Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

W naszym społeczeństwie przybywa osób niepełnosprawnych. Na co dzień nie jest to zauważalne, ponieważ ze swymi ułomnościami często skrywają się one we własnych domach. Dla tych osób szczególnie uciążliwe bywają zwykłe codzienne czynności toaletowe i fizjologiczne. Wielką pomocą jest w tym przypadku dostępne w bardzo bogatym asortymencie specjalistyczne wyposażenie łazienek.

O wzroście liczby osób niepełnosprawnych przekonują dane statystyczne. Bez wątpienia w znacznym stopniu jest on warunkowany starzeniem się społeczeństwa. Według danych GUS obecnie liczba osób powyżej 65 roku życia wynosi 5,072 mln, co stanowi 13,3% ogółu populacji. Według prognoz GUS udział ten do roku 2030 wzrośnie aż do 23,5%. Do tego dochodzi coraz gorszy dostęp do służby zdrowia i usług medycznych. Wiele wskazuje więc na to, że popyt na specjalistyczne urządzenia poprawiające komfort życia osobom niepełnosprawnym będzie w najbliższych latach systematycznie wzrastał.
Perspektywiczność tego rynku, a co za tym idzie wzrost konkurencji, już dziś dostrzegają producenci wyposażenia łazienkowego dla niepełnosprawnych. Znajduje to odzwierciedlenie w liczbie nowych produktów – doskonalszych, trwalszych, o większej użyteczności i nowych funkcjach.
ANDRZEJ TOPCZEWSKI
ZDJĘCIA: SERWIS FIRM

POTRZEBNE DOFINANSOWANIE
Przy zakupie opisywanych elementów wyposażenia łazienek, osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie aż 80% ich ceny (nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia). Zakup tego wyposażenia powinien być decyzją dokładnie przemyślaną. Pomocą służą zwykle specjaliści z firm zajmujących się ich dystrybucją. Już po wyborze konkretnego, spełniającego w optymalny sposób potrzeby klienta elementu wyposażenia, firmy te wystawiają faktury VAT pro forma. Są one podstawą do zawarcia umowy o dofinansowanie w ramach likwidacji barier architektonicznych z Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie. Zasadą dofinansowania jest 20% udział własny osoby niepełnosprawnej, która podpisała umowę z PCPR/PFRON.


ALARMUJĄCE DANE
Według danych zawartych w raporcie z Narodowego Spisu Powszechnego
z 2002 roku, liczba osób niepełnosprawnych w naszym kraju wyniosła 5456,7 tysięcy, co stanowiło aż 14,3% ogółu ludności kraju. Dla porównania w 1988 roku niepełnosprawni stanowili 9,9%. Oznacza to, że co siódmy mieszkaniec Polski jest osobą niepełnosprawną. Według danych rządowych, 8% wszystkich niepełnosprawnych jest przykutych do łóżka, zaś aż 15% nie opuszcza własnego domu.

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA