Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Podobnie jak w przypadku innych przeglądów, prezentacja ta obejmuje jedynie część dostępnej na rynku, obszernej oferty wentylatorów łazienkowych. Znalazły się w niej najbardziej reprezentacyjne serie i modele ukazujące zmiany, jakie w ostatnim czasie dokonały się w segmencie najmniejszych urządzeń wentylacyjnych.

REKLAMA

Podobnie jak w przypadku innych przeglądów, prezentacja ta obejmuje jedynie część dostępnej na rynku, obszernej oferty wentylatorów łazienkowych. Znalazły się w niej najbardziej reprezentacyjne serie i modele ukazujące zmiany, jakie w ostatnim czasie dokonały się w segmencie najmniejszych urządzeń wentylacyjnych.

Rynek oferuje szczególnie dużo marek i typów wentylatorów zwanych popularnie łazienkowymi bądź kuchennymi. Wybierać można spośród kilkuset modeli bardzo zróżnicowanych nie tylko pod względem wyposażenia (wyłączniki czasowe, higrostaty, detektory ruchu, filtry, zabezpieczenia przeciwko insektom), ale również cen (najprostsze modele z pociąganym włącznikiem kosztują ok. 30 zł, najbardziej zaawansowane technicznie nawet 300-400 zł).

ZASTOSOWANIA. Zasadniczy cel stosowania opisywanych produktów to wentylacja grawitacyjna poprzez wymuszone usuwanie zużytego powietrza z łazienek i sanitariatów. W wielu polskich mieszkaniach, w których bezpośrednie podłączenia do pionów wentylacji grawitacyjnej posiadają jedynie łazienki, sanitariaty i kuchnie, wentylatory są współodpowiedzialne za zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza w całym mieszkaniu.

W pewnych przypadkach (np. w toaletach publicznych) odpowiednie przepisy jednoznacznie obligują do stosowania mechanicznej wentylacji wywiewnej, czyli zastosowania wentylatorów naściennych, których typy i wielkości opisano w niniejszym przeglądzie.

Prezentowane produkty, pomimo szeregu zalet, nie są uznawane za optymalny sposób na wentylację łazienki. Modele osiowe odznaczają się niskim ciśnieniem statycznym, czyli zdolnością do pokonywania strat w instalacji. Najlepiej funkcjonują one w krótkich odcinkach instalacji (np. wywiew przez ścianę lub poprzez kilkumetrowy przewód pionowy wykonany z rur blaszanych \"spiro\"). Źle natomiast pracują w kilkunastometrowych kanałach wentylacyjnych. Należy przy tym pamiętać, że stosowanie urządzeń nawiewnych, często wyposażonych w elementy regulacyjne, filtry itp. praktycznie wyklucza wentylatory osiowe z wentylacji mieszkań.

Na rynku od dawna dostępne są znacznie doskonalsze systemy wentylacji mechanicznej (np. wentylacja centralna z odzyskiem ciepła). Jednak zdecydowanie wyższe koszty zainstalowania takich systemów sprawiają, że wentylatory łazienkowe mimo szeregu niedoskonałości (hałas, nie zawsze wystarczająca wydajność, konieczność częstego czyszczenia itp.) jeszcze długo pozostaną najpopularniejszym sposobem zapewnienia odpowiedniego klimatu w łazienkach i sanitariatach.

W praktyce na wszystkie serie poszczególnych producentów składa się wiele modeli zróżnicowanych pod względem kolorystyki, elementów wyposażenia oraz wydajności.

Ta ostatnia ma kolosalne znaczenie, ponieważ zaleca się, aby wentylacja w łazienkach była w stanie w ciągu godziny dokonać średnio od 5- do

8-krotnej wymiany powietrza (w toaletach nawet 7-10).

DYSTRYBUCJA I PREFERENCJE. O ile proste modele wentylatorów trafiają do odbiorców najczęściej poprzez baumarkety czy sklepy z artykułami AGD, to wysoka cena modeli wyższej klasy wentylatorów (głównie producentów zagranicznych) sprawia, że ich dystrybucja w niewielkim tylko stopniu odbywa się poprzez wspomniany kanał. Jednym z głównych kanałów, którym drogie modele trafiają do miejsc swego przeznaczenia są duże inwestycje budowlane, do których wyposażenie (w tym przypadku wentylatory) o konkretnie wymaganych parametrach i jakości zamawiane jest w większych ilościach według dokumentacji budowlanej inwestycji.

W opinii przedstawicieli firm handlowych przy wyborze konkretnego modelu wentylatora rodzimi klienci w pierwszym rzędzie kierują się ceną urządzenia oraz jego wyglądem zewnętrznym. Charakterystyka techniczna oraz wyposażenie mają nieco mniejsze znaczenie, chociaż zauważalny jest wzrost świadomości potencjalnych klientów w tej grupie urządzeń wentylacyjnych.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA