Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Funkcja łazienki coraz częściej wykracza poza rolę miejsca przeznaczonego wyłącznie do dokonywania codziennej toalety. Użytkownicy szukają tu również relaksu. W tym kontekście wzrasta ranga wanny, która często bywa centrum domowego spa.

Stwierdzenie, iż każda wanna – niezależnie od jej kształtu, typu, sposobu instalacji - służy również relaksowi, nie byłoby w żadnej mierze przesadą. Wszak każda kąpiel może być odprężająca. Jednak w ofertach producentów wanien można znaleźć modele szczególnie (lub nawet wyłącznie) predystynowane do pełnienia relaksacyjnej funkcji – jako odpowiedź na potrzeby rynku i konsumentów pragnących wprowadzić wellness do swoich domów, łazienek lub, coraz częściej, sypialni.

ZAAWANSOWANA TECHNIKA. Oczekiwania konsumenckie wobec wanny, której funkcją ma być wellness, lokują się na dwóch, skrajnie przeciwległych biegunach. Z jednej strony wymagania te dotyczą obecności technologii, np. tych umożliwiających chromo- i przede wszystkim hydroterapię.
- Wanna “wellnessowa” dzięki oferowanym funkcjom hydroterapii powinna stanowić gwarancję dobrego samopoczucia dla jej użytkownika. Jeśli ma ona spełniać swoją rolę, hydromasaż powinien być odpowiednio dobrany. Ważne są nie tylko ilość dysz i skalibrowanie ich mocy do wielkości wanny, ale również odpowiednie ustawienie dysz, aby strumień masujący oddziaływał na układ krwionośny i limfatyczny w sposób quasi terapeutyczny. Codzienny relaks będzie też łatwiejszy przy cicho działającej pompie w urządzeniu przyjaznym do użytkowania. Mam tu na myśli łatwość obsługi panelu sterującego, baterię samoczynnie odcinającą dopływ wody przy pełnej wannie, automatyczną dezynfekcję itp. - mówi Mariola Faszyńska, country manager Poland w firmie Jacuzzi.

POWRÓT DO KORZENI. Z drugiej jednak strony, w ciągu ostatnich lat rynek hydromasażu zauważalnie spowolnił – szczególnie, jeżeli weźmie się pod uwagę średnią i ekonomiczną półkę.
Tendencja ta wydaje się być zgodna z ideologią samego wellnessu, który nawiązuje bezpośrednio do natury. Wanny służące domowemu spa mogą więc, zamiast technologii, zapewnić użytkownikom swoisty „powrót do natury”, który odbywa się na różnorodnych płaszczyznach. Po pierwsze projektanci wanien i innych artykułów wyposażenia łazienek bezpośrednio inspirują się naturą tworząc formy mis umywalek czy wanien właśnie. Jean-Marie Massaud dla marki Axor Massaud stworzył m.in. wannę przypominającą muszlę. Natura posłużyła jako wzór Ludovice i Roberto Palomba przy projektowaniu serii Laufen firmowanej ich nazwiskiem – interpretuje ona ślady, jakie w przyrodzie pozostawia po sobie woda. Inspirowany naturą może również być sposób montażu wanien - wanny wbudowane w posadzkę przypominać mają naturalne zbiorniki wodne, lub też wybór materiału z jakiego wanna jest wykonana, np. kamienia, drewna, surowego metalu.
Do tradycji japońskich i rosyjskich łaźni nawiązują wanny drewniane. Na naszym rynku bez trudu można znaleźć modele takich wanien – całkowicie wykonanych z drewna (z gatunków krajowych lub egzotycznych), lub też składających się z drewnianej obudowy z akrylowym wkładem. Dostępne na naszym rynku wanny drewniane powstają z klejonych, zazębiających się klepek impregnowanych najczęściej olejem. Takie rozwiązanie jest popularne, aczkolwiek nie jest w pełni praktyczne – jeżeli  wanna (wykonana całkowicie z drewna, bez akrylowego wkładu) nie jest używana np. przez miesiąc lub dwa, ten naturalny materiał lekko wysycha i powstają w nim mikroszpary. Nie powodują one przeciekania wody, ale mogą dla niektórych klientów przynosić dyskomfort estetyczny, drewno może też pękać. Jako odpowiedź na ten problem polska firma Unique Wood Design wytwarzająca drewniane wanny opracowała autorską technologię impregnacji – żywicami i lakierem. Firma ta oferuje również wanny wykonane w technologii fornirowej – fornir naklejany jest na sklejkę i następnie impregnowany.
Oprócz wanien z litego drewna ciekawostką są na rynku wanny wykonywane innego naturalnego materiału – litego kamienia.
- Nasze wanny kamienne są wykuwane z litego kamienia – np. rzecznego - i polerowane do skutku, aż do osiągnięcia pożądanej gładkości. Możemy również dowolnie wyprofilować wannę. Wykonujemy je w Indonezji. Nasz pracownik czuwa tam nad procesem ich powstawania. Klient jest na bieżąco informowany o postępach tego procesu, dostarczamy mu również dokumentację zdjęciową ilustrującą każdy etap. Koszt zakupu wanny z litego kamienia to minimum 18 tysięcy zł. Nie każdy może więc sobie na taką wannę pozwolić – ale nie tylko ze względu na jej koszt. Wanny te są bardzo ciężkie – mogą ważyć nawet 2 tony. Ciężar zwiększa woda i oczywiście osoba zażywająca kąpieli. Pomieszczenie więc, w którym ma stanąć wanna kamienna musi posiadać odpowiednio wzmocniony strop. Wanny kamienne kupują więc osoby, które już na etapie konstrukcji domu przewidziały instalację nietypowego wyposażenia i zaplanowały stropy pod większe obciążenia - mówi Mariusz Trestka, właściciel firmy Lux4home.
Wanny wykonane z litego drewna, kamienia lub np. miedzi to jednak produkty niszowe. Firmy je oferujące deklarują, że sprzedaż tych wanien oscyluje wokół 10-30 sztuk rocznie.

MAKSIMUM KOMFORTU. Niezależnie od materiału, z jakiego jest wykonana, wanna, której przeznaczeniem jest wellness powinna gwarantować przede wszystkim relaks – i to jak najgłębszy.
Niektóre modele wanien – takie jak np. „Bassino” Kaldewei lub „Nahho” Duravitu - zgodnie z założeniem producentów pozwalają skorzystać z tzw. „floatingu” czyli relaksowania się poprzez dryfowanie na powierzchni wody (głowę kąpiącego się podtrzymuje specjalna poduszka). W ten sposób można osiągnąć stan głębokiego odprężenia zbliżony do transu.
Stopień relaksu zwiększać może nastrojowe oświetlenie wanny lub różnorakie wannowe dodatki oferowane przez wiodących producentów: poduszki, podłokietniki, półki na których można położyć książkę lub postawić kieliszek wina, albo też pokrywy, po rozłożeniu których wanna zamienia się w wygodną leżankę. Ale komfort kąpieli zależy też, albo przede wszystkim, od dobrego, ergonomicznego wyprofilowania wnętrza wanny. Dbają o niego wszyscy producenci wanien, ale również na tym polu pojawiają się rozwiązania wyjątkowe. Miękki materiał - poliester i pianka poliuretanowa -  z którego wykonana jest wanna „Soft” Ideal Standard dopasowuje się podczas kąpieli do kształtów ludzkiego ciała i zapewnia kąpiącemu się wrażenie przebywania w ciepłym kokonie. Do ludzkiej anatomii można idealnie dopasować również lity kamień.
- Pewnego razu zgłosił się do nas klient, który zażyczył sobie aby wanna wyprofilowana była zgodnie z odlewem jego głowy, który nam dostarczył – mówi Mariusz Trestka.
Komfort ma jednak swoją cenę. Wanny typowo „wellnessowe” to produkt skierowany do konsumenta o zasobniejszym portfelu, który może kosztować kilka, kilkanaście, lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Anna Raducha-Romanowicz


Wanna wellness potrzebuje przestrzeni
Karolina Łuczyńska, architekt wnętrz, pracownia Caroline\'s Interior Studio
Wymogi stawiane pomieszczeniu przeznaczonemu na pokój kąpielowy to przede wszystkim odpowiednie wymiary i wysokość, otwory transportowe, umożliwiające wniesienie wanny, możliwość odprowadzenia wody z posadzki, na której wanna będzie posadowiona, czy też możliwość odprowadzenia pary wodnej. Pomieszczenie nie może być zbyt małe. W przypadku wbudowania wanny w posadzkę producenci zalecają przyjęcie minimalnych jego wymiarów w oparciu o powierzchnię wybranego modelu wanny przyjętą w prostokącie, pomnożoną 3 krotnie - ze względu na możliwość obudowania wanny i zachowanie niezbędnej przestrzeni wokół niej.
W przypadku braku możliwości zagłębienia wanny w posadzce, pomieszczenie musi być wyższe i większe (całkowita wysokość wanny na konstrukcji wsporczej wynosi ok. 1 m), aby zapewnić swobodne wejście do wanny i poruszanie się w wokół niej w pozycji wyprostowanej.
Ze względu na niebezpieczeństwo zalania wodą, posadzki na której stoi wanna, musi być ona wyposażona w kratkę ściekową połączoną z systemem kanalizacyjnym budynku. W przypadku gdy pion kanalizacyjny znajduje się powyżej posadzki, należy wykonać studzienkę rewizyjną o wymiarach 50x50x50 cm i zainstalować w niej pompę o odpowiedniej wydajności.

Wellness szyty na miarę
Ignacy Roguszczak, product manager, Roca Polska
Uważam, że nie ma jednego „przepisu” na idealną wannę. Najważniejsze jest, aby wanna w jak największym stopniu była dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. W Poolspa wiemy, że każdy konsument ma inne oczekiwania i preferencje. Dlatego nigdy nie oferujemy naszym klientom jednego gotowego rozwiązania, ale proponujemy cały wachlarz możliwości, z których każdy może wybrać idealne dla siebie rozwiązanie. Jednym z naszych najważniejszych celów jest podnoszenie komfortu kąpieli, nie tylko przez ciągłe udoskonalanie systemów hydromasażu, ale również wzbogacanie naszej oferty o nowe rozwiązania. Jednym z nich jest system „Sensualigth” – innowacyjna technologia wykorzystująca chromoterapię. Ciekawymi dodatkami są również muzyko- i aromaterapia, które również rekomendujemy naszym klientom. Podnoszą one komfort kąpieli i pozytywnie wpływają na samopoczucie.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA