Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ratuj z sercem - logotyp akcji.

W trosce o życie i zdrowie pracowników a także odwiedzających, Kolskie firmy Sanitec Koło, Andre Abrasive Articles oraz AMB Technic podjęły decyzję o zakupie i udostępnieniu defibrylatorów w swoich zakładach.

REKLAMA

W ciągu pierwszych 5 minut od zatrzymania krążenia może dojść do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym, spowodowanych niedokrwieniem.  Nagłe zatrzymanie akcji serca jest główną przyczyną zgonów w Europie -  w Polsce na skutek zatrzymania krążenia co roku umiera ponad 40 000 osób. Właśnie dlatego Sanitec Koło, Andre Abrasive Articles i AMB Technic zdecydowały się na zakup automatycznych defibrylatorów AED, które są już dostępne na terenie zakładów.

Dostępność specjalistycznej aparatury sprawia, że szansa uratowania życia w sytacji zatrzymania krążenia, znacznie wzrasta. Jeżeli pierwszej pomocy udzielimy w przeciągu pierwszych 3 minut od zatrzymania akcji serca szansa przeżycia może się zwiększyć aż o 75%. Każda kolejna minuta zwłoki wiąże się z utratą 3-4% szans. Niestety statystycznie pomoc medyczna dociera do potrzebujących średnio w 8 minut od momentu wezwania, a poza miastami nawet po kilkunastu minutach (dane za Raport Europejskiej Rady Resuscytacji z 2010 r.).

Defibrylator AED (ang. Automatic External Defibrylator – Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny) to nowoczesne urządzenie medyczne, które po podłączeniu do klatki piersiowej pacjenta analizuje stan poszkodowanego i w razie potrzeby wysyła impuls magnetyczny do mięśnia sercowego, stabilizując jego pracę. Każda z firm wyznaczyła grupę pracowników, którzy zostali przeszkoleni w zakresie pierwszej pomocy z użyciem nowego sprzętu.

Obsługa urządzenia nie jest skomplikowana. Zanim przybędzie fachowa pomoc, akcję ratowniczą będzie mogła podjąć każda przeszkolona osoba. Zakupione defibrylatory od chwili rozpoczęcia pierwszej pomocy udzielają podpowiedzi w postaci komunikatów głosowych, tekstowych oraz podświetlanych obrazków. Urządzenie nadzoruje działania prowadzone przez ratownika również podczas resuscytacji i informuje o ich poprawności za pomocą odpowiednich komunikatów, np. „przyciśnij mocniej”, „dobry ucisk”. Funkcja metronomu dodatkowo wskazuje ratownikowi poprawne tempo ucisku.

Europejska Rada Resuscytacji rekomenduje instalację defibrylatorów w każdym uczęszczanym miejscu publicznym, w szczególności na lotniskach czy dworcach. Warto by defibrylatory znajdowały się blisko miejsca pracy.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA