Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

W dzisiejszych czasach kąpiel w wannie służy już nie tylko zapewnieniu higieny ciała, ale też psychiki. Ale by odpoczynek i relaks podczas długich, wodnych  seansów był możliwy konieczna jest komfortowa wanna. By to zapewnić producenci dbają zarówno o ergonomiczny kształt jak i dodatkowe wyposażenie i funkcje.
Projektanci tworząc wanny o zaskakujących liniach i nietypowym kształcie, odbiegające znacznie od klasycznych prostokątnych form muszą ograniczać niepohamowaną kreację uwarunkowaniami ludzkiej anatomii. Dopasowanie do sylwetki i budowy człowieka zapewnia odpowiedni kształt wanny, ten zaś ma niebagatelny wpływ na komfort kąpieli.
Jednym z podstawowych problemów przed jakim stają producenci jest pogodzenie funkcjonalności, ergonomii i ciekawego designu wanny. Przed rozpoczęciem, jak i w trakcie prac z doświadczonymi projektantami nad nowym produktem wiele czasu poświęcamy na dialog. Dzięki temu mamy pewność, że wszystkie nasze założenia i wytyczne znajdą odzwierciedlenie w projekcie, a wanny będą równie wygodne, co atrakcyjne wizualnie – mówi Dominik Zawadzki menedżer produktu ds. wanien akrylowych i hydromasażu firmy Sanitec Koło.
Wanna jest traktowana często jako narzędzie do kreowania przestrzeni, ale jej głównym zadaniem jest funkcja kąpieli i to bez różnicy – klasyczna, czy z bąbelkami. Jej kształt musi zapewniać wygodę nawet podczas długich seansów relaksacyjnych, dlatego też doświadczenie i duża wiedza projektantów o tworzeniu ergonomicznych kształtów jest niezbędna.
Obecnie, kiedy producenci prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach, umiejętne połączenie nowoczesnego designu z ergonomicznymi kształtami wanny nie jest łatwe. Współczesny wizerunek produktów łazienkowych jest efektem współpracy z najlepszymi designerami, na który przekłada się z jednej strony doświadczenie producenta, z drugiej bogaty warsztat projektanta-artysty. W rezultacie powstają eleganckie sylwetki przedmiotów w połączeniu z wyjątkowymi walorami użytkowymi – wyjaśnia Kamil Sadowski, szef marketingu Pool-Spa.
Ergonomia w swojej podstawie, tak jak budowa człowieka, mimo mijającego czasu i rozwoju technologii, pozostaje niezmienna. Ale zmieniają się elementy z jej pogranicza, odpowiedzialne w dużej mierze za wygodę i funkcjonalność.
Komfortowa wanna powinna sprawić, że kąpiel będzie prawdziwym relaksem i przyjemnością, dlatego przy projektowaniu należy uwzględnić wszelkie rozwiązania temu sprzyjające. Takich rozwiązań może być wiele, poczynając od kształtu wanny, uwzględniającego anatomię człowieka, poprzez dostępne akcesoria (zagłówki, uchwyty) do unikatowych rozwiązań wprowadzanych przez producentów wanien (napuszczanie wody przez przelew pozwalające na wyeliminowanie dodatkowej armatury czy napuszczanie wody spod zagłówka powodujące przyjemne odczucie otulenia ciepłem w okolicach lędźwiowych). Firmy prześcigają się we wprowadzaniu na rynek nowych modeli wanien, niekiedy stawiają jedynie na design zapominając o tym, że najważniejsza jest wygoda i funkcjonalność – zauważa Katarzyna Jurkowska, specjalistka ds. marketingu Ravak Polska. – Coraz częściej klienci oczekują, że wanna będzie czymś więcej niż tylko miejscem do mycia. Domowe łazienki stają się domowymi centrami wellness.
Główne zmiany i innowacje są wprowadzane w dodatkowym wyposażeniu uprzyjemniającym kąpiel, ułatwiającym korzystanie z wanny i poprawiającym jej bezpieczeństwo. Dlatego można śmiało powiedzieć, że ergonomia wanien wykracza poza kształtowanie jej misy i dotyczy wszystkiego, co poprawia komfort korzystania i ułatwia relaks.
PIOTR DZIAKOWSKI

ERGONOMIA WANNY WG PROJEKTANTA
Marcin Jędrzak, architekt wnętrz, designer
Niezależnie od ceny i wymiarów, każda wanna – nawet ta, o zupełnie niespotykanej formie – musi być ergonomiczna. Można się w niejwygodnie ułożyć, zrelaksować i odprężyć podczas kąpieli. Aby zapewnić kąpiącej się osobie maksymalny komfort i bezpieczeństwo należy odpowiednio ukształtować wnętrze wanny, na co mają wpływ jej długości, głębokość i kąty nachylenia boków, które często są profilowane, by stworzyć podpórki na ręce i nogi.
Na podstawie wstępnego projektu tworzy się wizualizację komputerową, poczym modelowany jest prototyp wanny, tak, aby można było wejść do środka i przekonać się o jej wygodzie. Wtedy też sprawdza się czy montowane elementy – bateria, przelew, odpływ, hydromasaż – są właściwie dobrane i rozmieszczone i czy będą podczas kąpieli właściwie spełniać swoje funkcje. Wyprodukowanie prototypu daje szansę wprowadzenia ewentualnych korekt przed wdrożeniem nowego modelu do produkcji. Innowacje wprowadzone w wannach najczęściej nie dotyczą ergonomii, ale jej funkcjonalności (np. zastosowania nowego materiał w oparciu i zagłówkach, dokładanych półeczek na przybory toaletowe, zintegrowanej z wanną lampki do czytania).

PREZENTACJE:
W funkcjonalnej wannie „Vaio Set” firmy Kaldewei można zarówno brać kąpiel, jak i prysznic, przy zastosowaniu parawanu nawannowego. Ergonomiczne rozwiązanie poszerzonej strefy prysznicowej, z płaskim dnem pozwala wygodnie stać podczas korzystania z natrysku. W części wanny przeznaczonej do kąpieli jest wygodnie wyprofilowane oparcie z delikatnie wytłoczonymi po bokach podłokietnikami. W dodatkowym wyposażeniu dostępne są uchwyty ułatwiające wchodzenie i wychodzenie z wanny. Stabilna konstrukcja z 3,5 mm stali emaliowanej jest pokryta emalią, która umożliwia (w odróżnieniu od akrylu) zastosowanie powierzchni antypoślizgowej, poprawiającej bezpieczeństwo. Projekt: Phoenix Design


Na zewnątrz klarowne linie, wewnątrz zdumiewająca różnorodność. „Modula” firmy Hoesch w standardzie jest wyposażona w obrotowe siedzisko i ułatwiającą wychodzenie z wanny poręcz. Z dodatkowego wyposażenie wykonane z czarnego poliuretanu i aluminium, można stworzyć wygodne siedzisko w wannie lub oparty o rant wanny zagłówek. Forma, kojarząca się z ikoną abstrakcyjnego malarstwa „Czarnym kwadratem na białym tle” Kazimierza Malewicza, jest doskonałym melanżem niezwykłego, oryginalnego designu z ergonomią. Projekt: Artefakt


„Leda” z oferty firmy Pool-Spa ma prostą formę, która łączy wygodę z funkcjonalnością. Jej wnętrze jest odpowiednio wyprofilowane co powoduje, iż jest obszerna i wygodna. Zewnętrzny brzeg nie jest jak w większości wanien wypukły lecz wklęsły, co sprawia że zajmuje mniej miejsca, a dostęp do niej jest zdecydowanie łatwiejszy. Jak widać idea ergonomii nie ogranicza się tu do wnętrza wanny, ale wykracza poza nią, wpływając na przestrzeń łazienki. Projekt: Pool-Spa


Projektanci ze studia Design a Storz przy tworzeniu wanny „You” dla firmy Ravak wykorzystywali symulacje na manekinach używanych zwykle podczas konstruowania wnętrz samochodów. Testy pozwoliły na stworzenie wanny wygodnej niezależnie od wzrostu. Niskie osoby, aby uniknąć zsuwania się do wanny, mogą oprzeć nogi o schodek, na którym osoby wysokie mogą położyć nogi. Pochylenie oparcia oraz ukształtowane miejsce na łokcie zapewniają wygodne leżenie. Wanna posiada również możliwość zastosowania systemu „warm flow” – napuszczania ciepłej wody spod zagłówka, co dla kąpiącej się osoby jest bardzo przyjemne.


Oparcie wanny musi być odpowiednio szerokie, a boki wanny nie mogą krępować ruchów. W „Furorze” firmy Koło uzyskano to, umieszczając w boku wanny siedzisko, które może służyć także jako półka na przybory kąpielowe. Dodatkowymi elementami poprawiającymi komfort użytkowania są uchwyty ułatwiające wchodzenie i wychodzenie z wanny. W części frontowej można zamontować także reling. Wanna dzięki możliwości montażu poniżej poziomu podłogi, pozwala maksymalnie wykorzystać przestrzeń kąpielową. Projekt: Marcin Jędrzak

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA