REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Czy uczniowie mają dostęp do czystych i funkcjonalnych łazienek?

  • Autor: Ryneklazienek.pl, arr
  • 01 wrz 2016 09:09
Czy uczniowie mają dostęp do czystych i funkcjonalnych łazienek?
fot. Geberit
Czy uczniowie mają dostęp do czystych i funkcjonalnych łazienek?
Czy uczniowie mają dostęp do czystych i funkcjonalnych łazienek?

Nowy rok szkolny to dobra okazja, by przypatrzeć się kondycji polskiej szkoły. Czy panują w niej dobre warunki do nauki? Dużo uwagi poświęca się kwestii reform oświatowych, jednak w dyskusjach często pomija się temat sytuacji sanitarnej, jaka panuje w placówkach.

REKLAMA

Dzieci spędzają w szkole czas także po lekcjach, biorąc udział w dodatkowych zajęciach naukowych i sportowych lub pozostając w świetlicy. W sumie, niektórzy uczniowie spędzają w placówce nawet 8-9 godzin dziennie, czyli tyle ile dorosły człowiek w pracy. Warto zastanowić się czy oprócz niezbędnych pomocy dydaktycznych i dobrze wyposażonych klas, mają także dostęp do czystych i funkcjonalnych łazienek. Czy posyłając dziecko do szkoły zastanawiamy się, jakie warunki sanitarne w niej panują?

Higieniczna szkoła

Nowoczesna szkoła to nie tylko interaktywne tablice, komputery w każdej sali i elektroniczne dzienniki, to także w pełni wyposażone łazienki, które zapewnią uczniom między innymi możliwość skorzystania z natrysków po zajęciach wychowania fizycznego. W raporcie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, opublikowanym w 2015 roku stwierdzono, że problemem w polskiej szkole nadal jest higiena.

Część placówek nadal ma problemy z zapewnieniem uczniom odpowiednich warunków, zły stan sanitarny panuje w ponad tysiącu skontrolowanych szkół1. Brak suszarek do rąk, odpadające kafelki, urwane spłuczki, a nawet grzyb na ścianach, to w wielu miejscach niestety norma.

Polscy uczniowie narzekają na zły stan toalet, który powoduje, że niechętnie z nich korzystają. Celowe wstrzymywanie potrzeb fizjologicznych może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie. Problem dostrzegła też Grupa Geberit, która w ramach prowadzonego przez siebie globalnego projektu w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, postanowiła zwrócić uwagę na warunki panujące w polskich szkołach i przeprowadzić generalny remont łazienek w jednej z warszawskich szkół, wyposażając ją w rozwiązania sanitarne marki Geberit oraz ceramikę marki Koło.

Szkoła Podstawowa nr 166 im. Żwirki i Wigury została starannie wyselekcjonowana we współpracy z Fundacją Humanites – Sztuka Wychowania, której celem jest wspieranie rozwoju młodego pokolenia w kontekście uniwersalnych wartości i dobrych kompetencji społecznych.

- Remont w tej szkole obejmuje wymianę wszystkich elementów instalacji sanitarnej, które nie były ruszane od ponad 70 lat, a to było dla nas wyzywanie. Zwracaliśmy szczególną uwagę na to, by dostosować wyposażenie sanitarne do potrzeb dzieci, dlatego też postawiliśmy na nowoczesne pomieszczenia z wygodnymi natryskami. Jeśli chodzi o ich aranżację, to bardzo pomocne okazały się prace uczniów stworzone w konkursie plastycznym, które pokazały nam, jak wygląda według nich łazienka marzeń  – mówi Agnieszka Stefańska architekt odpowiedzialny za przygotowanie projektu łazienki w szkole na warszawskiej Woli. 

Szkoła uczy… higieny?

Eksperci z British Medical Journal poprawę warunków sanitarnych przedkładają nawet nad wynalezienie antybiotyków i szczepionek. Mimo ciągłego rozwoju ponad 2,5 mld ludzi na świecie żyje poniżej zalecanych standardów sanitarnych, a 40% z nich nie ma nawet dostępu do czystej wody. Nadal, w niektórych krajach ze względu na złe warunki sanitarne umierają dzieci.

Firma Geberit, chcąc przyczynić się do realizacji celu ONZ, jakim jest zapewnienie do 2030 roku wszystkim ludziom dostępu do czystej wody oraz urządzeń sanitarnych, które odgrywają tak ważną rolę w poprawie zdrowia publicznego, przeprowadza remonty i renowacje miejsc społecznie użytecznych, ale także organizuje akcje edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży.

(źródło: Geberit)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA