Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Brak zabezpieczenia przed wodą i jej przenikaniem w głąb ściany może spowodować wiele szkód - zniszczenie powierzchni przegrody jej konstrukcji czy mikroklimatu pomieszczenia. By temu zapobiec należy wykonać hydroizolację z odpowiednio wyselekcjonowanych materiałów. Wybór nie jest prosty, gdyż na rynku jest dostępnych coraz więcej nowoczesnych zabezpieczeń przeciwwodnych.

Najskuteczniejsza hydroizolacja to rozwiązanie systemowe czyli kompatybilny zestaw składający się z izolacji przeciwwodnej oraz materiałów do wykonania warstw ochronnych (kleje do okładzin ceramicznych, zaprawy do spoinowania, taśmy uszczelniające wraz z kształtkami do uszczelnień naroży i dylatacji, uszczelniacze silikonowe itp.).
Podstawą jest jednak hydroizolacja wykonana bezpośrednio pod okładziną ceramiczną czyli tzw. uszczelnienie zespolone. Do izolowania stosuje się generalnie trzy typy materiałów - elastyczne cienkowarstwowe zaprawy uszczelniające, folie w płynie i powłoki na bazie żywic. W łazienkach najczęściej stosuje się cienkowarstwowe zaprawy polimerowo-cementowe (mikrozaprawy uszczelniające) lub dyspersje tworzyw sztucznych (folie w płynie). Są to rozwiązania bardzo praktyczne, gdyż nakłada się je za pomocą wałka, pędzla lub pacy, a po związaniu i stwardnieniu można na nich bezpośrednio układać okładziny ceramiczne. Substancje te nadają się na większość podłoży stosowanych w łazienkach - zarówno na materiałach cementowych, gipsowych jak i drewnianych czy drewnopochodnych. Zaprawy polimerowo-cementowe występują generalnie w dwóch postaciach. Jedną z nich jest sypka mieszanka sprzedawana w workach, która wymaga rozrobienia z wodą. W jej skład poza spoiwem cementowym i specjalnie wyselekcjonowanym kruszywem mineralnym wchodzą dodatki (żywice, związki hydrofobowe) zapewniające szczelność. Jednak są one stosowane rzadko ze względu na niewielką grubość uzyskiwanych warstw, małą elastyczność i łatwość uszkodzeń mechanicznych. Wersją świetnie nadająca się do pomieszczeń łazienkowych są masy dwuskładnikowe, uzupełnione o wodną dyspersję polimerów akrylowych, zapewniającą mieszance (po stwardnieniu) wysoką elastyczność, a co za tym idzie wytrzymałość. Niestety nie są one paraprzepuszczalne i w miejscach gdzie ta właściwość jest ważna należy stosować izolację sztywną. Najłatwiejszym i obecnie chyba najczęściej sprzedawanym środkiem do zabezpieczenia ścian i podłóg w łazience są folie w płynie. Gotowe do nakładania masy są łatwe w aplikacji, bardzo elastyczne, mają dobrą przyczepność i gwarantują pełne zabezpieczenie przeciwwilgociowe i powierzchniowe uszczelnienie.

Znaczenie dodatków. By być pewnym dobrze wykonanej hydroizolacji należy zadbać również o końcowy efekt wykończenia. Płytki ceramiczne powinny być oczywiście ułożone na przeznaczonych do pomieszczeń mokrych zaprawach klejowych, specjalnie modyfikowanych, o zwiększonej elastyczności i przyczepności. Również do fugowania trzeba użyć specjalnie do tego przeznaczonych mas, a dodatkowo spoiny między płytkami, narożne, połączenia ceramiki ze ścianą należy zabezpieczyć impregnatem silikonowym. Na rynku dostępne są również impregnaty głęboko penetrujące, które poprawiają szczelność już gotowych okładzin i fug.
PIOTR DZIAKOWSKI

WALORY FOLII W PŁYNIE
Krzysztof Parys, kierownik ds. inwestycji firmy Bolix

Folia w płynie jest jednym z ciekawszych materiałów stosowanych obecnie w budownictwie. Rozwiązanie to zrewolucjonizowało sposób wykonywania hydroizolacji, zwłaszcza w łazienkach. W przeciwieństwie do mas bitumicznych i papy to czysta i szybka technologia wykonywania bezspoinowych uszczelnień wewnątrz i na zewnątrz budynków przed szkodliwym oddziaływaniem wilgoci i przepływającą bezciśnieniowo wodą. Folia w płynie to doskonałe rozwiązanie do wykonywania izolacji przeciwwilgociowej w pomieszczeniach takich jak kuchnie, łazienki, pralnie, suszarnie oraz na takich elementach budynku jak cokoły, płyty balkonowe. Masa ta tworzy elastyczną powłokę i dodatkowo kryje drobne zarysowania w podłożu. Należy ją aplikować na odpowiednio przygotowane podłoże, czyli takie które jest spójne, które się nie pyli, nie wykazuje żadnej obecności substancji typu oleje, smary oraz inne zanieczyszczenia organiczne. Uszczelniająca folia w płynie charakteryzuje się prostotą pracy oraz szerokim zastosowaniem. Zalety takiej izolacji powodują, iż to rozwiązanie jest coraz częściej stosowane przy wykańczaniu budynków mieszkalnych. Skutecznie wypierają z rynku różnego rodzaju papy izolacyjne.

WAŻNE SZCZEGÓŁY
Bartosz Polaczyk, menedżer produktu Kreisel Technika Budowlana

Folia w płynie jest najłatwiejszym sposobem wykonania izolacji wodochronnej w domach i mieszkaniach. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach wykonawczych. Nie wszyscy klienci zdają sobie sprawę, że uszczelnienie samej podłogi, czy ściany nie wystarczy. Przed wykonaniem zasadniczej izolacji, dodatkowo należy zabezpieczyć miejsca szczególne: połączenia ścian, ścian i podłóg, szczelin dylatacyjnych i przejść rur. W pobliżu uszczelnionych miejsc nanosi się masę izolacyjną , przykłada element uszczelniający, dociska i pokrywa masą. Należy też pamiętać, że aby uzyskać właściwe zaizolowanie podłoża, wymagane jest wykonanie powłoki co najmniej dwuwarstwowej. A na powierzchniach pokrytych płynnymi foliami płytki powinny być klejone tylko za pomocą elastycznych zapraw klejących.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA