Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Światowy Dzień Toalet - branża nie ma wolnego, ale w Polsce świętują

  • Autor: Arkadiusz Kaczanowski
  • 18 lis 2014 12:27
Światowy Dzień Toalet - branża nie ma wolnego, ale w Polsce świętują
fot. Jonathan Kos-Read, Flickr

19 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Światowy Dzień Toalet. Organizatorzy chcą w ten sposób zwrócić uwagę na konieczność walki o standardy higieny i jakości ubikacji - także publicznych.

REKLAMA

Światowy Dzień Toalet (ang. World Toilet Day) obchodzony jest 19 listopada. Historia tego święta rozpoczęła się na początku XXI wieku., gdy w 2001 roku w Singapurze została powołana Światowa Organizacja Toaletowa, World Toilet Organisation (WTO). Podjęła się ona prowadzenia walki o podwyższanie standardów ubikacji na świecie ze szczególnym uwzględnieniem szaletów publicznych. 

Także w Polsce będzie można świętować ten dzień (choć przedstawiciele branży łazienkowej raczej wolnego nie wezmą). 

Kibelek na wesoło w Gdyni

O godzinie 17:30 gdyński InfoBox zaprasza do poznania prawdziwej historii "kibelka" na wesoło. „Światowy Dzień Toalet czyli prawdziwa historia kibelka na wesoło!” to mini kabarecik poetycki przygotowany przez Krzysztofa Balińskiego i Jakuba Baza, który traktuje o codziennych rzeczach w niecodzienny sposób.  Przy tej okazji odbędzie się również promocja książki Małgorzaty Sokołowskiej pod tytułem „Myć się czy wietrzyć?” o dramatycznych dziejach higieny od starożytności do dziś.

Festyn w Kielcach

Z kolei w kieleckim Parku Miejskim odbędzie się festyn. Sprzątanie na czas, konkurs na najładniejszą budowlę z papieru toaletowego, konkurs na najładniejszy rysunek, konkurs na najlepsze hasło o TOITOI i oczywiście wiele nagród to tylko niektóre atrakcje. Początek zabawy o godzinie 10. Impreza trwać będzie przy muszli. Koncertowej. 

Wpadnij do Muzeum Brudu w Bydgoszczy

Z okazji Święta Toalet Muzeum Mydła i Historii Brudu organizuje Bydgoski Tydzień Kibelkowy. Będzie sporo śmiechu, ale także przydatnej wiedzy. W dniach 17-19 listopada – „Długa jak papier gra toaletowa” – dla grup, które umówią się w tych dniach na zwiedzanie muzeum ulica Długa zamieni się w planszową grę, w której sami będą uczestniczyć. Tematem przewodnim będzie oczywiście toaleta. Najlepsi uczestnicy mogą liczyć na nagrody! Podczas zwiedzania odbędzie się także pogadanka na tematy toaletowe. Nie obędzie się bez krępujących i… śmierdzących faktów z życia naszych przodków.

 

 

Choć święto ma charakter zabawy, to Organizatorzy chcą nim zwrócić uwagę na rolę higieny i konieczności walki o dobrą jakość warunków sanitarnych, jako podstawy długiego i zdrowego życia, Przypominają, że wciąż 1/3 mieszkańców Ziemi nie ma dostępu do toalet, a każdego dnia około 1,4 tys. dzieci poniżej 5 roku życia umiera z powodu braku dostępu do czystej wody i sanitariatów. 

Czytaj więcej: Jak czynnie włączyć się w świętowanie Dnia Toalet.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA