Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Już po raz siódmy młodzi projektanci stanęli w szranki konkursu Sanitec Koło na „Projekt Łazienki”. Tematem tegorocznych zmagań był projekt wnętrza łazienki ze szczególnym uwzględnieniem w niej roli i miejsca mebli.

Uczestnicy tegorocznej edycji konkursu mieli do wyboru sześć typów łazienek prywatnych: gościnną, rodzinną, pokój rekreacyjny, łazienkę przy sypialni, łazienkę przy sypialni rodziców oraz łazienkę dla osób starszych lub niepełnosprawnych. Niezależnie od wybranego typu łazienkowego wnętrza projektanci musieli w nie wpisać meble – pojmowane nie tylko jako miejsce przechowywania niezbędnych łazienkowych akcesoriów, ale przede wszystkim jako elementy tworzące nastrój wnętrza, wpływające na jego klimat. Organizatorom zależało bowiem na pokazaniu możliwości umeblowania łazienki oraz praktycznych korzyści z tego wynikających.
Liczba zgłoszonych w tym roku prac konkursowych sięgnęła 211. Spośród nich jury pod przewodnictwem prof. Ewy Kuryłowicz (Politechnika Warszawska) w składzie prof. Przemysław Krajewski (ASP Warszawa), Marek Kukuryka (Sanitec Koło) oraz arch. Jakub Wacławek (Pracownia ARE), wybrało zwycięzców tegorocznej edycji. Łącznie nagrodzono siedem prac – przyznano Grand Prix, jedno wyróżnienie I stopnia, dwa wyróżnienia II stopnia oraz trzy wyróżnienia III stopnia.
Rosnąca z roku na rok liczba zgłaszanych do konkursu Sanitec Koło prac to niewątpliwie dowód na potrzebę istnienia takiego forum i żywego zainteresowania nim ze strony projektantów. Wydaje się, że stosunkowo tradycyjna, klasyczna polska łazienka wręcz domaga się odrobiny ekstrawagancji. Jest jak wciąż nie do końca zapisana karta. Prezentowane na pokonkursowej wystawie prace z pewnością ów powiew ekstrawagancji przyniosły. Oczywiście część z nich jak najbardziej mieściła się w ramach ustalonych, panujących obecnie trendów, inne zdecydowanie poza nie wybiegały. Nawet patrząc wyłącznie na nagrodzone prace zauważyć można ogromną rozpiętość projektowych poszukiwań w zakresie łazienki – od luksusowych, „tradycyjnych” pokoi kąpielowych, przez ascezę i wysublimowanie jej funkcji, aż po ujęcie łazienki w formie zwartego mebla. Niektóre propozycje naprawdę zaskakują. Pozostaje mieć nadzieję, że zgodnie z założeniem organizatorów konkursu, dobre pomysły na łazienkowe wnętrza „rozniosą się” po świecie, a razem z nimi niekonwencjonalne idee na wykorzystanie mebli w przestrzeni kąpielowej. MARTA MATRACKA
PROJEKTY: SANITEC KOŁO

GRAND PRIX
projekt: Grzegorz Kruk z Ryk
typ: pokój rekreacyjny

Przy pierwszym spotkaniu z tym projektem, wydawać się może, że ma on mało wspólnego z łazienką, a kąpielowe wnętrze jest zwyczajne i... puste. Ale właśnie w ascezie tkwi urok tego pomysłu. Jury w uzasadnieniu przyznania mu Grand Prix podkreślało „przemyślane i trafione rozwiązanie przestrzeni rekreacyjnej, opartej na powściągliwości i spokoju powziętych decyzji projektowych.” Układ wnętrza podzielono na trzy trakty, z których dwa tworzy zabudowa meblowa szczelnie wypełniająca przeciwległe dłuższe boki pomieszczenia. To właśnie w jednej z tych dwóch „szaf” (o szerokości 100 cm) autor projektu ukrył kabinę prysznicową, sedes i przedzielającą je wannę. Centralnym punktem drugiego traktu zabudowy jest blat z dwiema umywalkami. Obok nich znalazło się także miejsce na pralkę, kosz na brudną bieliznę, półki na ręczniki, szafę na sprzęt sportowy, małą szatnię dla korzystających z natrysku, wanny, albo z przestrzeni rekreacyjnej. Meble praktycznie mieszczą w sobie całe niezbędne wyposażenie łazienki, co umożliwia korzystanie z wnętrza przez kilka osób jednocześnie (jak podaje autor projektu – minimum aż 5). Ich prosta i klarowna forma organizuje czytelną przestrzeń wnętrza. Dlatego właśnie rządzą tu harmonia i symetria, jako wyznaczniki przestrzeni zrównoważonego relaksu. To niezaprzeczalne atuty tego projektu. 

WYRÓŻNIENIE I STOPNIA
projekt: Patrycja Czerniawska z Poznania
typ: pokój rekreacyjny

Lekka, przejrzysta, łatwo dostępna – takie skojarzenia nasuwają się przy oglądaniu tego projektu łazienki. Cała bryła łazienkowego wnętrza kształtem przypomina kwiat kalii. Tak – zdaniem autorki projektu – zapewniać ma niezbędny odpoczynek, koić nerwy. Całe wyposażenie łazienki skupiono na konstrukcji ze szkła i płyty MDF pokrytej okładziną z drewna naturalnego. W miękko wyprofilowany blat wpuszczono wannę, osadzono na nim także umywalkę. Przejrzystość i lekkość wnętrza to już zasługa dominującego tutaj szkła. A co z meblami? Projektantka wszelkie półki i szafy umieściła w konstrukcji giętej ściany. Pionowe otwory wykonane co 60 cm ułatwiają dostęp do nich. Łazienka pomyślana została jako element otwartej przestrzeni – wchodząc tu staje się jasne, że oto zawitało się do oazy wyciszenia.

WYRÓŻNIENIE RÓWNORZĘDNE II STOPNIA
projekt: Michał Rączka i Magdalena Habrat z Tarnowa
typ: łazienka przy sypialni rodziców

Głównym celem projektantów tego pomysłu było stworzenie formy, która łączyłaby funkcje wszystkich łazienkowych elementów, a zarazem stanowiła punkt centralny całego wnętrza, jego dominantę. Cel został zrealizowany w 100%. Ów element główny rzeczywiście organizuje wokół siebie wszystkie łazienkowe sprzęty: sedes i bidet, obszerną kabinę prysznicową, a także umywalki. Jeśli dodać, że mieni się on kolorami wpływając tym samym na nastrój całego wnętrza oraz osób z niego korzystających, nie ma wątpliwości, co rządzi w tej przestrzeni. Drugim ważnym elementem tego projektu wydaje się być światło – te sztuczne, barwne, jak również dzienne, wpadające do łazienki przez szczelinę w suficie. Szafki, półki i schowki wykonane z drewna brzozowego lekko bejcowanego na szary kolor zajęły niemalże całą ścianę. Tutaj znalazło się także miejsce na siedzisko i wieszak.  Powstała przestrzeń na wskroś nowoczesna, atrakcyjna wizualnie, wygodna.

WYRÓŻNIENIE RÓWNORZĘDNE II STOPNIA
projekt: Łukasz Płatkowski i Piotr Musiałowski z Warszawy
typ: łazienka gościnna

To chyba najbardziej zaskakujący pomysł pośród nagrodzonych w tym roku. Choć producenci już niejednokrotnie stawiali na łączenie w jednym urządzeniu kilku łazienkowych funkcji, np. „Solitude” Dornbrachtu (umywalka i prysznic), „Tandem” firmy Eos (sedes, bidet, umywalka), to nigdy na taką skalę. „Szafa gościnna” to bowiem łazienka, ze wszystkimi niezbędnymi funkcjami. Zawiera w sobie umywalkę, sedes, kabinę prysznicową, szafki, dużą szafę na ręczniki i ubrania oraz wagę. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko mieści się na powierzchni o szerokości 117 cm, długości 165 cm i wysokości 240 cm. Kontrowersje budzić może pomysł ustawienia „szafy” – zgodnie ze wskazówkami autorów projektu – w dowolnej strefie dziennej mieszkania lub domu. Czy jesteśmy już na tyle „otwarci”, by bez kompleksów wprowadzić takie urządzenie do domu, a tym bardziej zaproponować korzystanie z niego naszym gościom? Jednakowoż autorom za projektową odwagę należą się  brawa.

WYRÓŻNIENIE RÓWNORZĘDNE III STOPNIA
projekt: Jakub Mazur z Przemyśla
typ: łazienka przy sypialni rodziców
Ideą tego projektu było stworzenie łazienki, która staje się funkcjonalnym meblem, a zarazem ozdobą sypialni, stanowi jej integralną część zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i formalnym. W tym przypadku zrealizowano to poprzez otwarcie łazienki, praktyczne pozbawienie jej jednej ze ścian. Autor projektu pomyślał tu jednak także o potrzebie intymności. Dlatego część sanitarną ukryto za panelami z hartowanego, piaskowanego szkła. Po rozsunięciu, panele tworzą szklaną, półprzezroczystą ścianę. Idea otwartości i zapewnienia niezbędnej dawki intymności znalazła tu zatem kompromis. Meble oplatają tu całe wnętrze – wcięcia i uskoki tworzą półki, nad którymi umieszczono oświetlenie. Równowaga estetyczna, zapewnienie komfortu na niewielkiej przestrzeni – to główne atuty tego wnętrza.

WYRÓŻNIENIE RÓWNORZĘDNE III STOPNIA
projekt: Anna Porębska
i Adam Zwierzyński z Katowic
typ: łazienka przy sypialni rodziców

Ten pomysł to pójście o krok dalej w myśleniu o łazienkowym wnętrzu. To nadanie mu także wartości quasi artystycznej poprzez zorganizowanie wszystkich elementów wyposażenia wokół abstrakcyjnej, akrylowej rzeźby. Jest ona nie tylko „stelażem” dla urządzeń sanitarnych, ale również pojemnym meblem oraz leżanką. Ciekawym rozwiązaniem jest tu także możliwość zupełnego otwarcia łazienki na sypialnię, a także na ogród. W zależności od nastroju i potrzeb można zatem łączyć lub dzielić strefę dzienną i nocną. Można także otwierać się na naturę, na to co zewnętrzne lub się od tego odcinać. Nie sposób nie docenić estetyki tego wnętrza i jego wysublimowania tak w sferze funkcjonalnej, jak również wpływu na mentalną sferę jego użytkowników.

WYRÓŻNIENIE RÓWNORZĘDNE III STOPNIA
projekt: Oleg Matuschenko z Kijowa
typ: pokój rekreacyjny

Ten projekt celebruje funkcję kąpieli. Przede wszystkim poprzez zorganizowanie w strefie wanny specjalnej oprawy narzucającej skojarzenia z ogromnym łożem z baldachimem. Powtarzający się sukcesywnie  „labiryntowy” motyw stał się punktem wyjścia dla formy szafek znajdujących się wokół umywalki, został także użyty w formie prześwitu nadającego lekkości ściance oddzielającej przestrzeń wanny od reszty łazienki. Niekwestionowany atut tego projektu to skupienie tu wszystkich niezbędnych łazienkowych funkcji oraz wypełnienie przestrzeni modnym i przyjaznym użytkownikom drewnem. Ostatecznie jednak projektantowi nie udało się uniknąć wrażenia „przeładowania” wnętrza.  

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA