Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Roca inwestuje w projektantów

  • Autor: Redakcja magazynu Łazienka
  • 10 cze 2014 21:04
 Roca inwestuje w projektantów
Jacek Różycki, dyrektor generalny Roca Polska (po lewej) wręcza podczas uroczystej Gali SARP wyróżnienie przyznane projektowi Moniki Knut. / fot. Roca
 Roca inwestuje w projektantów
 Roca inwestuje w projektantów

Jedną z inicjatyw promujących rozwój projektantów jest Dyplom Roku przyznawany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Firma Roca włączyła się w to wydarzenie, przyznając nagrodę specjalną dla Moniki Knut.

REKLAMA

Podczas uroczystości, która odbyła się 5 kwietnia br. w warszawkiej siedzibiew SARP, już po raz 50. Stowarzyszenie Architektów Polskich wręczyło nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego za najlepszą pracę dyplomową na wydziałach architektury polskich uczelni. Głównym założeniem Dyplomu Roku jest wspieranie osób rozpoczynających swoją drogę zawodową.

W tegorocznym, jubileuszowym konkursie, jury, złożone z architektów z całej Polski, spośród 31 projektów, wybrało pomysł Zofii Bednarczyk. Autorka projektu „Lotnisko w Bielsku Białej” wykazała się profesjonalizmem, łącząc w kreatywny sposób projekt lotniska oraz jego przestrzeni. Jednocześnie, twórczo odniosła się do kontekstu urbanistycznego oraz architektonicznego tego miejsca. Jury przyznało również sześć równorzędnych wyróżnień oraz jedno wyróżnienie honorowe, nagrodzone dodatkowo przez Roca.

- Nasza firma wspiera i promuje osiągnięcia młodych twórców od wielu lat. Widząc ich pasję, kreatywne podejście oraz umiejętność łączenia w projektach designu z praktycznym zastosowaniem, jesteśmy przekonani, że warto inwestować w studentów już na progu ich zawodowej drogi. Wyrazem tego jest między innymi sponsorowanie nagrody specjalnej Dyplomu Roku SARP– podkreślił Jacek Różycki, dyrektor generalny w Roca Polska.

Wszystkie prace prezentowały nowatorskie podejście do podejmowanych kwestii, odznaczały się oryginalnością oraz profesjonalnym przygotowaniem, jednak to projekt Moniki Knut zwrócił szczególną uwagę firmy. Zdobywczyni nagrody specjalnej Roca zaproponowała adaptację ruin gotyckiego kościoła na historyczne centrum konferencyjno-dydaktyczne Instytutu Archeologii UMK. Praca, poza klarownym przesłaniem wyróżniała się także ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi adekwatnymi do prezentowanej idei. 

Głównym zamierzeniem wyróżnionego projektu przez firmę Roca była aktywizacja obszarów wiejskich w kontekście zasad zrównoważonego rozwoju przestrzennego oraz możliwości i powiązań historyczno-regionalnych. Motywem przewodnim w kształtowaniu bryły stało się zbocze doliny rzeki, które pozwoliło utożsamić obiekt z miejscem jego lokalizacji. Zakopany w ziemię budynek komponuje się z krajobrazem rozległych pól, a zielone patia kierują obiekt ku wodzie i zieleni. Ponad założeniem dominuje kościół przekryty szklanym „akwarium”, w którym mieści się główna sala wielofunkcyjna.

(Źródło: Roca)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA