Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

17 czerwca 2011 r. oficjalnie ogłoszono wyniki XIII edycji konkursu „Projekt Łazienki 2011” organizowanego przez Sanitec KOŁO. W tym roku przedmiotem zmagań projektantów był projekt toalety publicznej dla ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.  Najlepszą koncepcją okazała się praca studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Na konkurs organizowany przez Sanitec Koło, wspólnie z Urzędem Miasta Łodzi i Fundacją Ulicy Piotrkowskiej, wpłynęła rekordowa liczba 352 prac.   
Wśród nadesłany prac znalazły się koncepcje reprezentujące wiele nurtów architektonicznych - od form historyzujących, przez minimalistyczne obiekty wielofunkcyjne, aż po wizje awangardowe z wykorzystanie niestandardowych materiałów i konstrukcji.
Organizatorzy i Partnerzy Konkursu oczekiwali od projektantów stworzenia koncepcji toalety publicznej dla ul. Piotrkowskiej, która m.in. wpisywałaby się w układ urbanistyczno-architektoniczny tej części miasta z możliwością jej powtórzenia w innych lokalizacjach. Siedmioosobowe jury uznało jednak, że żadna z prac nie spełniła kryteriów, określonych w wytycznych konkursowych, w związku z tym nie przyznano Grand Prix ufundowanej przez Prezydenta Miasta Łodzi.
Najwyższą ocenę jury i wyróżnienie I stopnia uzyskała praca zespołu studentów z Politechniki Śląskiej. Bartłomiej Ordon, Izabela Niemkowska i Alicja Dziurosz zaproponowali minimalistyczną formę, która oprócz funkcji toalety spełnia również rolę tablicy informacyjnej. Transparentne ściany obiektu, zasłaniają automatyczne kurtyny w momencie wejścia do niezwykłego wnętrza.
- Projekt stanowi interesującą interpretację ducha ulicy Piotrkowskiej i jednocześnie miasta Łodzi poprzez delikatne odwołanie się do metafory maszyny i pracujących w niej  ruchomych tłoków, oferując jednocześnie rozwiązanie współczesne i spełniające warunek powtarzalności – tak uzasadnili swój wybór członkowie jury.
Oprócz wyróżnienia I stopnia, przyznano dwa równorzędne wyróżnienia II stopnia i trzy równorzędne wyróżnienia III stopnia. Laureatami konkursu zostali również zdobywcy wyróżnienia Internautów.
Wśród nagrodzonych są studenci i młodzi absolwenci kierunków architektonicznych z uczelni w Białymstoku, Gliwicach, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Liczba nadesłanych na konkurs prac i reprezentowane uczelnie z całego kraju – świadczą o potrzebie rozwiązania ważnego społecznie problemu toalety „miejskiej”.
Prace w tegorocznej edycji konkursu oceniało jury w składzie:
- prof. dr. hab. arch. Ewa Kuryłowicz – Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej, APA
  Kuryłowicz & Associates
- Mariusz Sokołowicz – Kierownik Oddziału Ulicy Piotrkowskiej
- dr arch. Włodzimierz Adamiak – Instytut Architektury Politechniki Łódzkiej
- Prof. PŁ  Marek Janiak – Fundacja Ulicy Piotrkowskiej
- projektant Janusz Kaniewski – Kaniewski Haute Design
- arch. Wojciech Szygendowski – Łódzki Wojewódzki Konserwator Zabytków
- Przemysław Powalacz - Prezes Zarządu Sanitec KOŁO

LAUREACI KONKURSU NA „PROJEKT ŁAZIENKI 2011”

Wyróżnienie I stopnia – 9000 zł 
Praca nr 322, godło 15 02 18, autorzy: Bartłomiej Ordon, Izabela Niemkowska, Alicja Dziurosz

Wyróżnienia równorzędne II stopnia – 4000 zł 
Praca nr 43, godło 56 39 11, autorzy: Marcin M. Sieradzki, Bartłomiej Kuriata
Praca nr 70, godło 60 05 09, autorzy: Łukasz Brzozowski, Daniel Dziczek

Wyróżnienia równorzędne III stopnia – 2000 zł 
Praca nr 6, godło 06 66 76, autorzy: Paweł Przerwa, Zofia Wojtach, Małgorzata Gwizd
Praca nr 42, godło 11 29 85, autorzy: Maciej Armanowski, Michał Cichy
Praca nr 218, godło 00 07 28, autorzy: Krzysztof Grześków, Łukasz Hajduk, Katarzyna Laskowska

Wyróżnienie Internautów – 2000 zł 
Praca nr 203, godło 25 04 12, autorzy: Emilia Modrzewska, Norbert Dąbrowski

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA