Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ta łazienka jest wyciszona, ale też pełna uroku i indywidualnych rozwiązań

REKLAMA

Wystarczy otworzyć okno, by poczuć spokój i ciszę okolicy. Wszystko jest tu na swoim miejscu, a jednocześnie zaskakuje świeżością.  Taka jest też ta łazienka – wyciszona, ale pełna uroku i indywidualnych rozwiązań takich jak np. wysunięta na środek pomieszczenia kabina prysznicowa.

Ten dom stoi na skraju puszczy. Pełno w nim stylowych mebli i detali charakterystycznych dla szlacheckiego dworku. Łazienka miała harmonijne wpisywać się  w wyznaczony w ten sposób nurt. Projektantka postawiła na naturalne kolory i łagodne kształty, niebagatelną rolę odgrywa też szkło, przez które przenika światło słoneczne zza okna.
Na  łazienkę poświęcono pomieszczenie, które w pierwotnym zamyśle miało być jedną z sypialni. Uzyskana w ten sposób przestrzeń pozwoliła na zorganizowanie salonu kąpielowego z pełnym programem funkcjonalnym.
Centralne miejsce łazienki zajmuje okrągła szklana kabina. Jej przezroczysta bryła – jak mówi projektantka Iwona Filimoniuk – zamiast dominować nowoczesną formą, łagodnie przepuszcza światło i nie zakłóca widoku na drzewa. Kabina oparta jest na specjalnie dobudowanej ściance, która jednocześnie przesłania strefę higieniczną z sedesem i bidetem. Ze ścianką styka się znacznie od niej niższy murek, ukrywający stelaż montażowy sedesu. Dobudowane konstrukcje sprawiły, że w regularnym dotąd obrysie łazienki pojawiła się trudna do zagospodarowania wnęka – rozwiązaniem okazał się dobudowany próg, który łączy wszystkie strefy łazienki, jest półką na drobiazgi, a nawet miejscem zamontowania szuflady na ręczniki.
Wanna ustawiona została w rogu, w miejscu ograniczonym częściowo przez skosy dachowe, z tego też względu owalna wanna nie stoi wzdłuż ściany, ale skośnie, lekko wysunięta ku środkowi pomieszczenia. Wybierając ceramikę sanitarną projektantka dążyła do maksymalnej prostoty. Strefę toaletową wyznacza obudowany płytkami blat i ustawione na nim okrągłe umywalki. Na motywie koła oparte są również bryły sedesu i bidetu.
O charakterze tej łazienki w dużej mierze decydują barwy – melanż brązów i beży tworzy na ścianach urokliwą kompozycję, przywodzi na myśl kolory ziemi. Do takich płytek świetnie pasuje nieco staroświecka komoda z ciemnego drewna i lustra w stylowych mosiężnych ramach. Kropką nad „i” są stylizowane kinkiety nad lustrami oraz delikatna, udrapowana firanka, za którą już tylko widok na puszczę...
PROJEKT: IWONA FILIMONIUK

KOMENTARZ PROJEKTANTA
Iwona Filimoniuk

W swoich aranżacjach (projektach) wnętrz kieruję się zasadą takiego kreowania przestrzeni, aby była przyjazna osobom w niej żyjącym, a jednocześnie ciekawa, intrygująca i funkcjonalna.
Uważam, że ustawianie danej bryły na środku pomieszczenia spełnia tę rolę – jest to rozwiązanie ciekawe przestrzennie. Można „obejść” dookoła bryłę – więc pomimo ustawienia na środku – nie przeszkadza. Nawiązanie do koła (chodzenie dookoła) jest nawiązaniem do podstawowej formy przyjaznej człowiekowi – też ergonomicznej.
Ustawienie kompozycji wnętrza odrywając przedmioty od ścian daje „więcej powietrza”; takie aranżacje dają dużo więcej możliwości – chociaż potrzebują dużo więcej przemyśleń na etapie projektu i dbałości o każdy szczegół i centymetr – szczególnie, kiedy aranżowana przestrzeń nie jest zbyt duża do przewidzianej funkcji.

WYPOSAŻENIE I MATERIAŁY
umywalka – „Fuori 1”, prod. Art Ceram
sedes – „Zero Plus”, prod. Catalano
bidet – „Zero Plus”, prod. Catalano
wanna - „Oval Lux”, prod. Koło
kabina - „Altus”, prod. Sanplast
bateria umywalkowa –  „Maxtres”, prod. Tres
okładziny ścienne i podłogowe – „Egeum”,
prod. Ceramica d’Imola

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA