Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Raport o rynku budowlanym - konferencja

  • Autor: Krystyna Juszczuk-Buszko
  • 18 paź 2013 11:04
Raport o rynku budowlanym - konferencja
Raport o rynku budowlanym - konferencja
Raport o rynku budowlanym - konferencja
Raport o rynku budowlanym - konferencja

Mniej oddanych do użytku mieszkań, więcej inwestycji indywidualnych inwestorów aniżeli deweloperów – tak przedstawia się sytuacja na rynku mieszkaniowym w roku 2014.

REKLAMA

Perspektywy na przyszłość również nie są dobre, o czym może świadczyć mała liczba budów rozpoczętych w tym roku. O sytuacji na tynku rozmawiano na konferencji zorganizowanej przez ASM.

Z raportu przedstawionego przez ASM-Centrum Badań i Analiz Rynku, podczas konferencji „Monitoring Rynku Budowlanego”, która odbyła się 17 października 2013 r. w Warszawie, wynika, że w ciągu pierwszych miesięcy bieżącego roku oddano do użytku o 1,7% mniej mieszkań, aniżeli w podobnym okresie roku ubiegłego. Jak wynika z raportu, rynek mieszkaniowy w Polsce warunkuje budownictwo indywidualne i przeznaczone na sprzedaż. Łączny udział tego rodzaju inwestycji w omawianym okresie wyniósł 95,5%, przy czym aż 58,8% stanowią inwestycje w budynki wybudowane przez indywidualnych inwestorów. Inwestycje deweloperskie stanowiły 36,7%. Pozostały procent inwestycji na rynku mieszkaniowym to inwestycje należące do spółdzielni mieszkaniowych.

Przyszłość budownictwa mieszkaniowego nie przedstawia się zbyt dobrze. Z jednej strony, z analiz przedstawionych przez ASM wynika, że w tym roku rozpoczęto mniej inwestycji, mniejszy jest także wskaźnik wydanych pozwoleń na budowę. Dużą rolę w poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym w przyszłości mogą odegrać banki, udzielając kredytów pod inwestycje. W drugim kwartale tego roku nastąpił wzrost liczby umów kredytowych o blisko 3%. Łączna liczba czynnych kredytów wyniosła około 1 800 000. Wzrosła w tym okresie również liczba kredytów hipotecznych o kolejne 6%.

Motorem napędowym budownictwa mieszkaniowego ma być również nowy program rządowy „Mieszkania dla Młodych”. O tym, że ustawa dotycząca tego programu została przyjęta bez poprawek poinformował podczas konferencji Piotr Styczeń, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

W odróżnieniu od budownictwa mieszkaniowego z lepszą sytuacją – według danych ASM - mieliśmy do czynienia w budownictwie niemieszkalnym. Łącznie w 2012 r. oddano do użytku 22 629 budynków niemieszkalnych. Przewidywania dotyczące całego roku 2013 mówią z kolei o 23 300 oddanych do użytkowania inwestycji niemieszkalnych. W strukturze obiektów niemieszkalnych oddanych do użytku w 2012 r. dominują budynki transportu i łączności, stanowiąc 1/3 całego potencjału. W 2012 r. odnotowano zdecydowany wzrost obiektów hotelowych, a biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce na 1000 mieszkańców przypada 3 pokoje hotelowe oraz to, że przewiduje się większe zainteresowanie Polską, jako krajem atrakcyjnym turystycznie, to inwestycje w budynki hotelowe są jak najbardziej uzasadnione.

Konferencja „Monitoring Rynku Budowlanego” odbyła się pod patronatem magazynu Łazienka.

(KJ)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA