REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Podatek od handlu najpóźniej od 1 września

  • Autor: Ryneklazienek.pl, arr
  • 05 lip 2016 17:31
Podatek od handlu najpóźniej od 1 września
fot. Shutterstock

Podatek od  sprzedaży detalicznej zacznie obowiązywać najpóźniej od 1 września - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

REKLAMA

Aktualnie nad projektem ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej pracuje Sejm. Po uchwaleniu przez Sejm, musi trafić do Senatu, a z niego, z ewentualnymi poprawkami wrócić do Sejmu. Końcowym etapem jest podpis prezydenta. Rząd planuje, że podatek zacznie obowiązywać najpóźniej od 1 września 2016 roku.

Projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej zakłada, że przedmiotem opodatkowania będzie przychód ze sprzedaży detalicznej, czyli sprzedaży dokonywanej na rzecz konsumentów (osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych).

Przychód ze sprzedaży detalicznej nie będzie obejmował należnego podatku VAT. W podstawie opodatkowania nie będzie uwzględniana sprzedaż na rzecz przedsiębiorców. Projekt nie przewiduje opodatkowania sprzedaży dokonywanej przez internet.

Płatnikami podatku będą sprzedawcy detaliczni dokonujący zbycia towarów (rzeczy ruchomych lub ich części). Projekt nie zawiera szczególnych rozwiązań dotyczących sprzedawców działających w ramach sieci handlowych.

Przewiduje się kwotę wolną od podatku w wysokości 17 mln zł miesięcznie. Podstawę opodatkowania stanowić będzie osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodu ze sprzedaży detalicznej ponad tę kwotę.

Zakłada się wprowadzenie skali progresywnej obejmującej 2 stawki i progi podatkowe:

- 0,8% od podstawy opodatkowania pomiędzy kwotą 17 mln zł i 170 mln zł
- 1,4% od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę 170 mln zł.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA