Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Kirsi Svärd, projektantka armatury, nagrodzona Finnish Designer Awards 2014

  • Autor: Redakcja Magazynu Łazienka
  • 28 kwi 2014 12:32
Kirsi Svärd, projektantka armatury, nagrodzona Finnish Designer Awards 2014
Kirsi Svärd Fot. Niklas Kullström

Kirsi Svärd otrzymała najważniejsze wyróżnienie specjalistów branży projektowej w Finlandii. Pod jej kierunkiem powstały między innymi linie armatury Optima czy Cubista marki Oras.

REKLAMA

- Kwestie praktyczne, takie jak wygoda użytkowania czy ekologia, są dla mnie bardzo ważne, ponieważ w Skandynawii przywiązujemy do tego szczególną wagę. Równocześnie staram się tworzyć formy wyróżniające się na tle innych. Chcę, aby klienci sięgali po zaprojektowane przeze mnie przedmioty z uwagi na oryginalny wygląd - opowiada o swoim sposobie pracy i myśleniu o nowoczesnym wzornictwie Kirsi Svärd.

Przyznawane od 1981 roku Finnish Designer Awards firmują najstarsze w Skandynawii organizacje zrzeszające profesjonalistów z dziedziny projektowania – Fińskie Stowarzyszenie Projektantów Ornamo i Stowarzyszenie Fińskich Grafików Grafia. Wyróżnienie obejmuje sześć kategorii – grafika użytkowa, moda, tkanina, wyroby drewniane, meble oraz wzornictwo przemysłowe, w ramach którego została wyróżniona właśnie Kirsi Svärd. Jury oceniło jej prace jako udane połączenie wysokiej jakości wzornictwa z zaawansowaną technologią.

Dorobek projektantki

Kirsi Svärd współpracuje z marką Oras od lat. Zaprojektowała między innymi ekologiczną linię baterii Optima, designerską, inspirowaną kubizmem Cubistę, armaturę z serii Vienda czy Vega. Na co dzień zajmuje stanowisko Design Director w biurze projektowym ED Design. Poza tym, laureatka Finnish Designer Awards stworzyła dotychczas znane również poza Finlandią projekty urządzeń AGD i artykułów wyposażenia wnętrz.

Design ze Skandynawii

Skandynawskie wzornictwo ma swoich zwolenników na całym świecie. Design ten ceni się między innymi za funkcjonalizm i inspiracje sztuką ludową. Jacob Jensen, Poul Henningsen, czy słynny fiński architekt i projektant mebli Alvar Alto to nazwiska znane z najlepszej szkoły wzornictwa użytkowego. Ich dzieła można spotkać w kolekcjach muzeów całego świata. Dzisiejszy styl skandynawski to propozycja dla miłośników ultranowoczesnych przedmiotów o prostych liniach, którzy dużą wagę przykładają do ekologii i wygody. Firma Oras również stara się kłaść na te kwestie duży nacisk.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA