Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Geberit ogłosił rozpoczęcie zakupu ponad 99% akcji Sanitec Co.

  • Autor: Ryneklazienek.pl, AK
  • 05 lut 2015 21:23
Geberit ogłosił rozpoczęcie zakupu ponad 99% akcji Sanitec Co.
Fabryka Sanitec Koło na Ukrainie. / Fot. Sanitec Koło

Do 2 lutego ofertę wykupu akcji Sanitec Co. przez firmę Geberit zaakceptowali udziałowcy w których posiadaniu było 99.080.684 udziałów Sanitecu. Odpowiada to 99,27% udziałów oraz 99,27% głosów.

REKLAMA

14 listopada 2014 r. spółka Geberit złożyła ofertę nabycia wszystkich udziałów Grupy Sanitec. W komunikacie z 3 lutego 2015 roku firma Geberit poinformowała, że wraz z upływem terminu akceptacji oferty, który wyznaczony był na 2 lutego, ofertę zaakceptowali udziałowcy w których posiadaniu było 99.080.684 udziałów Sanitecu. Odpowiada to 99,27% udziałów oraz 99,27% głosów. 

Rozliczenie dotychczasowych transakcji zostanie przeprowadzone do ok. 10 lutego 2015 r.

Do dnia 17 lutego ofertę Geberit przyjąć będą mogli pozostali akcjonariusze Sanitec, którzy nie zdecydowali się na sprzedaż udziałów w terminie do 2 lutego. Zgodnie z przewidywaniami Geberit, zakup akcji przedstawionych w tym terminie powinien zakończyć się 20 lutego 2015 r.

- Po tym okresie Geberit przewiduje rozpoczęcie procesu squeeze out – przymusowego wykupu akcji na giełdzie NASDAQ w Sztokholmie. W najbliższym okresie bezpośrednie skutki transakcji będą prawie nieodczuwalne dla klientów i kontrahentów Sanitec i Geberit: obydwie spółki będą prowadzić działalność zgodnie z dotychczasową praktyką, aż do odwołania. Ciągłość procesów biznesowych i dostarczanych usług pozostają priorytetem, a dalsze działania, od momentu finalizacji transakcji, będą opracowywane wspólnie, przez powołane do tego zespoły obu firm. Połączenie Sanitec z Geberit to ogromny projekt biznesowy. Dzięki integracji spółek możliwe będzie wypracowanie oferty produktowej, która w jeszcze lepszym stopniu spełni potrzeby dynamicznie rozwijającego się rynku - czytamy w komunikacie nadesłanym przez Sanitec Koło.

Koncentracja wymaga akceptacji także stosownych urzędów w kilku krajach. 5 lutego polski UOKiK wyraził zgodę na koncentrację i przejęcie firmy Sanitec przez Geberit. Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. Do 30 stycznia firma uzyskała też akceptację odpowiednich organów antymonopolowych w Niemczech, Austrii, Holandii i Francji.

Czytaj także: Geberit ma zgodę prezesa UOKiK na koncentrację. Może przejąć Sanitec.

Łączny udział uczestników koncentracji w polskim rynku przekracza 40 proc., czyli poziom od którego domniemywa się posiadanie przez przedsiębiorcę pozycji dominującej. W opinii UOKiK transakcja nie doprowadzi jednak do ograniczenia konkurencji, m.in. ze względu na fakt, że na rynku działa wielu producentów, silną pozycję rynkową mają dystrybutorzy oraz sieci marketów budowlanych, a Geberit i Sanitec nie są najbliższymi konkurentami (świadczy o tym m.in. istotna różnica w cenie i jakości produktów).


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA