Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Z kontroli przeprowadzonych w ub.r. przez inspektorów Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że nie wszyscy producenci przygotowali się do funkcjonowania w ramach wspólnego rynku europejskiego. Na ponad tysiąc skontrolowanych firm wydano 45 decyzji zakazujących wprowadzenia produktu do obrotu.

Kontroli rynku wyrobów budowlanych poświęcona była konferencja prasowa, która odbyła się 25 stycznia br. w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa Budma. Uczestniczący w spotkaniu prasowym przedstawiciele Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Ministerstwa Infrastruktury oraz Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa podkreślali, że po 1 maja 2004 r. dla polskich producentów tak naprawdę niewiele się zmieniło. Nowością jest powołanie jednostek administracji państwowej w celu sprawdzenia, czy dostępne na rynku produkty spełniają wymagania określone w Ustawie o wyrobach budowlanych. W praktyce oznacza to, że od maja ub.r. rynek wyrobów budowlanych podlega kontroli.

W 2004 r. pracownicy GUNB skontrolowali ok. 1000 firm (ok. 500 producentów i ok. 500 sprzedawców). W 230 przypadkach kontrolerzy mieli zastrzeżenia. Wydano 45 decyzji zakazujących wprowadzenia wyrobu do obrotu. Oznacza to, że jedna dziesiąta skontrolowanych wyrobów została zakwestionowana. Podczas sprawdzania natrafiono m.in. na wyroby konstrukcyjne niespełniające określanych wymagań, co w przypadku zastosowania tych produktów mogło doprowadzić do katastrofy budowlanej.

Zdaniem Ryszarda Kowalskiego, prezesa Związku Pracodawców-Producentów Materiałów dla Budownictwa i jednocześnie przewodniczącego Rady Wyrobów Budowlanych (organ opiniująco-doradczy powstały przy GUNB) wyniki są zatrważające, jednak nie odzwierciedlają w pełni istniejącej sytuacji, bowiem z dużą przesadą zaczęto kontrolować producentów, a nie np. importerów. Według Roberta Dziwińskiego, zastępcy Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, w bieżącym roku sytuacja może się zmienić, bowiem kontrolowani będą najwięksi hurtownicy. Na rok 2005 zapowiedziano skontrolowanie ok. 2000 firm.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA