Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA
Kolejna konferencja z cyklu „Monitoring Rynku Budowlanego” zorganizowana przez ASM Centrum Badań i Analiz Rynku odbyła się 26 października br. Podczas  spotkania poddano analizie obecną sytuację panującą w budownictwie oraz zaprezentowano prognozy rozwoju rynku budowlanego.
Rok 2006 w branży budowlanej zapisze się jako kolejny rok, w którym niezaspokojony został popyt na mieszkania. Według ASM w roku 2006 oddano do użytku 66.467 mieszkań, co w stosunku do roku poprzedniego stanowi spadek o ponad tysiąc mieszkań. Najwięcej mieszkań wybudowali inwestorzy indywidualni, chociaż największy wzrost odnotowano w budownictwie mieszkalnym przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem. Największą bolączką mijającego roku okazały się ceny mieszkań, które wzrosły drastycznie. Ponadto w branży budowlanej rok 2006 zaznaczył się niedoborem pracowników, ale także korzystnymi wynikami finansowymi deweloperów oraz firm budowlanych.
Według opracowanego raportu branży budowlanej towarzyszą pozytywne na-
stroje, chociaż przewiduje się, że wyjazd „budowlańców” za granicę nie zostanie zahamowany. W najbliższych latach w budownictwie można się bowiem spodziewać wzrostu wynagrodzeń, dalszej poprawy sytuacji firm budowlanych oraz deweloperów. Wskazuje się także na obiecujące perspektywy rozwoju rynku mieszkaniowego. Wśród uwarunkowań, które korzystnie wpłyną na rozwój branży budowlanej wskazuje się m.in. kontynuację wysokiego wzrostu poziomu gospodarczego, podtrzymanie 7% podatku VAT na mieszkania, nowelizację ustawy o prawie budowlanym, a także znalezienie rozwiązań powstrzymujących masowy wyjazd wykonawców za granicę.
Podczas konferencji zaprezentowano także raport dotyczący aktywności remontowej Polaków. W poprzednim roku najwięcej przeprowadzono remontów ścian wewnętrznych i sufitów – 27,8%, nieco mniej wymieniono podłóg – 12,4% oraz okien – 13,8%. Wśród planowanych remontów prym nadal wiodą ściany wewnętrzne i sufity – 27% oraz podłogi – 13,3%. Polacy planują także przeprowadzić wymianę ceramiki sanitarnej – 10,6%, okien – 10,2%, drzwi – 8,8%, elewacji – 7,6%.                         (kj)
REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA