REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Znamy program Łódź Design Festival 2015

  • Autor: Ryneklazienek,pl, AK
  • 20 sie 2015 08:45
Znamy program Łódź Design Festival 2015

Tegoroczny festiwal wzornictwa w Łodzi zacznie się 8 października. W tym roku organizatorzy pytają o to, jak coraz szybciej zmieniający się świat inspiruje i stanowi wyzwanie dla projektantów. Wiemy już jakie będą główne wydarzenia tegorocznej edycji.

REKLAMA

Na tegorocznej edycji Łódź Design Festival, która odbędzie się w dniach 8-18 października, będzie można obejrzeć projekty opowiadające o tym procesie.

W ramach ŁDF 2015, po raz pierwszy w Polsce pokazany zostanie projekt „Hidden Heroes. The Genius of Everyday Things”przygotowany przez Vitra Design Museum. To prezentacja ponadczasowych przedmiotów, które często w niezauważalny sposób zmieniają nasze życie. Oparte na idei prostoty i pomysłowości, w niezmienionej od dziesiątek lat postaci, towarzyszą nam, odpowiadają na codzienne potrzeby. Ze względu na ich stałość, efektywne użycie materiałów oraz użyteczność, są wspaniałymi przykładami trwałości, funkcjonalności oraz estetyki. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 36 klasyków wraz opisem historii powstania i analizą ich znaczenia dla współczesnego świata.

Specjalnie na festiwal przygotowaliśmy wystawę „Konsekwencje”, stanowiącą kolekcję wyselekcjonowanych obiektów zaprojektowanych jako odpowiedź na istotne problemy, z którymi mierzą się współczesne społeczeństwa. Na wystawie prześledzić będzie można proces powstawania prezentowanych produktów i zastanowić się nad tym, jakie są największe ryzyka i wyzwania stojące przed tworzącymi je projektantami. Podziwiając efekt ich pracy każdy będzie mógł ocenić, w jakim stopniu udało im się odpowiedzieć na realne potrzeby użytkowników.

Inicjatywa „Uwolnić projekt” to refleksja nad nowym modelem produkcji i dystrybucji dóbr materialnych, opartym o licencję Creative Commons, oraz relacje jakie użytkownik nawiązuje z lokalnym rzemieślnikiem-wytwórcą. Prezentowane podejście do przedmiotu i produkcji jest próbą zgłębienia „ludowości” i „tradycji” w sposób, który nie sprowadza się jedynie do powielania folkowych ornamentów. Uwolnić projekt to refleksja nad naszą relacją z przedmiotami, sposobem ich wytwarzania i użytkowania.

W programie festiwalu znajduje się sporo wydarzeń towarzyszących. Wśród nich są projekty poświęcone Łodzi, których celem jest zaproponowanie rozwiązań poprawiających jakoś życia mieszkańców miasta. Projekt „Reprogramming the City”to poszukiwanie ukrytego potencjału miasta, badanie istniejącej lecz niewykorzystywanej infrastruktury
i tworzenie prototypów rozwiązań pozwalających na nowo wykorzystać ją w odmiennym od założonego pierwotnie celu. Projekt realizowany do tej pory w wybranych miastach USA i Europy, tym razem zawita do Łodzi! W ramach ŁDF 2015 odbędą się warsztaty i badania. Efekty późniejszej, całorocznej pracy autora projektu Scotta Burnhama oraz zaproszonych projektantów zaprezentowane zostaną podczas kolejnej edycji festiwalu. Z kolei w trakcie kilkudniowych warsztatów„Mapping the City” dwójka prowadzących wraz z grupą uczestników analizować będzie lokalną identyfikację graficzną, jej wpływ zarówno na Łódź jak i jej mieszkańców. Produktem finalnym warsztatów będą publikacja online oraz papierowy magazyn prezentujące wyniki pracy grupy projektowej.

Konsekwentnie, od pierwszych edycji festiwalu, realizowany jest konkurs make me!. Wyróżnione i prezentowane na wystawie pokonkursowej obiekty to nie tylko prezentacja prac najlepszych młodych projektantów, to także szansa na zapoznanie się już teraz z tematami, wokół których w nadchodzących latach koncentrować się może zainteresowanie designerów. Laureata Paradyż Award – nagrody głównej w wysokości 20 000zł – poznamy 8 października w trakcie gali otwarcia Łódź Design Festival.


REKLAMA


Rekomendowane dla Ciebie


REKLAMA

Newsletter

Najciekawsze artykuły z naszego serwisu codziennie w Twojej skrzynce
REKLAMA