Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Multifunkcjonalne deski sedesowe wprowadzają do łazienki najnowsze standardy techniczne. Zbliżają one sanitariat do nowoczesnej łazienki, w której każdy element ukierunkowany jest na zapewnienie maksymalnej funkcjonalności i komfortu użytkowania.

REKLAMA

Multifunkcjonalne deski sedesowe wprowadzają do łazienki najnowsze standardy techniczne. Zbliżają one sanitariat do nowoczesnej łazienki, w której każdy element ukierunkowany jest na zapewnienie maksymalnej funkcjonalności i komfortu użytkowania.

Stwierdzenie, że deski tego typu stanowią tylko substytut bidetu z pewnością nie jest prawdziwe. W istocie są one ciekawą propozycją dla małych łazienek, gdzie wygospodarowanie miejsca na bidet jest trudne lub wręcz niemożliwe. Z drugiej jednak strony, z funkcjonalnego punktu widzenia oferują o wiele więcej niż tradycyjne bidety. Zastosowana automatyka sprawia, że korzystanie z nich jest łatwe, a przy tym komfortowe, ponieważ ręczna obsługa została w tym przypadku sprowadzona do niezbędnego minimum. Deski te są obecnie urządzeniami najpełniej urzeczywistniającymi w praktyce ideę toalety bezdotykowej.

W UJĘCIU GEOGRAFICZNYM. W ujęciu ogólnoświatowym popularność tego typu desek jest silnie zróżnicowana. O ich popularności w danym kraju, czy też regionie świata w znacznym stopniu decydują tradycje w zakresie utrzymania higieny osobistej oraz stopień rozwoju społeczno-ekonomicznego danego społeczeństwa.

W Europie funkcjonuje w zasadzie niewielu renomowanych producentów desek z funkcją podmywania (m.in. Geberit i Roca), co w prosty sposób przekłada się na ich umiarkowaną popularność. W Stanach Zjednoczonych działa z kolei kilkunastu dużych producentów desek tego typu (m.in. TOTO, Luscence, BIO Bidet). Co ciekawe, pomimo tego bogactwa, rzeczywista popularność tych desek nie jest adekwatna do poziomu produkcji, a jej znakomita część jest eksportowana, głównie na rynki krajów południowo-wschodniej Azji. Największy rynek zbytu stanowi Japonia; więcej niż co druga miska sedesowa w tym zaludnionym i bogatym kraju wyposażona jest w deski opisywanego typu. Wiele nowoczesnych modeli oferuje na tamtejszym rynku także kilku dużych japońskich producentów, np. koncern Matsushita (marka NAiS), znany także z marki Panasonic, pod którą oferuje m.in. wyroby elektroniki użytkowej. W Korei Południowej, drugim pod względem wielkości rynku tych urządzeń wśród krajów azjatyckich, bardzo aktywny jest Daelim. Dział AGD tego wielkiego czebola sprzedaje swe deski nie tylko na rodzimym rynku, ale także aktywnie wchodzi na rynek amerykański, stwarzając poważną konkurencję dla tamtejszych producentów.

O bogactwie rynku amerykańskiego świadczy też nie tylko ilość oferowanych marek i modeli desek, ale również obecność firm wytwarzających ich tanie substytuty (cena nie przekraczająca 100 dolarów), które przy znacznie prostszej budowie oferują zbliżone funkcje użytkowe. W urządzeniach tych zazwyczaj elektroniczne systemy sterowania zastępowane są całkowicie ręcznym uruchamianiem wypływu wody, której ciśnienie i temperatura w prosty sposób zależy od odpowiednich parametrów c.w.u. w sieci. Urządzenia tego rodzaju oferuje m.in. firma American Biffy. W ich przypadku żądaną temperaturę ustawia się ręcznie, podobnie jak ciśnienie wypływającej wody (dokonywane jest to poprzez odpowiednią redukcję ciśnienia wody z sieci zasilającej). Trzeba jednak przyznać, że korzystanie z tego typu urządzeń daje zdecydowanie mniej komfortu w porównaniu z wyrobami wyższej klasy.

W Polsce deski z funkcją bidetu traktowane są jako przejaw luksusu. O takim ich postrzeganiu decyduje nie tylko duży komfort, jaki zapewniają na co dzień przy korzystaniu z toalety, ale również relatywnie wysoka cena. To głównie ona jest barierą dla szerszego rozpowszechnienia się tego typu desek na polskim rynku. Koszt najprostszych urządzeń tego typu to kilka tysięcy złotych. Bardziej zaawansowane modele oferowane wraz z wysokiej klasy ceramiką sanitarną mogą kosztować nawet kilkakrotnie więcej. Inną z barier jest wciąż niska świadomość potencjalnych klientów w zakresie zalet techniczno-użytkowych opisywanych urządzeń.

GŁÓWNE ZALETY. Szeroko ujęte deski z funkcją podmywania to nie tylko wysoki komfort i higiena korzystania z misek ustępowych. Ich wykorzystanie ma również pozytywny wpływ na likwidację wielu uciążliwych dolegliwości takich jak np. zaparcia (np. poprzez użycie pulsującego strumienia wody). Są one również bardzo pomocne przy pielęgnacji osób starszych i niepełnosprawnych, osób po operacjach, kobiet w okresie połogu itp. Całkowite wyeliminowanie konieczności używania papieru toaletowego na korzyść odpowiednio dobranych strumieni wody jest delikatniejszą formą higieny intymnej.

Zasadniczymi elementami opisywanych urządzeń są dysze umieszczone na ruchomych ramionach. W pierwszych modelach stosowano dysze odpowiedzialne za spełnianie funkcji bidetu. Następnie, po stopniowym powiększeniu spektrum funkcji spełnianych przez tego typu deski o zaspokajanie specjalnych potrzeb kobiet związanych z utrzymaniem higieny, upowszechniły się układy o zdublowanych dyszach (i ramionach) z podziałem na poszczególne funkcje. Konstrukcję tego typu ma do dzisiaj znaczna część desek wytwarzanych w USA. Deski najnowszej generacji posiadają z reguły dysze obu rodzajów, z tą różnicą, że umieszcza się je na pojedynczym ramieniu.

Zasadniczą funkcją opisywanych desek jest funkcja myjąca, w dużym zakresie równoważna z funkcją spełnianą przez klasyczny bidet. Chodzi tu o dokładne podmywanie poprzez kierowanie strumienia wody o ściśle zaprogramowanej temperaturze i ciśnieniu wypływu na wybrane miejsca ciała. W przypadku wielu modeli desek, w celu zapewnienia dodatkowego efektu, ramię (a więc także dysza/dysze) porusza się w sposób oscylacyjny.

Zastosowanie ruchomych dysz drugiego rodzaju (z podziałem na poszczególne funkcje stanowi odpowiedź na potrzeby współczesnych kobiet związane z utrzymaniem higieny intymnej. Możliwy do uzyskania w ich przypadku delikatny, perlisty strumień wody pozwala na komfortowe mycie intymnych miejsc. Z reguły wszystkie główne parametry pracy dysz (temperatura i ciśnienie wody) mogą być regulowane w sposób płynny lub wielostopniowy, co pozwala na ich optymalne dostosowanie do potrzeb indywidualnego użytkownika.

Dysze umieszczone na ruchomych ramionach natryskowych wysuwają się do pozycji roboczej jedynie w momencie korzystania z nich. Przez cały pozostały czas pozostają one w położeniu spoczynkowym, co pozwala na nieskrępowane korzystanie z miski ustępowej w jej pierwotnej funkcji. Elektroniczny system sterujący odpowiada przy tym za zapewnienie maksymalnej czystości tych elementów. Dokonywane jest to m.in. za pomocą automatycznego przemywania ramion i dysz zarówno przed, jak i po użyciu. Efekt czyszczenia bywa dodatkowo spotęgowany poprzez zastosowanie specjalnych chemicznych środków dezynfekujących odpowiednio dozowanych przez system elektroniczny.

KOMFORT I BEZPIECZEŃSTWO. Funkcję komplementarną względem systemu hydraulicznego deski pełnią systemy suszące. Początkowo stosowano je tylko w droższych, lepiej wyposażonych modelach. Obecnie stają się one standardem. Jest to bardzo pozytywne zjawisko - elektronicznie sterowane suszarki zdecydowanie podnoszą komfort i przede wszystkim higienę korzystania z desek. Korzyści płynące z ich obecności docenić mogą osoby cierpiące np. na hemoroidy.

Bezpieczeństwo korzystania z desek tego typu zapewnia szereg rozwiązań, wśród których wymienić można termostaty (zwykle bardzo niezawodne modele o konstrukcji bimetalowej) i bezpieczniki termiczne. Nowe modele desek posiadają również detektory działające na zasadzie podczerwieni. Dzięki temu deska funkcjonuje wyłącznie w sytuacji, gdy użytkownik z niej korzysta.

SYNTEZA NOWOCZESNOŚCI. Za poprawną i bezpieczną pracę każdej z nowoczesnych desek odpowiada kilkanaście technicznych podsystemów ukrytych w estetycznych kompaktowych korpusach tych urządzeń. Pierwszoplanową rolę odgrywają elektroniczne systemy sterujące i diagnostyczne, synchronizujące pracę wszystkich technicznych elementów desek. Regulują one intensywność i temperaturę strumieni wody, ciepłego powietrza itp. Panele sterowania wszystkimi funkcjami desek mają najczęściej postać pilotów, które można umieścić z dala od zasadniczego urządzenia (np. na ścianie). W deskach najnowszej generacji istnieje możliwość zaprogramowania cykli pracy urządzenia oddzielnie dla każdego z domowników (jest tak np. w przypadku deski DoucheWC 8000 firmy Geberit, której specjalna konsola umożliwia zapamiętanie ustawień dla czterech członków rodziny).

O komforcie korzystania z desek współdecyduje zastosowanie systemów do neutralizacji i usuwania nieprzyjemnych zapachów, na który składają się systemy wyciągowe, filtry (np. z węglem aktywowanym) itd. Ostatnim z ogniw w systemie minimalizowania kontaktu rąk użytkownika z toaletą jest zastosowanie pokryw wyposażonych w urządzenia powodujące ich łagodne zamykanie się.

Troska producentów o zapewnienie maksymalnej trwałości i niezawodności desek znalazła również odzwierciedlenie m.in. w zastosowaniu różnego typu wkładów odkamieniających wodę. Rozwiązanie takie wymusza właśnie konstrukcja elementów roboczych deski, tzn. precyzyjnie kalibrowanych dysz. Bez wspomnianych demineralizatorów kamień osiadający na wewnętrznych elementach systemu wodnego deski mógłby zakłócić jej funkcjonowanie lub też doprowadzić do awarii.

Konstrukcja (kształt) znacznej liczby dostępnych na rynku desek sprawia, że mogą być one kompletowane z wieloma modelami misek ustępowych różnych producentów. Generalnie najlepiej sprawdzają się z miskami wysokiej klasy, wyposażonymi w różnego typu powłoki o działaniu samoczyszczącym i antybakteryjnym. Podążając w tym kierunku poszczególni producenci (szczególnie w przypadku droższych modeli) oferują deski w kompletach ze specjalnie zaprojektowanymi miskami ustępowymi. Przykładem jest wspomniana już DoucheWC model 8000 firmy Geberit, stanowiąca komplet z miską ustępową wykonaną z materiału ceramicplus przez firmę Villeroy&Boch. Kooperacja tego typu zapewnia nie tylko odpowiednią jakość całego kompletu, ale także pozwala na uzyskanie harmonii wzorniczej, ponieważ oba elementy zaprojektowane z myślą o wspólnym zastosowaniu.

ANDRZEJ TOPCZEWSKI

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA