Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Zakończono 13. edycję konkursu Sanitec Koło „Projekt Łazienki”. W tym roku zadaniem młodych projektantów było stworzenie koncepcji toalety publicznej dla ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Wśród nadesłanych prac znalazły się koncepcje reprezentujące wiele nurtów architektonicznych – od form historyzujących, przez minimalistyczne, aż po wizje awangardowe z wykorzystaniem niestandardowych materiałów i konstrukcji.

Na konkurs organizowany przez firmę Sanitec Koło, wspólnie z Urzędem Miasta Łodzi i Fundacją Ulicy Piotrkowskiej, wpłynęła rekordowa liczba 352 prac. Organizatorzy oczekiwali od projektantów stworzenia koncepcji toalety publicznej dla Piotrkowskiej, która m.in. wpisywałaby się w układ urbanistyczno-architektoniczny tej części miasta z możliwością jej powtórzenia w #innych lokalizacjach. Siedmioosobowe jury w składzie: prof. dr. hab. arch. Ewa Kuryłowicz #(Wydział Architektury PW, APA Kuryłowicz & Associates), Mariusz Sokołowicz (kierownik Oddziału Ulicy Piotrkowskiej), dr arch. Włodzimierz Adamiak (Instytut Architektury PŁ), prof. PŁ Marek Janiak (Fundacja Ulicy Piotrkowskiej), projektant Janusz Kaniewski (Kaniewski Haute Design), arch. Wojciech Szygendowski (Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków) oraz Przemysław Powalacz (prezes zarządu Sanitec Koło) uznało, że żadna z prac nie spełniła kryteriów, określonych w wytycznych konkursowych. W związku z tym nie przyznano Grand Prix ufundowanej przez Prezydenta Miasta Łodzi. Najwyższą ocenę jury i wyróżnienie I stopnia uzyskała praca zespołu studentów z Politechniki Śląskiej.
Projekt stanowi interesującą interpretację ducha ulicy Piotrkowskiej i jednocześnie miasta Łodzi poprzez delikatne odwołanie się do metafory maszyny i pracujących w niej ruchomych tłoków, oferując jednocześnie rozwiązanie współczesne i spełniające warunek powtarzalności  – tak swój wybór uzasadnili członkowie Jury.
Oprócz wyróżnienia I stopnia, Jury przyznało dwa równorzędne wyróżnienia II stopnia i trzy równorzędne wyróżnienia III stopnia. Laureatami konkursu zostali również zdobywcy wyróżnienia Internautów.
Wśród nagrodzonych są studenci i młodzi absolwenci kierunków architektonicznych z uczelni w Białymstoku, Gliwicach, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Liczba nadesłanych na konkurs prac reprezentujących uczelnie z całego kraju, świadczy o potrzebie rozwiązania ważnego społecznie problemu toalety miejskiej. Po zakończeniu konkursu powstanie katalog prac koncepcyjnych laureatów. Zostanie on udostępniony jednostkom samorządów terytorialnych, które będą mogły wybrać do realizacji dowolny projekt.
Tradycyjnie już, także Internauci przyznali swoje wyróżnienie podczas głosowania na specjalnej stronie konkursowej. Najwięcej głosów – 3792 – spośród ponad 40 tysięcy oddanych, uzyskała praca Emilii Modrzewskiej oraz Norberta Dąbrowskiego.
(MM)
FOT. SANITEC KOŁO
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA