Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Wyobraźnia nie zna granic. Dowodzi tego prezentowany projekt, w wyjątkowy sposób łączący praktyczne funkcje łazienkowego wnętrza z nieskrępowaną zabawą formą i poszukiwaniem inspiracji dalece wykraczających poza tradycyjne ramy.

Większość z tworzonych przez projektantów łazienek powstaje jako efekt kompromisu pomiędzy imaginacją jej autora a potrzebą stworzenia wnętrza funkcjonalnego i uniwersalnego. Łazienka-Rzeźba nie poddaje się jednak żadnym schematom. Stworzona została z myślą o osobowości silnej, nie ulegającej utartym wzorom myślenia  i deceniającej wyzwania.
Niezwykła, organiczna niemalże forma to efekt artystycznych pasji jej autora. Tworzone przez niego rzeźby stały się inspiracją dla wielu elementów tego i innych projektowanych przez niego wnętrz. Niejednokrotnie rzeźby-inspiracje zajmują też poczesne miejsce w domach inwestorów, którzy zdecydowali się na projekt „organicznej” łazienki. Łazienka-Rzeźba jest jednak, jak twierdzi autor, przede wszystkim zabawą w trzecim wymiarze, grą pomiędzy formą a nieujarzmioną wyobraźnią, ciągłym poszukiwaniem nowych wrażeń.
Nie jest łatwo osiągnąć efekt przywodzący na myśl wyprawy w głąb nieodkrytych jeszcze, oświetlonych zaledwie światłem lampki podróżnika jaskiń. Prezentowana łazienka powstawała trzy miesiące. Na początku stworzono kilkadziesiąt bardzo dokładnych rysunków, przekrojów i rzutów. Część z nich została następnie przeniesiona na kartonowe szablony w skali 1:1.  Kolejnym etapem było stworzenie konstrukcji wykonanych z pianki, betonu, gipsu lub, w przypadku elementów wiszących, ze sztywnego styropianu. Po wyschnięciu na konstrukcjach położono płytki mozaiki ceramicznej – jedyny materiał, który pozwala na dowolne modelowanie najbardziej nawet fantastycznych kształtów.
Wrażenie tajemnicy podkreśla jeszcze starannie zaaranżowane oświetlenie. W suficie zainstalowano trzy oprawy świetlówkowe dające rozproszone, łagodne światło. W „rozrzeźbionej”, prowadzonej miękką linią wnęce, w której zamontowano natrysk z deszczownicą, umieszczono na suficie lustro, a ukryte boczne oświetlenie potęguje jeszcze niezwykły efekt przestrzenny. Światło daje wreszcie umieszczone nad umywalką lustro-lampa, z racji specyficznego oświetlenia niwelującego wszystkie cienie na twarzy zwane przez projektanta „lustrem prawdy”.
Łazienka w tak wyraźny sposób przełamująca wszelkie schematy nie jest bynajmniej przeznaczona dla każdego. Jednak tych, którzy poszukują nowych wrażeń i nie boją się rozwiązań wykraczających poza konwencjonalnie przyjęte standardy, z pewnością zachwyci.

Projekt: Piotr Wełniak, Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz i Rzeźby Poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Architekt, projektant, artysta-rzeźbiarz. Współwłaściciel Grupy Projektowej Ette. „Rzeźbione” łazienki o organicznych kształtach są jego wizytówką. Realizacje Piotra Wełniaka można oglądać m.in. w poznańskim klubie Tapas Dance Club. Jego dziełem jest też czterokondygnacyjne wnętrze  wrocławskiej Wieży Ciśnień. Projektant zaprezentował formę łazienkową oraz meble podczas tegorocznego Fuori Salone przy Salone Internazionale de Mobile w Mediolanie.

 

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA