Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

REKLAMA

Salon kąpielowy otwary na sypialnię to domowa oaza relaksu, w której można oderwać się od trosk dnia codziennego. Jednak każdy taki salon pełni również swoje bardziej prozaiczne funkcje. W dalszym ciągu jest on po prostu łazienką, w której jej użytkownicy poddają się codziennym czynnościom pielęgnacyjnym i czasem potrzebują w tych chwilach odrobiny prywatności. W przypadku prezentowanej łazienki taką intymność uzyskać można zamykając szklane drzwi  i zasuwając elegancką, dekoracyjną kotarę.

– Wokół jakiej głównej osi koncepcyjnej – idei, pomysłu – zbudowała Pani projekt tej łazienki?
arch. Magdalena Smyk:
Każda przestrzeń oferuje projektantowi pewne możliwości, które można wykorzystać lub nie. Koncepcja aranżacji pomieszczeń często wynika też z ich funkcji. Natomiast dobór konkretnych elementów wyposażenia, ich kolorystyki to dopiero końcowy etap pracy nad projektem. W przypadku tej łazienki, a w zasadzie salonu kąpielowego połączonego z sypialnią i garderobą, najważniejsze było by doświetlić całe to pomieszczenie z obu stron, nie zamykać go. Połączyć tę przestrzeń, nie grodzić. Powstała więc otwarta przestrzeń intymna o łącznej powierzchni ponad 30 m2, której okna wychodzą na dwie przeciwległe strony budynku.

– Łączenie przestrzeni łazienkowej z sypialnią to rozwiązanie wprawdzie coraz bardziej popularne, ale mimo wszystko chyba jednak wciąż odważne. Czy trudno było przekonać inwestorów do idei zaaranżowania przestrzeni w ten sposób?
Inwestorzy od razu przystali na tę koncepcję. Bardzo spodobał im się pomysł zaaranżowania salonu kąpielowego, w którym nie tylko można byłoby poddawać się codziennym czynnościom pielęgnacyjnym, ale też – po otwarciu szklanej ścianki działowej i uzyskaniu większej przestrzeni – oddawać się relaksowi, celebrować chwile.

– Dzięki jakim zabiegom aranżacyjnym i jakim elementom wyposażenia uzyskała Pani płynność wystroju obu pomieszczeń?
Głównym wspólnym elementem wytroju łączącym aranżacyjnie łazienkę z sypialnią jest na pewno tapeta, która znalazła się na ścianach obu pomieszczeń. Spójna jest również kolorystyka utrzymana w zdecydowanych barwach czerni skontrastowanej z bielą. Ważny był również staranny dobór dodatków i dekoracji. Staraliśmy się na przykład, by w podobnej stylistyce utrzymane były żyrandole znajdujące się w łazience i sypialni. Aranżując wystrój tego wnętrza pamiętaliśmy, by po odsłonięciu kotary łazienka i sypialnia stanowiły jedną, spójną przestrzeń.

– Prezentowana łazienka jest otwarta na przylegającą do niej sypialnię, jednak oba te pomieszczenia dzieli szklana ściana wraz z dekoracyjną, efektowną kotarą. Jakie są praktyczne walory takiego rozwiązania?
Zastosowanie w tym miejscu szklanej ścianki działowej i kotary pozwala na oddzielenie obu pomieszczeń – jeżeli zajdzie taka potrzeba. Po zamknięciu szklanych drzwi łatwiejsze jest m.in. utrzymanie wyższej temperatury w łazience, zatrzymanie w niej niechcianych zapachów i pary. Ścianka pozwala też wygłuszyć dźwięki. Jednocześnie materiał, z którego wykonana jest ścianka dzieląca sypialnię i łazienkę, czyli szkło, nie unieumożliwia przepływu światła. Natomiast kotara jest elementem zarówno dekoracyjnym, jak też pozwalającym domownikom uzyskać intymność, jeżeli tego potrzebują.

– A jakie elementy wystroju tej łazienki stanowią clou tej aranżacji?
Na pewno jest to tapeta o zdecydowanym wzorze i kolorystyce. Tu inwestorzy wykazali się pewną odwagą – nie każdy gotów jest wprowadzać czerń do wnętrz, szczególnie do sypialni. Ważnym elementem wystroju jest oczywiście również wspomniana dekoracyjna kotara w stylu Art Deco, która uszyta jest z tkaniny wykonanej w nowoczesnej technologii. Jej materiał spływa aż do ziemi  łagodnie kładąc się na niej. Tkanina ta jest naprawdę przepiękna, układa się inaczej po każdym dotknięciu ręki. Kotarę można więc dowolnie kształtować. A po podświetleniu zasłona tworzy intrygujący obraz.

– Wystrój wnętrza tej łazienki – jak zresztą również pozostałych pomieszczeń domu – to połączenie stonowanej nowoczesności i eleganckiego glamour. W jaki sposób te dwie odmienne estetyki współgrają w tym wnętrzu?
Takie były od początku założenia projektowe – połączenie nowoczesnego, przytulnego w odbiorze wnętrza z elegancją, która przejawiała się w kontrastach oraz dobrej jakości, ciekawych  materiałach. Chcieliśmy też, aby wnętrza były tłem dla mebli, rzeźb i obrazów,  które właściciele mogą gromadzić jako pamiątki z podróży czy prezenty i dobierać póżniej te, które chcą wyeksponować.
ROZMAWIAŁA: ANNA RADUCHA-ROMANOWICZ
PROJEKT: ARCH. MAGDALENA SMYK
WWW.STRICTE-DESIGN.WAW.PL
ZDJĘCIA: BARTOSZ JAROSZ

WYPOSAŻENIE I MATERIAŁY:
baterie umywalkowe i wannowe – seria „Elements Water”, prod. Vado
umywalki – seria „Loop&Friends”, prod. Villeroy&Boch
miska w.c. – prod. Villeroy&Boch
wanna – prod. Villeroy&Boch
płyty kamienne – czarny granit
zasłona – Decoon

REKLAMA

REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA