Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

fot. Shutterstock

Ubiegły rok był za zdecydowanie gorszy dla branży budowlanej pod wględem liczby ofert pracy. Tych było o 27% mniej, niż w roku 2011.

REKLAMA

Liczba ofert pracy publikowanych w 2013 roku była o 8,5% wyższa, niż rok wcześniej - podał serwis Pracuj.pl w rocznym podsumowaniu. Jednak nie wszystkie branże zanotowały wzrosty. Jak prognozuje Przemysław Gacek, prezes zarządu Grupy Pracuj, do której należy portal, po okresie stagnacji pracodawcy znów będą musieli konkurować o najlepszych specjalistów.

Największy popyt na pracowników był w branży handel i sprzedaż – ogłoszenia z tego sektora stanowiły 23% wszystkich ofert pracy opublikowanych w serwisie. Pierwszą piątkę najczęściej rekrutujących branż zamknął sektor budowlany. Ten jednak w 2013 roku wciąż odczuwał skutki kryzysu. Osoby szukające pracy w tzw. „budowlance” miały do dyspozycji o 8% mniej propozycji zatrudnienia niż w 2012 roku. O 25% wzrosło zapotrzebowanie na pracowników w branży transportowej i logistycznej.

Wśród poszukiwanych specjalistów najwięcej ogłoszeń było dla handlowców i specjalistów od sprzedaży – w 2013 roku z 10 ofert aż 4 były skierowane do nich. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy obsługi klienta, dla których było blisko 67 tys. ofert, czyli o 11% więcej niż rok wcześniej. O lepszej koniunkturze w gospodarce świadczy 16% wzrost liczby ogłoszeń w przypadku pracowników produkcji.

Ubiegły rok był za to zdecydowanie gorszy dla budowlańców (spadek liczby ofert o 27%). Choć spadła  liczba ofert dla specjalistów IT, to nie w sektorze ekspertów od nowych mediów i e-commerce - tu zanotowano wzrost o połowę.

Najwięcej ogłoszeń wystawiało firmy średnie, zatrudniające od 51 do 250 pracowników. Jednak największy przyrost, bo na poziomie 10%, odnotowano w przypadku mikro firm, zatrudniających do 10 osób. To kolejny znak, że  warunki do prowadzenia biznesu polepszyły się - podają autorzy raportu.

Statystyki liczby ofert pracy w 2012 roku. / dane wg Pracuj.pl
Statystyki liczby ofert pracy w 2012 roku. / dane wg Pracuj.pl

O raporcie:
Raport „Rynek pracy specjalistów w 2013 roku” został przygotowany na podstawie analizy 358 478 ofert pracy, które zamieszczono w analizowanym okresie w serwisie Pracuj.pl. W zestawieniu wzięto pod uwagę branżę ogłoszeniodawcy i specjalizację poszukiwanego pracownika.

(oprac. ak, źródło: pracuj.pl)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA