Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Niezwykły efekt dzięki mało popularnej w łazienkach barwie

REKLAMA
Jedną z pierwszych rzeczy, która zwraca uwagę zaraz po wejściu do wnętrza jest jego kolor. W realizacji tego projektu użyto jedynie szarości. Ta niezbyt popularna we wnętrzach mieszkalnych barwa w prezentowanej łazience występuje w wielu odcieniach. Efekt jest zaskakujący. Jednak przepis na wykonanie takiej okładziny autor projektu, Piotr Mazurek, utrzymuje w tajemnicy.

W zaprojektowanym wnętrzu można odnaleźć wszystkie odcienie szarości. Szczególnie intrygująca wydaje się szarość na ścianach imitująca surowy beton. Jak ją uzyskano?
Piotr Mazurek: Struktura na ścianach została stworzona według mojego pomysłu i ludzi, z którymi pracuję. Powstała na bazie mieszaniny różnych materiałów, klejów, mas wygładzających itp. Składu nie zdradzę, to moja tajemnica. Uzyskana masa jest twarda i wygląda jak beton. Jest też wodoodporna. Efekt, jaki widzimy na ścianach, możemy uzyskać nakładając i szlifując zmieszane w odpowiednich proporcjach kleje i zaprawy wyrównujące. Na rynku jest dostępnych kilka materiałów, przy pomocy których można stworzyć taką \"betonową strukturę\".

- W części łazienki, gdzie znajduje się umywalka i grzejnik ściany pokrywa inny materiał...
To czarna stal szlifowana. 

- Czy zastosowanie takich materiałów na ścianach w częściach mokrych łazienki nie stwarza  problemów? Zwłaszcza, że narażone są one na stały kontakt z wodą.
Masa umieszczona na ścianach jest wodoodporna. Do jej konserwacji użyto przede wszystkim oleju kamiennego, dodatkowo można użyć w tym celu żywicy lub lakierów. Natomiast do konserwacji stali pod grzejnikiem i na ścianie po stronie umywalki, został użyty lakier przeznaczony do tego rodzaju materiałów.

- Industrialny charakter wnętrza podkreślają metaliczne elementy zastosowane w aranżacji. Zainteresowanie budzi szafka umieszczona nad sedesem.
Jest to szafka mojego pomysłu. Obita została blachą. To ten sam materiał, który pokrywa ścianę pod grzejnikiem i po stronie umywalki. Stal na ścianach jest grubsza, natomiast do zrobienia szafki użyto blachy o grubości 1 mm.

- Uwagę przykuwa oryginalna obudowa wanny...
Wanna obudowana została szkłem zbrojonym. Do jej podświetlenia użyłem dwóch świetlówek w wodoodpornej obudowie.

- Nowatorskim posunięciem było połączenie dwóch łazienek kabiną prysznicową.
W projekcie pierwotnym miały być dwie łazienki - jedna dla gospodarzy, a druga przeznaczona dla gości. Klienci chcieli mieć jednocześnie dużą kabinę prysznicową. Projekt został zrealizowany na około dziewięciu metrach kwadratowych. Nie można więc było sobie pozwolić na dwie kabiny. Powstała jedna o wymiarach 140x90 cm. Aby zwiększyć funkcjonalność pomieszczeń kabinę zrobiono wspólną dla obu łazienek.

- Mimo wspólnej kabiny prysznicowej istnieje chyba możliwość zachowania intymności osoby biorącej prysznic?
W łazience gospodarzy, nad drzwiami do kabiny prysznicowej, zainstalowana została roleta. Stwarza to możliwość odizolowania się.

- Jedynymi czarnymi elementami znajdującymi się w łazience są zagłówki w wannie oraz zagadkowa \"czarna skrzynka\"...
\"Czarna skrzynka\" to piecyk gazowy obłożony czarnym szkłem emaliowanym. Chcieliśmy go ukryć ponieważ był \"niepotrzebnym\", rozpraszającym, białym elementem w aranżacji wnętrza. Pod nim, aby zakryć części instalacyjne, umieściłem obudowę z ażurowej stali.

Rozmawiała: Małgorzata Kondracka


projekt: arch. wnętrz Piotr Mazurek
Design Factory, info@designfactory.com.pl
zdjęcia: Linea
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA