REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wiemy jaki będzie podatek od sprzedaży detalicznej

  • Autor: Ryneklazienek.pl, arr
  • 26 sty 2016 08:30
Wiemy jaki będzie podatek od sprzedaży detalicznej
fot. Shutterstock

25 stycznia minister finansów przekazał do Kancelarii Premiera projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, który powstał po konsultacjach z handlowcami. Nowy podatek ma być progresywny.

REKLAMA

Zgodnie z nowym projektem przedstawionym przez ministra finansów Pawła Szałamachę, podatkiem obłożone zostaną wszystkie sieci handlowe oraz sprzedawcy detaliczni. Podstawą opodatkowania będzie nie powierzchnia, ale miesięczny przychód ze sprzedaży towarów. Będzie też kwota wolna od opodatkowania w wysokości 1,5 mln zł netto miesięcznie. Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, podatnicy, którzy nie przekroczą tej kwoty będą zwolnieni z podatku i nie będą obowiązani do składania deklaracji podatkowych.

Podatek od sprzedaży detalicznej będzie podatkiem progresywnym. Jeżeli sklep nie przekroczy w danym miesiącu kwoty przychodu w wysokości 300 mln złotych, zapłaci 0,7% podatku. Przychód ponad 300 mln złotych miesięcznie równał się będzie stawką podatkową 1,3%. Projekt przewiduje również stawkę 1,9% od przychodów ze sprzedaży detalicznej prowadzonej w soboty, niedziele i inne dni ustawowe wolne od pracy. To ostatnie kryterium odnosić się będzie do tych sprzedawców detalicznych, którzy na mocy przepisów będą prowadzili sprzedaż w takie dni.

Spodziewane dochody budżetu państwa z tytułu nowej daniny to około 2 miliardów złotych w perspektywie 2016 roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wpływy z tytułu podatku będą jednym ze źródeł finansowania programu „500 plus", który przewiduje wypłatę świadczenia w wysokości 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko.

Ministerstwo Finansów przewiduje także, że wprowadzenie podatku spowoduje wzrost konkurencji na rynku handlu detalicznego. Odrzuca tym samym hipotezy o możliwości przerzucenia kosztów podatku na klientów sklepu.
- Rynek handlu detalicznego jest tak nasycony, że podniesienie cen przez jednego przedsiębiorcę spowodowałby odpływ klientów do drugiego. Nie spodziewamy się zatem zbiorowego podniesienia cen – tłumaczy minister finansów Paweł Szałamacha.

Jak podaje Ministerstwo finansów, ustawa wejdzie w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia.

(źródło: Ministerstwo Finansów)


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA