Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Meble łazienkowe w swej pełnowymiarowej postaci kilkuelementowych zestawów zdołały się już zadomowić w polskich łazienkach. Rosnąca świadomość klientów sprawia, że przestały być one zaniedbywaną częścią wyposażenia, nabywaną już po zakupie ceramiki i armatury. Coraz częściej meble pełnią rolę integralnego elementu łazienki, który spełnia nie tylko użytkową, ale również ozdobną funkcję.

REKLAMA

Meble łazienkowe w swej pełnowymiarowej postaci kilkuelementowych zestawów zdołały się już zadomowić w polskich łazienkach. Rosnąca świadomość klientów sprawia, że przestały być one zaniedbywaną częścią wyposażenia, nabywaną już po zakupie ceramiki i armatury. Coraz częściej meble pełnią rolę integralnego elementu łazienki, który spełnia nie tylko użytkową, ale również ozdobną funkcję.

W przegądzie zaprezentowany został drobny wycinek oferty zestawów łazienkowych dostępnych na rynku. Rodzimi klienci mogą obecnie wybierać spośród propozycji kilkudziesięciu producentów, modele o bardzo zróżnicowanym wzornictwie, materiałach wykończeniowych i oczywiście cenie kompletu.

Większa część zaprezentowanych w przeglądzie mebli to serie pochodzące od polskich producentów, które stanowią dominującą część sprzedaży mebli łazienkowych ogółem. Trudno nie zauważyć postępu, jaki ostatnimi czasy dokonał się w technologii ich wytwarzania i skali produkcji, co jest zresztą zgodne z dynamiką całego polskiego sektora meblowego. Z drugiej strony w parze ze wzrostem ilości wytwórców idzie obniżanie cen produktów. Odpowiedni poziom produkcji przy konkurencyjnych cenach pozwala na intensyfikowanie eksportu, także na wymagające rynki Europy Zachodniej i Skandynawii. Czytelnym wskaźnikiem tego zaangażowania jest udział polskich firm w najważniejszych europejskich imprezach wystawienniczych. W trakcie tegorocznych targów ISH, w porównaniu z edycją z roku 2003, bodaj najbardziej zauważalny jest przyrost liczby polskich wystawców wyposażenia łazienek reprezentujących właśnie segment meblowy.

Większość firm handlowych sygnalizuje zmianę gustów rodzimych klientów, wyrażającą się w poszukiwaniu wyrobów atrakcyjniejszych wzorniczo, a przy tym reprezentujących rozsądny stosunek jakości wykonania do ceny. Jednym z przejawów tej zmiany jest odczuwalny spadek zainteresowania meblami białymi, szczególnie w wyższych segmentach rynku. Ich miejsce zajmują serie i modele oferowane w innych wersjach kolorystycznych, a także np. w wykończeniu drewnianym (forniry lub stosowanie drewna litego).

Cechą nowoczesnych zestawów mebli łazienkowych jest możliwość separacji ich poszczególnych elementów w przestrzeni łazienki bez szkody dla funkcjonalności i estetyki. Przykład zaprezentowanych mebli marek Koło i Keramag pokazuje, że właściwość ta ma decydujące znaczenie przy aranżowaniu nowoczesnych łazienek.

Poszukiwaną cechą współczesnych mebli jest także ich modułowość, która pozwala dokładnie dobrać meble do własnych upodobań kolorystycznych, potrzeb funkcjonalnych i warunków określanych przez wielkość łazienki. Przykładem takich rozwiązań są zaprezentowane w przeglądzie kolekcje oferowane przez firmy Tiger i Roca.

Podobna sytuacja ma miejsce w dziedzinie stosowanych materiałów. Z rosnącym zainteresowaniem spotykają się meble wykonane z litego drewna, co wpływa nie tylko na ich wygląd, ale także przekonuje co do wysokiej trwałości. Coraz popularniejsze stają się także np. meble wykonane z aluminiowych profili łączonych ze szkłem. Na meble tego typu decydują się głównie młodzi klienci, którzy często urządzają swą pierwszą łazienkę. Poszczególni producenci oferują także meble z elementami np. z rattanu, jednak stanowią one absolutny margines rynku. Niemniej jednak \"klasyczne\" meble wykonane np. z zabezpieczonych przed wilgocią płyt MDF mają swoją ustaloną pozycję i klientelę. Głównym czynnikiem decydującym o zainteresowaniu takimi seriami jest niezmiennie konkurencyjna cena oraz ciągle pewne przyzwyczajenie odbiorców.

Klienci powszechnie zwracają także uwagę na zastosowane akcesoria meblowe, takie jak zawiasy, zamki, mechanizmy przesuwu szuflad itp. Jakość tych elementów decyduje o komforcie i niezawodności użytkowania mebli przeznaczonych do wnętrz o wymagającym środowisku, w tym przypadku - do łazienki.

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA