Partner portalu:
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wystartował Łódź Design Festival 2014

  • Autor: Arkadiusz Kaczanowski
  • 09 paź 2014 23:10
Wystartował Łódź Design Festival 2014

W Łodzi wczoraj wieczorem rozpoczął się jeden z największych festiwali wzornictwa w Polsce. Jak co roku wśród wydarzeń i ekspozycji nie zabraknie tych związanych z łazienkami.

REKLAMA

Czy odważne projektowanie niesie za sobą obietnicę zmiany życia na lepsze? W jaki sposób wpływa na proces budowania "Nowego Wspaniałego Świata"? Odpowiedzi
na te i inne pytania będzie można szukać w trakcie wydarzeń tegorocznej, ósmej już, edycji Łódź Design Festival. Impreza rozpoczęła się 9 października i potrwa 10 dni.

Nowy świat. Jaki?

Program główny to wydarzenia i projekty powstałe z inspiracji i interpretacji tegorocznego hasła Festiwalu - Brave New World. Część z nich od wielu miesięcy jest przygotowywana specjalnie na ŁDF. Swoje rozumienie hasła przewodniego zaprezentują m.in.: Daniel Charny, Charlie Koolhas, Grupa Projektowa Tabanda, Dennis Elbers i Sven Ehmann oraz Kolektyw pan Generator.

-  Nasz dzisiejszy świat kształtowany jest przez niespotykany rozwój mechanizacji i produkcji masowej. Demokratyczny dostęp do dóbr oraz wyższa jakość życia, oferowana przez produkcję przemysłową, ma jednak swoją cenę. Wraz z obfitością tanich, powtarzalnych produktów, które obciążają środowisko naturalne, wielu ludzi straciło kontakt z doświadczeniem rodzącym się w procesie tworzenia i stoi dziś wobec ograniczonego wyboru, jakim jest kupienie czegoś nowego lub trwanie w zwykłej bierności. Nasz ‘Nowy Wspaniały Świat’ wymaga naprawy - uważa Daniel Charny, kurator wystawy Brave Fixed World.

W tym roku Łódź Design Festival stawia przede wszystkim na interaktywność. Oprócz oglądania, będzie można posłużyć się zmysłem dotyku i samodzielnie sprawdzić z jakiego materiału stworzony jest obiekt oraz jaką nadano mu strukturę i fakturę. Na zwiedzających czekać będzie Strefa Testów, będąca interaktywną wystawą i twórczym placem zabaw prezentującym cztery materiały – drewno, papier, metal i tekstylia. Artyści spróbują pokazać, w jaki sposób surowiec i tworzywo, przechodząc przez ludzki umysł i ręce, przekształcają się w formy - architekturę, wzornictwo czy instalacje artystyczne. 

Wystawy to nie wszystko

ŁDF to nie tylko wystawy, ale również wydarzenia towarzyszące. Od lat jest nim m.in. konkurs make me!, którego celem jest wspieranie i promowanie młodych twórców. Laureatem tegorocznej edycji konkursu i zdobywcą głównej nagrody w wysokości 20.000 zł zostali Essi Johanna Glomb i Rasa Weber ze studia Blond & Bieber za projekt Algaemy.

Algaemy - laurat konkursu make me! na Łódź Design Festival 2014

 

- Jury przyznało nagrodę za dojrzałą i kompleksową propozycję produktu i procesu jego wytwarzania. Projekt wyróżnia się spośród pozostałych prezentowanych na wystawie nie tylko przemyślaną ekspozycją produktu, ale przede wszystkim świeżym podejściem do procesu projektowego, gdzie ważny jest nie tylko finalny produkt, ale przede wszystkim sposób i materiały potrzebne do jego realizacji - czytamy w uzasadnieniu.

Wśród tegorocznych wystawców nie zabrakło również licznej reprezentacji firm z branży łazienkowej. Ceramika Paradyż jest od lat mecenasem głównym wydarzenia i także w tym roku pełni tę rolę. W centrum festiwalowym przygotowała obszerną i atrakcyjną ekspozycję.

Wśród partnerów imprezy są też Deante, Marmorin, Roca, Laufen, Internity, Geberit czy Terma. Wszystkie firmy będą miały swoje ekspozycje na targach, m.in. w ramach projektu House of Tommorow.

W tym roku działają dwa duże centra festiwalowe - Art_Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3 oraz dawna Tkalnia Marcusa Silbersteina przy ul. Piotrkowskiej 250. To niemal 10 000 m² designu.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA