REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Geberit ma zgodę prezesa UOKiK na koncentrację. Może przejąć Sanitec

  • Autor: Ryneklazienek.pl, Ak
  • 05 lut 2015 08:00
Geberit ma zgodę prezesa UOKiK na koncentrację. Może przejąć Sanitec
fot. Geberit

Spółka Geberit może przejąć kontrolę nad grupą kapitałową Sanitec – uznał Prezes UOKiK. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

REKLAMA

Uczestnicy koncentracji działają w branży urządzeń sanitarnych. Geberit to międzynarodowa korporacja zajmująca się m.in. produkcją systemów spłukiwania toalet. Sanitec stoi na czele grupy spółek produkującej m.in. ceramikę sanitarną w tym np. toalety, brodziki i umywalki. Do grupy Sanitec należą też spółki działające w Polsce w tym m.in. Sanitec Koło. Koncentracja ma charakter międzynarodowy, została zgłoszona również do urzędów antymonopolowych innych krajów – Niemiec, Holandii, Austrii i Francji.

Analiza Urzędu wykazała, że w Polsce transakcja będzie miała największy wpływ na rynek wprowadzania do obrotu spłuczek podtynkowych. Łączny udział uczestników koncentracji przekracza na nim 40 proc., czyli poziom od którego domniemywa się posiadanie przez przedsiębiorcę pozycji dominującej. W opinii UOKiK transakcja nie doprowadzi jednak do ograniczenia konkurencji, m.in. ze względu na fakt, że na rynku działa wielu producentów, silną pozycję rynkową mają dystrybutorzy oraz sieci marketów budowlanych, a Geberit i Sanitec nie są najbliższymi konkurentami (świadczy o tym m.in. istotna różnica w cenie i jakości produktów). Ponadto przedsiębiorcy kierują swoje produkty do różnych grup odbiorców – Geberit prowadzi sprzedaż poprzez hurtownie specjalistycznie, w których zaopatrują się głownie instalatorzy, natomiast nabywcami produktów Sanitec są także odbiorcy nieprofesjonalni. Rynek ten charakteryzują także niskie koszty wejścia w segmencie tańszych towarów.

Dlatego w ocenie UOKiK Geberit nie będzie mógł działać niezależnie od konkurentów, kontrahentów i konsumentów, przede wszystkim spółka nie będzie mogła samodzielnie kształtować cen.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA