Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Największa debata o gospodarce Polski Wschodniej zakończona

  • Autor: Redakcja magazynu Łazienka
  • 22 wrz 2014 11:05
Największa debata o gospodarce Polski Wschodniej zakończona
Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku
Największa debata o gospodarce Polski Wschodniej zakończona
Największa debata o gospodarce Polski Wschodniej zakończona

Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku, dwudniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących poświęconych najważniejszym dla gospodarki Polski Wschodniej kwestiom dobiegł końca.

REKLAMA

Gościem honorowym największej debaty o gospodarce Polski Wschodniej był prezydent RP Bronisław Komorowski. W wydarzeniu udział wzięli także m.in.: Ilona Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki RP, Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, Przewodniczący PE w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, Stanisław Ciosek, przewodniczący Polsko-Rosyjskiej Izby Handlowo-Przemysłowej, członek Rady Ambasadorów Europejskiej Akademii Dyplomacji, ambasador RP w Moskwie w latach 1989-1996, Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Jacek Kapica, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów RP i Szef Służby Celnej, Erich Kieck, dyrektor Capacity Building, Światowa Organizacja Celna, Anatoliy Makarenko, prezes Państwowej Służby Celnej Ukrainy, Jaroslav Neverovič, minister energetyki Litwy w latach 2012-2014, Janusz Steinhoff, wicepremier, minister gospodarki w latach 1997-2001 i Antanas Śipavićius, dyrektor generalny Departamentu Cła Republiki Litwy Litewskiego Urzędu Celnego.

Ponad 1000 gości

Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku zgromadził ponad tysiąc gości z Polski oraz z Białorusi, Litwy, Ukrainy, Mołdawii i innych krajów Europy – polityków, przedstawicieli biznesu, ekspertów.

- Zainteresowanie wydarzeniem, frekwencja, jakość prowadzonych debat i ich poziom merytoryczny odzwierciedliły wielką potrzebę dyskusji o tematach, które dotychczas pozostawały poza głównym nurtem. Obecność gościa honorowego Kongresu, Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, trafne podsumowania i wnioski moderatorów debat i panelistów, setki rozmów kuluarowych i spotkań biznesowych – pierwsza edycja wydarzenia przechodzi do historii – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator Wschodniego Kongresu Gospodarczego.

W dniach 18-19 września 2014 r. odbyło się 30 debat tematycznych z udziałem ponad 100 prelegentów.

O czym rozmawiano?

Tematyka Wschodniego Kongresu Gospodarczego objęła zarówno nowe rozdanie w polityce europejskiej i przyszłość Europy w jej relacjach ze Wschodem, jak i wpisujące się w to tło zagadnienia rozwojowe Polski Wschodniej – od wielkich inwestycji infrastrukturalnych, poprzez perspektywy energetyki odnawialnej, po szczegółowe analizy rynków, m.in.: rolno-spożywczego, usług medycznych i nieruchomości hotelowych.

Wśród głównych nurtów tematycznych dwóch dni kongresowych były m.in.: współpraca gospodarcza i wymiana handlowa między UE a jej wschodnimi sąsiadami, infrastruktura transportowa i energetyczna w polityce UE, eksport i ekspansja polskich firm na obszarze państw Europy Wschodniej i pogranicza europejsko-azjatyckiego oraz na rynki odlegle, potencjał inwestycyjny Polski Wschodniej oraz samorządność a współpraca gospodarcza w ramach UE i Partnerstwa Wschodniego.

Szeroko omówione zostały także zagadnienia z branży energetycznej – inwestycje infrastrukturalne w sektorze energetyczno-paliwowym, odnawialne źródła energii (OZE) w Europie i w Polsce, energetyka odnawialna na terenach słabo zurbanizowanych, odpady komunalne jako źródło energii odnawialnej, wiatr w bilansie energii, fotowoltaika oraz energetyka prosumencka.

Wydarzeniem towarzyszącym podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego było wręczenie nagród w konkursie TOP Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej. Plebiscyt wskazał inwestycje komunalne, które najbardziej przyczyniły się do rozwoju gospodarki, regionu i mieszkańców Polski Wschodniej w ostatnich dziesięciu latach.

Wschodni Kongres Gospodarczy w Białymstoku – debata o relacjach gospodarczych i handlowych między Unią Europejską i wschodem Europy to naturalna kontynuacja i dopełnienie tematyki dotychczasowych edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Organizatorem obu konferencji biznesowych jest Grupa PTWP.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA