REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Roca i fundacja We Are Water zachęcają do oszczędzania wody

  • Autor: Ryneklazienek.pl, arr
  • 18 lis 2016 08:39
Roca i fundacja We Are Water zachęcają do oszczędzania wody
We Are Wate / Roca - projekt w Boliwii, fot. Roca
Roca i fundacja We Are Water zachęcają do oszczędzania wody
Roca i fundacja We Are Water zachęcają do oszczędzania wody

19 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Toalet, który jest okazją zarówno do uświadamiania problemu, jak też do podejmowania konkretnych działań na rzecz dostępu do czystej wody i urządzeń sanitarnych. Angażują się w nie Roca wraz z fundacją We Are Water.

REKLAMA

Organizacja Narodów Zjednoczonych w 2005 roku uznała, że dostęp do czystej wody i urządzeń sanitarnych jest podstawowym prawem człowieka. Niestety, do dziś na świecie są miejsca, w których możliwość korzystania z podstawowych urządzeń sanitarnych pozostaje dla ich mieszkańców jedynie nieosiągalnym luksusem.

Dostęp do czystej wody i podstawowych urządzeń sanitarnych ma kluczowe znaczenie dla podnoszenia standardu życia w najbiedniejszych rejonach świata. Możliwość przestrzegania elementarnych zasad higieny zmniejsza ryzyko chorób, a co za tym idzie np. więcej dzieci chodzi do szkoły. Długofalowo przyczynia się to do zwiększenia poziomu wykształcenia całego społeczeństwa. Ponadto, na całym świecie milion dziewcząt i kobiet codziennie 6 godzin gromadzi wodę potrzebną rodzinie. To czas, który mogłyby spędzić w szkole.

Dlatego Roca tak duży nacisk kładzie na podnoszenie świadomości, jak wielkie znaczenie dla społeczeństw ma dostęp do wody pitnej. Założona przez Roca fundacja We Are Water od 2010 roku prowadzi globalną kampanię promującą nową kulturę korzystania z najcenniejszego surowca jaki mamy – z wody.

Roca wraz z fundacją We Are Water mocno angażuje się w przypadający 19 listopada Światowy Dzień Toalet, który jest doskonałą okazją zarówno do uświadamiania problemu, jak też do podejmowania konkretnych działań.

Liczby są zatrważające: ponad 2,4 miliarda ludzi na świecie nie ma dostępu do podstawowych urządzeń sanitarnych. Choć toalety znane były już w starożytnym Egipcie, prawie 950 milionów ludzi na świecie w dalszym ciągu załatwia potrzeby „pod chmurką”. Obecnie więcej ludzi na świecie posiada telefon komórkowy niż łazienkę. Ponad 1000 dzieci poniżej 5 roku życia umiera codziennie z powodu chorób układu pokarmowego spowodowanych brakiem dostępu do czystej wody i przestrzegania podstawowych zasad higieny. Dzięki wprowadzeniu podstawowych urządzeń sanitarnych i edukacji z zakresu higieny osobistej, można rocznie uniknąć 842 000 zgonów. 

Fundacja We Are Water we współpracy z międzynarodowymi organizacjami (np. fundacja Vincente Ferrer, Unicef) realizuje szereg projektów w rejonach najbardziej dotkniętych brakiem dostępu do wody pitnej i urządzeń sanitarnych. Działania fundacji obejmują między innymi wiercenie studni i instalację pomp zapewniających dostęp do wody pitnej oraz budowę systemów nawadniania gruntów rolnych w krajach Azji i Afryki. Dzięki działalności fundacji, w ostatnich latach 220 000 ludzi zyskało dostęp do czystej wody i podstawowych urządzeń sanitarnych.

W Polsce obchodząc Światowy Dzień Toalet Roca uświadamia potrzebę racjonalnego korzystania z wody. Jest ona niezastąpionym, naturalnym zasobem, z którym należy obchodzić się oszczędnie. By zachęcić polskich konsumentów do świadomego korzystania z dóbr natury, Roca udostępniła aplikację „Lubię wodę” (można pobrać ją tu) umożliwiającą zmierzenie codziennego zużycia wody oraz wyrobienie świadomych nawyków jej oszczędzania.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA