REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Co Polacy myślą o miejskich toaletach? Ankieta [wideo]

  • Autor: Ryneklazienek.pl, AK
  • 26 lis 2015 22:25
Co Polacy myślą o miejskich toaletach? Ankieta [wideo]
fot. Koło

Co mieszkańcy Kazimierza Dolnego, Warszawy i Wrocławia sądzą o miejskich toaletach - spytała firma Koło. Brud, bakterie i odpychający zapach – to pierwsze skojarzenia, jakie Polakom przychodzą do głowy po usłyszeniu hasła „toaleta publiczna”.

REKLAMA

Napotkani na ulicach Warszawy, Wrocławia i Kazimierza Dolnego mieszkańcy zgodnie twierdzili, iż toalety publiczne to obecnie duży problem. Dla przykładu we Wrocławiu na 633 802 mieszkańców przypada jedynie 30 czynnych szaletów. W Kazimierzu Dolnym funkcjonują jedynie 3 ogólnodostępne, lecz płatne toalety publiczne oraz nowa „Toaleta Płot” na bulwarze nadwiślańskim – projekt Piotra Musiałowskiego i Łukasza Przybyłowicza, nagrodzony w Konkursie Koło w 2007 roku.

W Warszawie, tak jak w innych miastach Polski, według opinii mieszkańców, toalet wciąż jest za mało, są obskurne i nieprzystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz matek z dziećmi. Nie zawsze tak było – zaledwie 100 lat temu, toalety, a raczej łaźnie publiczne były miejscem nie tylko zaspokajania elementarnych potrzeb, ale kulturalnym punktem na mapach wielu miast. Ku takim ideom sięgał "Pawilon Plażowy”, projekt Katarzyny Szpicmacher, Mai Matuszewskiej i Aleksandry Krzywańskiej, wyłoniony w konkursie w 2010 r., który w krótkim czasie stał się on tętniącym życiem miejscem spotkań w Warszawie.

Firma Koło w 2015 roku podczas promocji i organizacji konkursu na projekt toalety we Wrocławiu starała się zwrócić uwagę na problem deficytu publicznych szaletów - konkurs stał się okazją do dyskusji na ten temat - w stolicy Dolnego Śląska odbyła się debata „MIKROarchitektura – MAKSIspołeczeństwo” skupiająca środowisko architektów, projektantów oraz studentów i miejskich aktywistów.

Na zakończenie tegorocznej edycji konkursu producent przeprowadził wśród mieszkańców sondę, pytając ich o opinię na temat publicznych toalet.

Ich opinie możecie poznać oglądając wideo powyżej.

 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA