Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

GUS: nastroje w budownictwie się poprawiają, ale nieznacznie

  • Autor: Redakcja magazynu Łazienka
  • 26 cze 2014 10:37
GUS: nastroje w budownictwie się poprawiają, ale nieznacznie
W czerwcu br. ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 5 (w maju minus 6). / Fot. Shutterstock
GUS: nastroje w budownictwie się poprawiają, ale nieznacznie
GUS: nastroje w budownictwie się poprawiają, ale nieznacznie

W czerwcu br. ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest nieco mniej pesymistycznie, niż w maju br. i lepiej niż w analogicznym miesiącu ostatnich 2 lat.

REKLAMA

W czerwcu br. ogólny klimat koniunktury w budownictwie oceniany jest nieco mniej pesymistycznie, niż w maju i lepiej, niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są nieznacznie mniej negatywne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu br. W najbliższych trzech miesiącach portfel zamówień może rosnąć nieco wolniej, niż oczekiwano w maju br.

Utrzymują się korzystne przewidywania dotyczące produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej.

Przedsiębiorcy spodziewają się zbliżonego do zapowiadanego w ubiegłym miesiącu spadku cen robót budowlano-montażowych.

Koniunktura na minus

W czerwcu br. ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 5 (w maju minus 6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 21% (przed miesiącem odpowiednio 16% i 22%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. 

Oceny bieżącego portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej oraz sytuacji finansowej są nieznacznie mniej negatywne od zgłaszanych przed miesiącem. W najbliższych trzech miesiącach portfel zamówień może rosnąć nieco wolniej niż oczekiwano w maju. Utrzymują się korzystne przewidywania dotyczące produkcji budowlano-montażowej  oraz sytuacji  finansowej.

Nadal jest sygnalizowany wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Mogą utrzymać się niewielkie redukcje zatrudnienia  przewidywane przed miesiącem. Przedsiębiorcy zapowiadają spadek cen robót budowlano-montażowych zbliżony do prognozowanego w maju br. 

Spośród badanych podmiotów 22% (przed  rokiem  20%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się niewielkiego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych, na poziomie zbliżonym do oczekiwań z ubiegłego miesiąca br.

Bariery w budownictwe

Odsetek przedsiębiorców nieodczuwających żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności
kształtuje się na poziomie 3,4% (przed rokiem 2,7%). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z kosztami zatrudnienia (62% w czerwcu br., 60% w analogicznym miesiącu ub. r.) oraz konkurencją na rynku (58% w czerwcu br., 59% przed rokiem). W porównaniu z czerwcem 2013 r. najbardziej spadło znaczenie barier związanych z niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 48% do 38%) i niedostatecznym popytem (z 45% do 37%).

(Źródło: Główny Urząd Statystyczny) 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA