Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

fot. Shutterstock

Według raportu NBP stopniowo poprawia się sytuacja w sektorze przedsiębiorstw. Przeszkodę mogą stanowić skutki kryzysu ukraińsko-rosyjskiego.

REKLAMA

16 kwietnia ukazał się raport informujący o stanie sektora przedsiębiorstw pod kątem aktualnej koniunktury i dotyczących jej prognoz. Do badania przystąpiło ponad tysiąc przedsiębiorstw niefinansowych. Firmy oceniają swoją kondycję gorzej niż pod koniec ubiegłego roku, odczuwają jednak stopniową poprawę. Przedsiębiorcy zaangażowani na rynkach wschodnich obawiają się przy tym skutków kryzysu ukraińsko-rosyjskiego. W związku z tym lekkie pogorszenie sytuacji odczuli również eksporterzy. 

Coraz więcej konsumentów

Przedsiębiorstwa prognozują ożywienie koniunktury z końcem 2014 roku. Wskazuje na to stopień wykorzystania mocy produkcyjnych czy plany produkcyjne. Zmniejszyły się także problemy ze znalezieniem odbiorców oferowanych przez firmy produktów. Obecnie jest także najwięcej od trzech lat przedsiębiorstw, które spodziewają się zwiększenia zapotrzebowania na ich usługi i produkty.

W planach mniej podwyżek

Na drugi kwartał przewiduje się charakterystyczny dla tego okresu wzrost zatrudnienia. Stopniowe ożywienie na rynku pracy nie wskazuje jednak na wzrost presji pracowników na podwyżki wynagrodzenia. Jest to związane z podwyższonym poziomem bezrobocia, niską inflacją i dążeniem firm do optymalizacji kosztów. Tym samym w drugim kwartale mniej firm planuje podwyższyć płace, a proponowana podwyżka będzie niższa, niż w kwartale ubiegłym.

Wzrost płynności

Przedsiębiorstwa dobrze oceniają swoją sytuację płynnościową, a np. firmy budowlane odnotowały poprawę na tym polu kolejny kwartał z rzędu. Poprawiła się także zdolność do spłaty zobowiązań względem banków. Zaobserwowano również niską skłonność do zadłużania się, co wynika z rosnących zasobów własnych środków i niewielkich w skali przedsięwzięć.

(źródło: NBP)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA