Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Oczekiwanie na zwrot podatku VAT będzie krótsze [wideo]

  • Autor: Redakcja magazynu Łazienka
  • 22 kwi 2014 10:22
Oczekiwanie na zwrot podatku VAT będzie krótsze [wideo]
Jacek Kapica - Podsekretarz Stanu, Szef Służby Celnej fot. Ministerstwo Finansów.

Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, urzędy skarbowe w całym kraju otrzymają rekomendację do zwrotu podatku VAT bez zwłoki i przyjęcia praktyki przedłużania zwrotu tylko kwoty budzącej wątpliwości.

REKLAMA

Do dziś sytuacja wyglądała tak, że urzędy skarbowe w trakcie weryfikacji zasadności zwrotu podatku VAT zatrzymywały całą kwotę objętą wnioskiem, pomimo że czynności sprawdzające dotyczyły tylko jej części.

Rekomendacja Ministerstwa Finansów zmierza do zminimalizowania okresu oczekiwania na zwrot podatku, w części nie budzącej żadnych wątpliwości. Taka praktyka ograniczy również po stronie budżetu państwa koszty odsetek wynikających z przedłużania zwrotu VAT-u podatnikom.

Stanowisko MF nie zmienia obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, wynika ono wyłącznie z ich interpretacji. Przepisy określają bowiem jedynie ostateczne terminy, w jakich należy dokonać zwrotu całości należnej kwoty, nie precyzują natomiast tego, że zwrot musi być wypłacony jednorazowo.

Stąd najważniejsze jest, aby ostatecznie całość faktycznie przysługującego zwrotu została dokonana zgodnie z prawem. Wymaga to jednak każdorazowo indywidualnej oceny organu podatkowego.


(źródło: Ministerstwo Finansów)
Jacek Kapica - Podsekretarz Stanu, Szef Służby Celnej


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA