REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Koło zaprasza na debatę "Nie Olewamy miasta. MIKROarchitektura – MAKSIspołeczeństwo"

  • Autor: Ryneklazienek.pl, AK
  • 04 maj 2015 15:08
Koło zaprasza na debatę "Nie Olewamy miasta. MIKROarchitektura – MAKSIspołeczeństwo"
Nie Olewamy Miasta, fot. w tle Klearchos Kapoutsis, Flickr

Punktem wyjścia do dyskusji będzie siła oddziaływania małych form urbanistyczno-architektonicznych. Debata organizowana z okazji XVII edycji Konkursu Koło na Projekt Łazienki.

REKLAMA

Temat: Nie Olewamy miasta. MIKROarchitektura – MAKSIspołeczeństwo.

Kiedy: 13 maj, 18:30

Gdzie: Wrocławskie Muzeum Architekturym, ul. Bernardyńska 5

Organizatorzy: Firma KOŁO, Samorząd Studencki Architektury, Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział we Wrocławiu oraz Muzeum Architektury

Punktem wyjścia do dyskusji będzie siła oddziaływania małych form urbanistyczno-architektonicznych. W debacie udział wezmą:

- Piotr Fokczyński ­– architekt miasta Wrocław

- Michał Majewski – projektant, architekt, współzałożyciel Stowarzyszenia Soda i wydawnictwaUnpubleashed

- Mikołaj Smoleński – architekt, projektant, autor ubiegłorocznej instalacji Polegiwacz

- Tomasz Sysło – aktywista, założyciel Instagramers Wrocław, członek grupy inicjatywnej Wyspa Słodowa 7

- Prowadzący – Michał Duda.

Debata organizowana z okazji XVII edycji Konkursu KOŁO na Projekt Łazienki.

MAKSIspołeczeństwo - w wielu miastach Polski działają Budżety Obywatelskie, dzięki którym mieszkańcy mogą zgłaszać i realizować swoje wizje. Zgłoszone projekty to działania o różnej skali: od budowy chodników po realizację terenów sportowo-rekreacyjnych czy bezpiecznych tras rowerowych (Rowerowy Wrocław 269 stał się hitem WBO 2014). We Wrocławiu obok budżetu partycypacyjnego działają też oddolne stowarzyszenia i grupy miejskich aktywistów, których wspólnym celem jest tworzenie miasta na nowo np. Podwórko!, Akcja Miasto, Wyspa Słodowa 7. Zwiększa się również liczba wydarzeń będących platformą do dyskusji o kondycji współczesnego miasta i kierunku jego rozwoju jak np. festiwal MIASTOmovie:wro!

MIKROarchitektura - pod koniec 2013 roku nad skwerem za wrocławską galerią BWA Dizajn zawisła Aureola czyli świetlna instalacja Jakuba Szczęsnego z grupy projektowej CENTRALA. Grupa, do której należy także m.in. Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis, jest współautorem takich inicjatyw jak Skwer Sportów Miejskich na Bemowie czy 7YS. Wiele projektów zrealizowanych przez CENTRALĘ jest wynikiem prac warsztatowych.

W lecie 2014 przy wrocławskim Muzeum Architektury w ramach projektu Archibox stanął Polegiwacz. Przestrzenna instalacja projektu Mikołaja Smoleńskiego okazała się nie tylko drewnianą konstrukcją dopolegiwania, ale przede wszystkim miejscem spotkań Wrocławian w sezonie wakacyjnym.

Stowarzyszenie Soda to grupa aktywnych zawodowo, młodych architektów, dizajnerów i projektantów, którzy swoje działania skupiają wokół architektury, urbanistyki oraz sztuki użytkowej. Działający w stowarzyszeniu Magdalena Szwajcowska i Michał Majewski rozpoczynają właśnie prace w kole naukowym Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, a ich projekty brały udział m.in. w konkursie BMW/URBAN/TRANSFORMS oraz w głosowaniach WBO.

W ubiegłorocznym referendum poświeconym terenom niedziałającego od 2008 berlińskiego lotniska Tempelhof aż 64% mieszkańców miasta opowiedziała się za publicznym parkiem, sprzeciwiając się tym samym zabudowaniom na tych terenach. Głosowanie poprzedziły oddolne inicjatywy mające na celu wyznaczyć nowy kierunek rozwoju dla tego miejsca. Działania doprowadziły m.in. do zaangażowania berlińskiego biura Raumlabour, które stało się autorem tymczasowych interwencji takich jak np. Junipark, The Knot czy Ja! Tempelhof.

Więcej na blogu; nieolewamymiasta.wordpress.com.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA