Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Kontrast podstawowych barw – czerwieni, czerni i bieli – to jedno z głównych narzędzi budujących  atmosferę tej łazienki. Na tle tej, dość odważnej, palety wyeksponowano niebanalną ceramikę i armaturę. Ale mimo wyrazistych form i kolorów, w tym energetycznej czerwieni,  przestrzeń ta nie przytłacza – przeciwnie – emanuje raczej spokojną elegancją.

- To wnętrze zaprojektowane zostało w duchu minimalizmu japońskiego – jak objawia się on w tej łazience? Dlaczego wybrał Pan takie właśnie źródło inspiracji?
Arch. Michał Wielecki: Do minimalizmu japońskiego nawiązuje przede wszystkim kolorystyka zastosowana w tej łazience. Stonowane barwy czerni i bieli ożywiłem tu czerwonymi płytkami mozaikowymi z kolekcji Macieja Zienia, która szczególnie przypadła mi do gustu. Pierwotnie łazienka miała być biało-czarna, ale uznałem, że jest to jednak zbyt monotonne rozwiązanie.

- Oprócz kolorystyki ścian uwagę przyciągają również faktury płytek, szczególnie okładzina ścianki z miską w.c. Według jakiego planu zorganizował Pan grę faktur w tym wnętrzu?
Oświetlenie punktowe zainstalowane nad lustrem – po jego włączeniu –  stwarza ciekawy efekt. Światło padające z góry wydobywa interesującą strukturę płytek, szczególnie czarnych, umieszczonych na ściance, na której znajduje się miska w.c.

 

 

- Istotnym elementem dekoracyjnym wydaję się być lustro umieszczone w klasycznej ramie. Jego stylistyka kontrastuje zresztą wyposażenia, chciał Pan w ten sposób przełamać nowoczesny wystrój łazienki?
Ta łazienka to nieduże pomieszczenie o powierzchni ok. 4,5 m2. Powiększenie optyczne tej przestrzeni było więc moim priorytetowym zadaniem projektowym. Cel ten osiągnąłem dobierając kolor płytek i planując ich układ, ale też instalując to właśnie duże lustro, które zajmuje sporą część ściany i zamontowane jest nad sanitariatem i umywalką. Lustro umieszczone zostało w lakierowanej na czarno ramie obrazowej stylistyką nawiązującej do epoki  Ludwika XIV. A wzór  ornamentu ramy lustra, choć pochodzi z innej estetyki niż reszta wyposażenia, harmonijnie komponuje się się z nowoczesną stylistyką ceramiki. Łączenie „starego” z „nowym” jest zresztą ostatnio bardzo popularnym zabiegiem aranżacyjnym.

- Uwagę zwraca również, a może nawet przede wszystkim, interesująca i nietuzinkowa ceramika. Skąd taki wybór?
Łazienka znajduje się w moim domu i jest toaletą gościnną. Zastanawiając się więc nad doborem wyposażenia szukałem więc elementów nowoczesnych, ale też niebanalnych i oryginalnych, przyciągających uwagę. Stąd mój wybór ceramiki Art Ceram, która wydała mi się szczególnie interesująca. Poza walorami estetycznymi,  miska w.c. ma również dodatkową funkcję praktyczną -
po obu stronach kryje otwierane półeczki, w których można schować potrzebne w toalecie akcesoria.

Rozmawiała: ANNA RADUCHA-ROMANOWICZ
Projekt: ARCH. MICHAŁ WIELECKI
www.nowoczesnewnetrza.net
Zdjęcia: Bartosz Jarosz


WYPOSAŻENIE I MATERIAŁY:
miska w.c.- „La Fontana”, prod. Art Ceram
umywalka - „Crystal wall”, prod. Art Ceram
płytki - „Queensway” Maciej Zień, prod. Tubądzin
bateria umywalkowa - „Hansamurano”, prod. Hansa

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA