Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

W domu nad jeziorem nie mogło zabraknąć sauny. Wpisała się ona zresztą w dość naturalny sposób w łazienkowe wnętrze zdominowane przez surowe, drewniane bale. Kolor niebieski z jednej strony \"ochładza\" przestrzeń, z drugiej - jako barwa kojarzona z wodą - podkreśla to, co w tej łazience jest najważniejsze - kontakt z naturą.
 
- Łazienka zbudowana jest w drewnianym domu wzniesionym w bardzo tradycyjnej technologii drewnianych bali. Czy w takiej konstrukcji występują jakieś kłopoty techniczne związane z instalacją łazienki?
Agnieszka Kubasik: Tak, do bali nie można  nic przyczepić, trzeba wznosić konstrukcje z profili i płyt gipsowo-kartonowych, tak jak w przypadku tej kabiny prysznicowej, która jest związana tylko z podłogą. W tym domu nie było większych problemów, bo wszystko było jednocześnie robione, wykonawcy pracowali razem z projektantem. Projekt instalacji powstawał na bieżąco wraz z całym budynkiem. Jest to trudne - i zabawne zarazem - bo każdy bal jest wiercony pod okablowanie. Zdarzają się błędy, kłopotem jest nawet brak długich wierteł...
- Czemu więc w drewnianym budynku są podłogi wyłożone płytką ceramiczną? W domach murowanych - na odwrót - spotykamy podłogi drewniane.
W tym domu nie było takiej potrzeby ani chęci ze strony inwestorów. Podłoga z płytek powstała dla równowagi. Drewniane ściany i drewniana podłoga stworzyłyby wizualną \"skrzynkę\". Podłoga z płytek w drewnianym domu to kontrast, ochłodzenie \"ciepłej\" przestrzeni.
- Meble w tej łazience projektowane są indywidualnie i bardzo charakterystycznie. Jak oceniasz możliwość zaistnienia tego typu projektowania na polskim rynku?
Bez wątpienia jest to ciągle nisza. Ludzie boją się oryginalności, wciąż mała jest grupa inwestorów poszukująca czegoś osobnego. Bardzo rzadko projektowanie wykracza poza ogólnie przyjęte rzeczy. Mebel w tej łazience pomalowany jest w sposób pasujący do dekorów płytek. Tu grała rolę odwaga i chęć inwestorki. Ona ma drugi dom, urządzony w nowoczesnym stylu, w tym, położonym blisko jezior, chciała nawiązać do natury. Dlatego ten dom jest inny. Zresztą sama właścicielka jest osoba oryginalną. Polskich inwestorów rzadko stać na oryginalność - w sensie materialnym i duchowym. Preferują najczęściej zestawienia bezpieczne - materiałów i kolorów. Mój dom jest przykładem mojej techniki. Wielu go podziwiało, ale woleli wnętrza spokojniejsze, nie wyróżniające się...
- Integralną częścią łazienki jest sauna. Czy można zbudować ją samemu - w końcu idea jest bardzo prosta - czy lepiej zlecić to wyspecjalizowanej firmie?
Lepiej zlecić wyspecjalizowanej firmie. Niby wszystko jest proste, ale łatwo popełnić błąd, na przykład związany z oceną drewna. Drewno schnie, kurczy się. Zresztą wyspecjalizowane firmy są lepsze w zabezpieczeniu, impregnacji, przygotowaniu materiału do budowy sauny. W tym projekcie po prostu wskazałam firmie miejsce do budowy sauny. Przygotowałam tylko instalację elektryczną. 
- Niebieski kolor mebli łazienkowych to nawiązanie do wody?
Tak, to chyba świadome zestawienie naturalnego drewna z wodą. Kolor niebieski ochładza, podobnie jak naturalny kamień zestawiony z ciepłym drewnem. Zresztą początkiem idei były płytki znalezione przez inwestorkę, które podobały się jej i mnie. Cały projekt był wynikiem współpracy i opanowywania warunków technicznych, takich jak kurczenie drewna, komplikujące sprawę nie tylko w łazience, ale i np. na schodach. Ale efekt jest zadowalający - obie  strony.

Rozmawiał: Sławomir Mojsiuszko
Projekt: proj. Agnieszka Kubasik
www.kubasik.com.pl
Zdjęcia: Bartosz Jarosz

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA