywności brodzika i delikatności szkła, dwa - wysoki brzeg pomaga w utrzymaniu zasłony na miejscu. Ta kabina to świetny przykład tego, jak elastyczny może być design tych sprzętów. Co więcej - owa elastyczność ma sporo do powiedzenia także w zakresie funkcjonalności kabin prysznicowych. Widać to najlepiej na przykładzie przystosowywania kabin do jednoczesnej kąpieli dwóch osób. Tak jak kabina z serii \"Tandem\" marki Genesi, którą wyposażono w dwie głowice górne. W tym wypadku kabina wyraźnie podzielona została na dwie identyczne części. Ciekawym pomysłem na wykorzystanie możliwości szklanej tafli jest także nowość marki Albatros - \"Cube room\". Tu szklana ściana wydziela część kąpielową łazienki wyposażoną w kabinę i w wannę, tworząc tym samym przestronną strefę wellness.
Designerskich  i funkcjonalnych wariacji wokół kabiny prysznicowej jest więcej. Jak widać niezmienna dominacja szklanych tafli motywuje projektantów równie skutecznie, co pojawiające się nowe trendy. Prezentujemy Państwu nowości rynkowe z zakresu kabin prysznicowych
MARTA MATRACKA
ZDJĘCIE: ALBATROS
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA