REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Marmite zmieniło właściciela

  • Autor: Ryneklazienek.pl, arr
  • 06 cze 2016 09:00
Marmite zmieniło właściciela
Stoisko Marmite na targach ISH 2015. / fot. Arkadiusz Kaczanowski

Dnia 12 maja 2016 r. fundusz Innova oraz akcjonariusze mniejszościowi zbyli swoje udziały w Marmite – firmie produkującej wyroby sanitarne z lanego marmuru. Nabywcą jest spółka Cranemere Ltd.

REKLAMA

Fundusz Innova nabył kontrolny pakiet akcji Marmite od jej założyciela Rogera Johanssona w roku 2010. Pod kierownictwem CEO Roberta Rutkowskiego i jego zespołu Spółka realizowała strategię ekspansji w Europie, innowacji produktowych i materiałowych oraz usprawniania działalności operacyjnej.

Przekształcenia przedsiębiorstwa i sukcesja

W okresie posiadania udziałów większościowych fundusz Innova pomógł przeprowadzić transformację struktury zarządzania i własności od założyciela do zespołu kadry menadżerskiej. W latach 2010–2016 spółka Marmite zbudowała siatkę sprzedaży obejmującą całą Europę, zwiększyła produktywność i moce przerobowe swojego zakładu produkcyjnego w Poznaniu oraz zdobywała nagrody w dziedzinie wzornictwa (iF, Red Dot oraz AꞋDesign).

Marmite osiąga roczne przychody w wysokości ok 50 milionów euro i sprzedaje większość swoich wyrobów na eksport.

- Marmite to naprawdę spółka klasy światowej, z siedzibą właśnie w Polsce. Jesteśmy tym faktem zachwyceni - mówi Olivier Weddrien, szef Cranemere na Europę.

- Innova inwestuje m.in. w przedsiębiorstwa produkcyjne o wysokiej wartości dodanej, które w przyszłości zdolne są do objęcia wiodących pozycji nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Jesteśmy niezmiernie dumni z osiągnięć Marmite - dodaje Rob Conn, partner założyciel funduszu Innova.

Jest to dziewiąta transakcja sukcesji własności, w której Innova obejmuje pakiet akcji większościowych i nawiązuje partnerstwo z założycielami przedsiębiorstwa, aby rozbudować ich spółkę „do kolejnego poziomu”.

- Innova to dla mnie idealny partner, jestem bardzo zadowolony z naszego partnerstwa i z osiągnięć ostatnich pięciu lat - mówi Roger Johansson, założyciel Marmite.

Spółka Cranemere Ltd. nabyła 100% pakiet udziałów w Marmite.

Marmite

Marmite to producent umywalek, brodzików oraz wanien wykonanych z lanego marmuru. Firma łączy naturalne materiały mineralne oraz zaawansowaną technologię i opracowuje innowacje w zakresie wykorzystania lanego marmuru. Marmite ma 40 lat doświadczenia w branży, zatrudnia ponad 550 pracowników i wykorzystuje siedem w pełni zorganizowanych linii produkcyjnych o łącznej zdolności produkcyjnej 1,4 miliona sztuk rocznie dla ponad 200 klientów z niemal 40 różnych krajów.

Fundusz Innova

Innova Capital należy do czołówki środkowoeuropejskich funduszy private equity inwestujących w segmencie średnich przedsiębiorstw. Utworzona w roku 1994 Innova zgromadziła pierwszy znaczący fundusz Europy Środkowo-Wschodniej składający się wyłącznie z kapitału prywatnego. Od tego czasu Innova zainwestowała niemal 600 milionów euro w ponad 40 przedsiębiorstwach działających w 10 krajach regionu. W 2010 r. fundusz Innova zdobył nagrodę magazynu Unquote „Fundusz Roku Europy Środkowo-Wschodniej” za emisję piątego funduszu Innova/5.

Cranemere

Cranemere to prywatna spółka holdingowa specjalizująca się w obejmowaniu wiodących na rynku spółek wysokiej jakości w różnych sektorach w USA i w Europie. Europejska siedziba spółki mieści się we Frankfurcie. Podstawowe zasady Grupy Cranemere to angażowanie się w długoterminowe posiadanie i budowanie wartości w przedsiębiorstwach w ścisłej partnerskiej współpracy z wybitną kadrą menadżerską.

(źródło: Innova)

 


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA